Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Калію хлорид (Potassium chloride)

Категорія: Анестезіологія та реаніматологіяКровозамінники та перфузійні розчиниЕлектролітиКалію хлорид

Калію хлорид (Potassium chloride)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • КАЛІЮ ХЛОРИДУ Р-Н 4%, ЗАТ "Інфузія", м. Київ, Україна
  • КАЛІЙ-НОРМІН, Алкалоіда Кемікал Компані ЗАТ, Угорщина
  • КАЛІПОЗ ПРОЛОНГАТУМ, ГлаксоСмітКляйн Фармасьютикалз С.А., Польща
  • КАЛЬДІУМ, ВАТ Фармацевтичний завод ЕГІС, Угорщина

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Калію хлорид (Potassium chloride)

Фармакотерапевтична група: A12BA01- препарати калію.

Основна фармакотерапевтична дія: є основним внутрішньоклітинним катіоном більшості тканин організму; іони калію необхідні для багатьох життєво важливих фізіологічних процесів, беруть участь в регуляції функції збудження, скоротливості, проведення та автоматизму міокарда; необхідні для підтримки внутрішньоклітинного тиску, проведення та синаптичної передачі нервового імпульсу, підтримки концентрації калію в м’язі серця, скелетних м’язах і гладеньком’язових клітин, для підтримки нормальної функції нирок; в малих дозах іони калію розширюють коронарні судини, у великих – звужують; калій сприяє підвищенню вмісту ацетилхоліну і збудженню симпатичного відділу ЦНС (центральна нервова система), має помірну діуретичну дію; збільшення рівня калію знижує ризик розвитку токсичної дії серцевих глікозидів на серце; відіграє важливу роль у розвитку та корекції порушень кислотно-лужної рівноваги.

Показання для застосування ЛЗ: гіпокаліємія ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск), зумовлена застосуванням салуретиків, нестримним блюванням, профузним проносом, хірургічним втручанням; інтоксикація препаратами наперстянки; аритмії різного походження (пов’язані в основному з електролітними порушеннями та гіпокаліємією) ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску); гіпокаліємічна форма пароксизмальної міоплегії; м’язова дистрофія, міастенія; пароксизмальна тахікардія; для відновлення рівня калію в організмі при застосуванні КС ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску).

Спосіб застосування та дози ЛЗ: в/в (внутрішньовенне введення) краплинно або перорально; визначення необхідної дози базується на показниках вмісту калію у сироватці ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); дефіцит калію розраховують за формулою: калій = Вага тіла х 0.2 х 2 х 4.5, де: калій – розрахунок в ммоль, вага тіла – розрахунок в кг, 4.5 – нормальний рівень калію в ммоль в сироватці, отриманий результат – це кількість калію хлориду р-ну 4 %, який в звичайних випадках розводять водою для ін’єкцій в 10 разів (до 500 мл) і вводять краплинно (20 – 30 крап./хв); також в якості р-нника можна використовувати р-н натрію хлориду 0.9 % або р-н глюкози 5 %; при тяжких інтоксикаціях, що потребують швидкого усунення патологічних явищ застосовують калію хлорид 4 % в 40 % р-ні глюкози; звичайна рекомендована доза не повинна перевищувати 20 ммоль/год або 2 – 3 ммоль/кг маси тіла протягом доби; в екстремальних випадках, коли рівень калію в сироватці менше, ніж 2,0 мг/л або існує загроза гіпокаліємії (рівень калію в сироватці нижчий ніж 2,0 мг/л, або мають місце зміни в ЕКГ (Електрокардіограма) або параліч м’язів), доза може становити до 40 мг/год або 400 мг/добу під ретельним наглядом лікаря та моніторингом ЕКГ (Електрокардіограма) і частою перевіркою калію в сироватці крові, щоб запобігти гіперкаліємії та зупинці серця; добова доза для перорального застосування 50 - 150 мл; в деяких випадках препарат можна застосовувати до 200 мл/добу.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: біль в місці введення, флебіти при концентрації більше 30 ммоль/л, гіперкаліємія (особливо при зниженні функції нирок), зниження АТ (артеріальний тиск), парестезії, збільшення кількості екстрасистол, шкірні висипання.

Протипоказання до застосування ЛЗ: порушення видільної функції нирок, порушення AVпровідності, гіперкаліємія різного ґенезу, гіперхлоремія, г.ниркова недостатність (з оліго- або анурією, азотемія), ретенційна уремічна стадія при ХНН, системний ацидоз, діабетичний ацидоз, г. (Гострий) дегідратація, значні опіки, кишкова непрохідність, хвороба Адісона.

Форми випуску ЛЗ: капс. (капсули) пролонгованої дії по 600 мг.; р-н для інфузій 4% по 20 мл у фл. (Флакон), по 50 мл у пляшках; табл. (Таблетки) пролонгованої дії по 750 мг, по 1 г

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

З калійзберігаючими діуретиками та інгібіторами АУФ та НПЗЗ (нестероїдні протизапальні засоби) підвищується ризик розвитку гіперкаліємії; під впливом препаратів калію зменшується побічна дія серцевих глікозидів, посилюється дія хінидину на серце, а також небажана дія дизопіраміду на ССС; одночасне парентеральне застосування іонів кальцію може спричиняти аритмію 

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: За життєвими показаннями, коли користь переважає над ризиком 
Лактація: За життєвими показаннями, коли користь переважає над ризиком

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Протипоказаний при AV (атріовентрикулярний) блокаді. З обережністю пацієнтам з порушенням AV (атріовентрикулярний) провідності. При застосуванні у високих дозах (4 - 6 г/добу)  контроль за концентрацією калію в крові
Порушення функції печинки: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції нирок: При хронічних захворюваннях нирок можливий розвиток гіперкаліємії
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Досвіду призначення немає
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних рекомендацій немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: При застосуванні препарату у високих дозах (4-6 г на добу) регулярний контроль за концентрацією калію в крові та періодичний – за ЕКГ (Електрокардіограма), а також кислотно-лужною рівновагою крові. Необхідно лікувати також нестачу магнію, яка може супроводжувати нестачу калію. Одночасне парентеральне застосування іонів кальцію спричиняє аритмію. Різка відміна калію хлориду при його одночасному застосуванні з препаратами наперстянки потребує особливої обережності, оскільки гіпокаліємія, яка при цьому розвивається, посилює токсичність наперстянки. Не вводити нерозведеним!
Інформація для пацієнта: Спеціальних рекомендацій немає

Комбіновані препарати, що містять Калію хлорид