Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Гідроксипрогестерон (Hydroxyprogesterone)

Категорія: Акушерство, гінекологіяГормони статевих залоз та препарати, що застосовуються при патологіїї статевої системиГестагениПохідні прегненуГідроксипрогестерон

Гідроксипрогестерон (Hydroxyprogesterone)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ОКСИПРОГЕСТЕРОНУ КАПРОНАТ, ВАТ "Біофарма", м. Київ, Україна
  • ОКСИПРОГЕСТЕРОНУ КАПРОНАТ, ВАТ "Фармак", м. Київ, Україна

Інструкція для застосування: Гідроксипрогестерон (Hydroxyprogesterone)

Фармакотерапевтична група: G03DA03 - гестагени.

Основна фармакотерапевтична дія: синтетичний аналог гормону жовтого тіла, що викликає трансформацію слизової оболонки матки з фази проліферації в секреторну фазу, що необхідно для нормальної імплантації заплідненого яйця, а після запліднення сприяє її переходу в стан, необхідний для розвитку заплідненої яйцеклітини; оксипрогестерону капронат також зменшує збудливість і скоротливість мускулатури матки і маткових труб, що забезпечує зберігання вагітності; стимулює розвиток кінцевих елементів молочних залоз; у малих дозах стимулює, а у великих пригнічує секрецію гонадотропних гормонів; гальмує дію альдостерону, що призводить до посилення секреції натрію і хлору із сечею; оксипрогестерону капронат більш стійкий в організмі, ніж прогестерон.

Показання для застосування ЛЗ: первинна і вторинна аменорея, неплідність, невиношування вагітності, альгоменорея на грунті гіпогеніталізму; гіперпластичні процеси в ендометрії, рак ендометрія, рак молочної залози.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: з метою профілактики і лікування загрозливого викидня - по 0,125-0,25 г (1-2 мл 12,5% р-ну) в/м (внутрішньом’язеве введення) 1 раз на тиждень; оксипрогестерону капронат застосовують тільки в першій половині вагітності; при аменореї (первинній і вторинній) безпосередньо після припинення застосування естрогенних препаратів - 0,25 г оксипрогестерону капронату однократно або в два прийоми; з метою нормалізації менструального циклу - 0,0625-0,125 г (0,5-1,0 мл 12,5 % р-ну) на 20 - 22-й день циклу; для лікування хворих на рак матки, молочної залози - по 3-4 мл 12,5 % р-ну в/м (внутрішньом’язеве введення) щодня або через день протягом 1-10 місяців; у період передопераційної підготовки і після операції - по 0,125-0,25 г/добу протягом 4-5 місяців; у жінок з гіперплазією ендометрію (при відсутності гормонально активних пухлин яєчників) у віці до 45 років у 1 фазі менструального циклу - естрогени (етинілестрадіол 0,05 мг/добу із 5 по 25-й день циклу) і оксипрогестерону капронат по 1 мл 12,5 % р-ну 1 раз на тиждень на 5, 12 і 19-й день циклу протягом 4 - 5 циклів; жінкам віком понад 45 років - тільки оксипрогестерону капронат по 2 мл 12,5 % р-ну 1 раз на тиждень протягом 6 - 8 менструальних циклів.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: підвищення АТ (артеріальний тиск), набряки, альбумінурія, головний біль, зниження лібідо, акне, депресія, нагрубання молочних залоз, ациклічні кров'янисті виділення, олігоменорея.

Протипоказання до застосування ЛЗ: недостатність функції печінки і нирок, гепатит, схильність до тромбозів, нервові розлади з явищами депресії, грудне вигодовування.

Форми випуску ЛЗ: р-н для ін'єкцій 12,5% в етилолеаті по 1 мл в амп.

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Ослаблює дію препаратів, що стимулюють скорочення міометрію (окситоцин, пітуїтрин), анаболічних стероїдів (ретаболіл, неробол), гонадотропних гормонів гіпофіза. З окситоцином зменшується лактогенний ефект. Посилює дію діуретиків, гіпотензивних препаратів, імунодепресантів, бромкриптину і системних коагулянтів. Знижує ефективність антикоагулянтів. З барбітуратами дія його зменшується.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Друга половина вагітності, холестатична жовтяниця в період вагітності (в анамнезі) - протипоказаний
Лактація: Протипоказаний

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: З обережністю при ССЗ.
Порушення функції печинки: З обережністю.
Порушення функції нирок: З обережністю.
Порушення функції дихальної системи: З обережністю при БА (бронхіальна астма).

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Спеціальних рекомендацій немає
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних рекомендацій немає