Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Прокаїн (Procaine)

Категорія: Анестезіологія та реаніматологіяЗасоби для місцевої анестезії (місцеві анестетики)Етери амінобензойної кислотиПрокаїн

Прокаїн (Procaine)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • НОВОКАЇН, АТ (артеріальний тиск) "Галичфарм", м. Львів, Україна
  • НОВОКАЇН, ДП "Фарматрейд", м. Дрогобич, Львівська обл, Україна
  • НОВОКАЇН, ЗАТ "Інфузія", м. Київ, Україна
  • НОВОКАЇН, ЗАТ "Лекхім–Харків", м. Харків, Україна
  • НОВОКАЇН, Комунальне підприємство "Луганська обласна "Фармація", Фармацевтична фабрика, м. Луганськ
  • НОВОКАЇН, ТОВ "Ніко", м. Макіївка, Донецька обл., Україна
  • НОВОКАЇН, ТОВ "Стиролбіофарм", м. Горлівка, Донецька обл., Україна
  • НОВОКАЇН, ТОВ "Юрія-Фарм", м. Київ, Україна
  • НОВОКАЇН 0,25%, НОВОКАЇН 0,5%, ДП "Черкаси-ФАРМА" , м.Черкаси, Україна
  • НОВОКАЇН-ДАРНИЦЯ, ЗАТ "Фармацевтична фірма "Дарниця", м. Київ, Україна
  • НОВОКАЇН-ЗДОРОВЯ, ТОВ "Фармацевтична компанія "Здоров'я", м. Харків, Україна

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Прокаїн (Procaine)

Фармакотерапевтична група: N01ВА02 - препарати для місцевої анестезії.

Основна фармакотерапевтична дія: місцевоанестезуючий засіб з помірною активністю і великим спектром терапевтичної дії.

Показання для застосування ЛЗ: інфільтраційна, провідникова, епідуральна, внутрішньокісткова анестезія; вагосимпатична і паранефральна блокада; циркуляторна і паравертебральна блокади при екземах, нейродерміті, ішіалгії; потенціювання дії засобів для наркозу при загальній анестезії; больовий с-м (Синдром) різного генезу (у т. ч. при виразковій хворобі шлунка і ДПК); в складі комплексної терапії ранніх стадій захворювань, що частіше зустрічаються в літньому віці (ендартеріїт, атеросклероз, АГ (артеріальна гіпертензія), спазми коронарних судин і судин мозку, захворювання суглобів ревматичного та інфекційного генезу).

Спосіб застосування та дози ЛЗ: застосовують в/ш, в/м (внутрішньом’язеве введення), в/в (внутрішньовенне введення); для інфільтраційної анестезії застосовують 0,25–0,5% р-н, для анестезії за методом Вишневського (туга повзуча інфільтрація) – 0,125–0,25% р-ни, для провідникової анестезії – 1–2% р-ни, для епі- або перідуральної анестезії – 2% р-н; можливе призначення для внутрішньокісткової анестезії; при необхідності застосування більш низьких концентрацій прокаїну (0,125% або 0,25% р-ни новокаїну перед застосуванням розводять стерильним ізотонічним р-ном натрію хлориду до необхідної концентрації); в/в (внутрішньовенне введення) введення проводять повільно, краще в ізотонічному р-ні натрію хлориду; при місцевій анестезії режим дозування індивідуальний, залежно від виду анестезії, шляху введення, показань, стану і віку хворого; для провідникової анестезії вводять до 25 мл 2% р-ну; для епідуральної – 20–25 мл 2% р-ну; вищі дози прокаїну при провідниковій блокаді нервів і сплетень, епідуральній анестезії – не більш 0,5 г одноразово без епінефрину або 1 г з епінефрином; при паранефральній блокаді (за Вишневським) в приниркову клітковину вводять 50-80 мл 0,5% р-ну, при вагосимпатичній блокаді – 30–100 мл 0,25% р-ну; для купірування больового с-му застосовують в/м (внутрішньом’язеве введення) або в/в (внутрішньовенне введення); в/в (внутрішньовенне введення) вводять від 1 мл до 10–15 мл 0,5% р-ну; для циркуляторної та паравертебральної блокади при екземах і нейродерматиті застосовують 0,5% р-н новокаїнуя в/ш; для лікування ранніх стадій захворювань, що частіше зустрічаються в літньому віці (ендартеріїт, атеросклероз, АГ (артеріальна гіпертензія), спазми коронарних судин і судин мозку, захворювання ревматичного й інфекційного походження та ін.) вводять в/м (внутрішньом’язеве введення) 2% р-н по 5 мл 2 рази на тиждень, курс – 12 ін'єкцій, перерва – 10 днів (протягом року можливе проведення чотирьох курсів); при миготливій аритмії вводять в/в (внутрішньовенне введення) 0,25% р-н по 2–4 мл 4–5 р/добу (кількість разів на добу); для дорослих максимальна разова доза при в/м (внутрішньом’язеве введення) введенні – 0,1 г, в/в – 0,05 г; МДД (максимальна добова доза) при обох шляхах введення – 0,1 г; дози для дітей залежно від віку та маси тіла не розроблені; новокаїн застосовують також для р-нення а/б (Антибіотик) групи пеніциліну з метою подовження терміну їх дії.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: головний біль, запаморочення, сонливість, слабкість, рухове занепокоєння, втрата свідомості, судоми, тризм, тремор, зорові і слухові порушення, ністагм, с-м (Синдром) кінського хвоста (параліч ніг, парестезії), параліч дихальних м'язів, блок моторний і чуттєвий; підвищення або зниження АТ (артеріальний тиск), периферична вазодилатація, колапс, брадикардія, аритмії, біль у грудній клітці; мимовільне сечовипускання; нудота, блювання, мимовільна дефекація; метгемоглобінемія; свербіж шкіри, шкірний висип, анафілактичні реакції (у т. ч. анафілактичний шок), кропив’янка (на шкірі і слизових оболонках); повернення болю, стійка анестезія, гіпотермія.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість; для 0,5% р-ну - дитячий вік до 12 років, міастенія, артеріальна гіпотензія, гнійний процес у місці введення, термінові хірургічні втручання, що супроводжуються г. (Гострий) крововтратою, виражені фіброзні зміни у тканинах (для анестезії методом повзучого інфільтрату).

