Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Манітол (Mannitol) *

Категорія: Анестезіологія та реаніматологіяРозчини осмотичних діуретиківМанітол

Манітол (Mannitol) *

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • МАНІТ, ВАТ "Біофарма", м. Київ, Україна
  • МАНІТ, ВАТ "Дніпрофарм", м. Дніпропетровськ, Україна
  • МАНІТ, ЗАТ "Інфузія", м. Київ, Україна
  • МАНІТ, ТОВ "Юрія-Фарм", м. Київ, Україна
  • МАНІТ-НОВОФАРМ, ТОВ фірма "Новофарм-Біосинтез", Житомирська обл., м. Новоград-Волинський, Україна
  • МАНІТ, ВАТ "Красфарма", м. Красноярськ, Російська Федерація
  • МАНІТОЛ, ВАТ Науково- виробничий концерн "ЕСКОМ", м. Ставрополь, Російська Федерація
  • МАНІТОЛ, Євролайф Хелткеар Пвт. Лтд., Індія

Інструкція для застосування: Манітол (Mannitol)

Фармакотерапевтична група: В05ВС01 – р-ни для в/в (внутрішньовенне введення) введення. Р-ни осмотичних діуретиків.

Основна фармакотерапевтична дія: має сильну діуретичну дію, обумовлену підвищенням осмотичного тиску плазми і зниженням реабсорбції води.

Показання для застосування ЛЗ:

з метою зниження внутрішньочерепного тиску і зменшення набряку мозку ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск), при г. (Гострий) печінковій та нирковій недостатності зі збереженою фільтраційною здатністю нирок та інших станах, які потребують посилення діурезу; при інтенсивній терапії судомного статусу; лікуванні г. (Гострий) застійної глаукоми ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); при операціях із штучним кровообігом (запобігання ішемії нирок та г. (Гострий) ниркової недостатності); при інтоксикації барбітуратами та інших отруєннях, при посттрансфузійних ускладненнях, які виникають внаслідок переливання несумісної крові.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: вводять тільки в/в (внутрішньовенне введення) як діуретичний засіб ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); розрахунок доз ведеться відносно манітолу; дорослим вводять 50-100 г препарату зі швидкістю, яка забезпечує рівень діурезу не менше 30-50 мл/год ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску) ; при набряку мозку, підвищеному внутрішньочерепному тиску або глаукомі проводять інфузію із розрахунку 0,25-2 г/кг маси тіла протягом 30-60 хв (Хвилина) ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); у пацієнтів з низькою масою тіла або знесилених хворих достатньою є доза 500 мг/кг; при отруєннях вводять 50-200 г зі швидкістю інфузії, що забезпечує діурез на рівні 100-500 мл/год; максимальна доза для дорослих – до 6 г/кг/добу; дітям в якості діуретичного засобу вводять в/в (внутрішньовенне введення) крапельно із розрахунку 0,25-2 г/кг або 60 г на 1 м2 поверхні тіла протягом 2-6 год (Година); при набряку мозку, підвищеному внутрішньочерепному тиску або глаукомі – 1-2 г/кг ВООЗ або 30-60 г на 1 м2 поверхні тіла протягом 30-60 хв (Хвилина); у дітей з низькою масою тіла або знесилених пацієнтів достатньою є доза 500 мг/кг; при отруєннях у дітей проводять в/в (внутрішньовенне введення) інфузію до 2 г/кг маси тіла або 60 г на 1 м2 поверхні тіла.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: тахікардія, біль за грудниною, тромбофлебіт, шкірні висипання, дегідратація, диспепсія, порушення водно-електролітного балансу, галюцинації.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до манітолу, г. (Гострий) ниркова недостатність з тривалістю анурії більше 12 год (Година), хр. (Хронічний) ниркова недостатність, некомпенсована СН (серцева недостатність), набряк легенів, гіперосмолярність плазми, період вагітності, внутрішньочерепна кровотеча.

Форми випуску ЛЗ: р-н для інфузій 10 % по 200 мл, по 400 мл у пляшках; р-н для інфузій 15 % по 100 мл, по 200 мл, по 250 мл, по 400 мл, по 500 мл у пляшках; по 100 мл, по 250 мл, по 500 мл у контейнерах; р-н для інфузій 20 % по 200 мл, по 400 мл у пляшках

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Потенціює сечогінний ефект салуретиків, інгібіторів карбоангідрази та інших діуретичних засобів. При поєднанні з неоміцином збільшується ризик розвитку ото- або нефротоксичних реакцій. При застосуванні з манітолом підвищується вірогідність токсичної дії препаратів наперстянки, яка обумовлена гіпокаліемією.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Протипоказаний.
Лактація: Протипоказаний.

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Протипоказаний при некомпенсованій СН (серцева недостатність).
Порушення функції печинки: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції нирок: Протипоказаний при ГНН та ХНН.
Порушення функції дихальної системи: Потипоказаний при набряку легень.

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Спеціальних рекомендацій немає
Особи похилого та старечого віку: Вікових обмежень щодо застосування немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Застосовують тільки в умовах стаціонару. Контролювати осмотичність крові, баланс води та іонів. Після введення пробної дози, стежити за дірезом. Не робити висновки, виходячи з питомої ваги сечі. При низьких температурах р-н може кристалізуватися. В таких випадках пляшку з р-ном нагріти в теплій воді при температурі 60 – 70 оС, періодично сильно струшуючи. Перед використанням р-н треба охолодити до 36 оС.
Інформація для пацієнта: Спеціальних рекомендацій немає