Бупівакаїн (Bupivacaine) * |
Категорія: Анестезіологія та реаніматологія → Засоби для місцевої анестезії (місцеві анестетики) → Аміди → Бупівакаїн
Бупівакаїн (Bupivacaine) *
Препарат випускається під торгівельними назвами:
- БУПІВАКАЇН-М, БУПІВАКАЇН-М СПІНАЛ, ТОВ "Харківське фармацевтичне підприємство "Здоров'я народу",
- БУПІВАКАЇН АГЕТАН, БУПІВАКАЇН СПІНАЛ АГЕТАН, Лабораторія Агетан, Франція
- БУПІВАКАЇН ГРІНДЕКС, БУПІВАКАЇН-ГРІНДЕКС СПІНАЛ, АТ (артеріальний тиск) "Санітас", Литва
- МАРКАЇН, Ресіфарм Монтс, Франція
- МАРКАЇН СПІНАЛ ХЕВІ, АстраЗенека АБ, Швеція
Ціни в аптеках:
Інструкція для застосування: Бупівакаїн (Bupivacaine)
Фармакотерапевтична група: N01BB01 - препарати для місцевої анестезії. Аміди.
Основна фармакотерапевтична дія: місцевий анестетик амідного типу; при інтратекальному застосуванні анестезуючий ефект настає швидко та триває довго. місцевий анестетик амідного типу тривалої дії, анестезуючий ефект настає швидко (протягом 5-10 хв), оборотно блокує проведення імпульсів по нервовому волокну, виявляє гіпотензивну дію, уповільнює частоту серцевих скорочень; настання і тривалість місцевої анестезії залежить від місця введення лікарського засобу, аналгетична дія триває і після припинення анестезії, що зменшує потребу в післяпологовому знеболенні; при спинномозковій анестезії спричиняє помірне розслаблення м’язів нижніх кінцівок тривалістю 2 – 2,5 год (Година)., при міжреберній блокаді дія триває 7 – 14 год (Година); при епідуральній блокаді – 3-4 год (Година); при блокаді м’язів живота – 45-60 хв (Хвилина).; бупівакаїн добре р-няється у жирах.
Показання для застосування ЛЗ: інтратекальна (субарохноїдальна, спінальна) анестезія в хірургії та акушерстві (на органах черевної порожнини ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску), включаючи Кесарів розтин, при хірургії сечовивідних шляхів та хірургії нижніх кінцівок ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску), включаючи оперативні втручання на стегні тривалістю 1,5 – 4 год).
Спосіб застосування та дози ЛЗ: для адекватної анестезії потрібно застосовувати найменшу необхідну дозу, тривалість анестезії залежить від дози; для дорослих при оперативних втручаннях в урології рекомендовано 7,5 – 15 мг (5,0 мг/мл - 1,5 – 3 мл), початок дії – 5-8 хв (Хвилина), тривалість 2-3 год (Година); при оперативних втручаннях на черевній порожнині (включаючи кезарів розтин) та на нижніх кінцівках, включаючи операції на стегні, рекомендовано 10 - 20 мг (5,0 мг/мл – 2-4 мл), початок дії – 5-8 хв (Хвилина), тривалість 1,5 - 3 год (Година); дозу слід зменшувати у пацієнтів похилого віку та у пацієток на пізніх стадіях вагітності; різніцею між дітьми та дорослими є те, що об’єм цереброспінальної рідини у новонародженних та дітей відносно більший; тому дітям знадобиться відносно більша доза (доза/кг) для досягнення такого ж ступеня блокади, як у дорослих; при вазі тіла дитини < 5 кг – рекомендована доза 0,40 – 0,50 мг/кг; при вазі 5 – 15 кг - 0,30 – 0,40 мг/кг; при вазі 15 – 40 кг - 0,25 – 0,30 мг/кг; для епідуральної блокади в хірургії та блокади великих нервів доза може варіювати від 50 мг до 200 мг бупивакіну, МДД (максимальна добова доза) – не більше 400 мг, для дітей віком від 1 до 12 років дозу розраховують на 1 кг ваги тіла (до 2 мг/кг)
Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: побічні реакції, обумовлені препаратом, важко відділити від фізіологічних ефектів, пов’язаних з блокадою нервів (наприклад, зменшення АТ (артеріальний тиск), брадикардія, тимчасова затримка або нетримання сечі); також важко виділити стани, спричинені безпосередньо процедурою (спінальна гематома) або опосередковано (менінгіт, епідуральний абсцес) через пункцію або стани, пов’язані з втратою цереброспінальної рідини (постуральний головний біль після пункції); гіпотензія, брадикардія, аритмія, зупинка серця; нудота, блювання; постуральний головний біль після пункції, парестезія, парез, дисестезія, ненавмисна повна спінальна блокада, параплегія, параліч, нейропатія, арахноїдит; м’язова слабкість, біль у спині; затримка або нетримання сечі; АР (алергічні реакції), анафілактичний шок; респіраторна депресія; диплопія.
Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до місцевих анестетиків амідного ряду або до будь-якого компонента препарату; захворювання ЦНС (центральна нервова система) у г. (Гострий) та активній стадії (менінгіт, пухлини мозку, поліомієліт та черепна кровотеча; спінальний стеноз та захворювання в активній фазі (спондиліт, пухлини) або нещодавня травма хребта (наприклад, перелом)); септицемія; злоякісна анемія з підгострою комбінованою дегенерацією спинного мозку; піогенні інфекції шкіри у місці або поряд з місцем пункції; кардіогенний або гіповолемічний шок; захворювання системи згортання крові або одночасне лікування антикоагулянтами, в/в (внутрішньовенне введення) регіонарна анестезія (блокада за Біром), тому що випадкове проникнення бупівакаїну в кровоносне русло може спричинити розвиток г. (Гострий) системних токсичних реакцій
Форми випуску ЛЗ: р-н для ін'єкцій 0,25% та 0,5% по 20 мл у фл. (Флакон); р-н для ін'єкцій 0,5% по 4 мл, по 5 мл в амп. (Ампула) ; р-н для ін'єкцій 5 мг/мл по 4 мл, по 10 мл (50 мг) в амп. (Ампула) та по 20 мл у фл.
Візаємодія з іншими лікарськими засобами
З антиаритмічними препаратами, які виявляють місцеву анестезуючу активність - ризик адитивної токсичної дії. Барбітурати зменшують концентрацію бупівакаїну в крові.
Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї
Вагітність: Жінки на пізніх стадіях вагітності є групою ризику розвитку високої або повної спінальної блокади
Лактація: Немає ризику небажаного впливу на немовля.
Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів
Порушення функції церцево-судинної системи: З обережністю при СН (серцева недостатність), за наявності у пацієнтів AV (атріовентрикулярний) блокади ІІ або ІІІ ст
Порушення функції печинки: З обережністю при прогресуючих хворобах.
Порушення функції нирок: З обережністю при гострій недостатністі.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку
Діти, до 12 років: Р –н можна застосовувати
Особи похилого та старечого віку: З обережністю
Застереження щодо застосування
Інформація для лікаря: З обережністю для лікування хворих, які приймають антиаритмічні препарати з місцево анестезуючою активністю, з розсіяним склерозом, старечного геміплегією внаслідок перенесеного інсульту. Епідуральну анестезію з обережністю застосовувати для лікування хворих з послабленими СС (серцево-судинний) функціями. При проведенні навколошийної блокади вагітним жінкам потрібно проводити уважний контроль серцевого ритму плода
Інформація для пацієнта: Може справляти тимчасовий ефект на рухи та координацію