Форми випуску ЛЗ: р-н для ін`єкцій, 5 мг/мл по 5 мл в амп. (Ампула); р-н для ін'єкцій 0,25 % по 100 мл, по 200 мл, по 250 мл, по 400 мл, по 500 мл, по 1000 мл у контейнерах; 0,25% по 200 мл, по 400 мл у пляшках; по 5 мл, по 10 мл, по 20 мл, по 30 мл у попередньо наповнених шприцах; р-н для ін'єкцій 0,5 % по 100 мл, по 250 мл, по 500 мл у контейнерах; по 2 мл, по 5 мл , по 10 мл, по 20 мл в амп. (Ампула); р-н для ін'єкцій 0,5% по 100 мл, по 200 мл, по 400 мл у пляшках; по 5 мл в ампулах; р-н для ін'єкцій 0,5% по 100 мл, по 200 мл, по 250 мл, по 400 мл, по 500 мл, по 1000 мл у контейнерах; по 5 мл, або по 10 мл, або по 20 мл, або по 30 мл у попередньо наповнених шприцах; р-н для ін'єкцій 2 % по 2 мл в амп. (Ампула); р-н для інфузій 0,25% та 0,5% по 200 мл або по 400 мл у пляшках

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

При в/в введенні прокаїн підсилює пригнічуючу дію на ЦНС (центральна нервова система) засобів для загальної анестезії, снодійних, седативних препаратів, наркотичних аналгетиків і транквілізаторів. Пролонгує нервово-м'язову блокаду, спричинену суксаметонієм (обидва препарати гідролізуються холінестеразою плазми). Застосування з інгібіторами МАО (Моноамінооксидаза) (фуразолідон, прокарбазин, селегилін) підвищує ризик розвитку гіпотензії. Токсичність прокаїну підвищують антихолінестеразні препарати . Метаболіт прокаїну (параамінобензойна кислота) є конкурентним антагоністом сульфаніламідних препаратів і може послабити їх протимікробну дію. При обробці місця ін'єкції місцевого анестетика дезінфікуючими р-нами, що містять важкі метали, підвищується ризик розвитку місцевої реакції у вигляді болючості і набряку.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: З обережністю
Лактація: З обережністю

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Контроль функції ССС.
Порушення функції печинки: З обережністю при зниженні печінкового кровотоку.
Порушення функції нирок: З обережністю при недостатності.
Порушення функції дихальної системи: Контроль функції дихальної системи.

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Застосовують з обережністю.
Особи похилого та старечого віку: Застосовують з обережністю.

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Перед застосуванням обов'язково проведення шкірної проби на індивідуальну чутливість до препарату. Контроль функції ССС, дихальної і ЦНС (центральна нервова система). Для зниження системної дії, токсичності та пролонгування ефекту при місцевій анестезії застосовується в комбінації з вазоконстрикторами Із збільшенням концентрації р-ну загальну дозу зменшити або розбавити р-н препарату до меншої концентрації (стерильним ізотонічним р-ном натрію хлориду). Для попередження розвитку реакцій гіперчутливості терапію починають з введення 2 мл 2 % р-ну, ч/з 3 дні (при відсутності побічних явищ) вводять 3 мл, потім переходять до введення повної дози – 5 мл на ін'єкцію. Застосовують з обережністю при екстрених операціях, що супроводжуються г. (Гострий) крововтратою, станах, що супроводжуються зниженням печінкового кровотоку, прогресуванні СС (серцево-судинний) недостатності (розвиток блокад серця і шоку), запальних захворюваннях або інфікуванні місця ін'єкції, дефіциті псевдохолінестерази. Повільно проникає крізь неушкоджені слизові оболонки, внаслідок чого не забезпечує поверхневої анестезії
Інформація для пацієнта: В період амбулаторного лікування утримуватися від керування транспортними засобами та виконання робіт, які потребують підвищеної уваги, швидкості психічних та рухових реакцій.