Циклосерин (Cycloserine) * |
Категорія: Урологія, андрологія, сексопатологія, нефрологія → Урологія. Лікарські засоби → Засоби для лікування запальних інфекційних захворюваннь нирки → Засоби, що діють на мікобактерії → Циклосерин
Циклосерин (Cycloserine) *
Препарат випускається під торгівельними назвами:
- КОКСЕРИН, ТОВ "Люм’єр Фарма", м. Київ, Україна
- КОКСЕРИН, Маклеодс Фармасьютикалс Лімітед, Індія
- МДСЕРИН, СВІЗЕРА ЛАБС ПРАЙВЕТ ЛІМІТЕД, Індія
- ЦИКЛОСЕРИН, ВАТ "Валента Фармацевтика", м. Щолково, Російська Федерація
Ціни в аптеках:
Інструкція для застосування: Циклосерин (Cycloserine)
Фармакотерапевтична група: J04AВ01 – протитуберкульозні засоби.
Основна фармакотерапевтична дія: діє бактеріостатично або бактерицидно залежно від концентрації у вогнищі інфекції та чутливості м/о (Мікроорганізм); є аналогом амінокислоти D-аланіна; конкурентно пригнічує активність ферментів L-аланін-рацемази і D-аланіл-D-аланінсинтетази; ефект циклосерину обумовлений пригніченням синтезу стінки бактеріальної клітини; у відношенні M.tuberkulosis МІК становить 5–20 мкг/мл; медикаментозна резистентність до циклосерину розвивається повільно; як а/б (Антибіотик) широкого спектру дії, затримує ріст більшості грам-(+) та грам-(-) бактерій, простіших, рикетсій, спірохет, вірусу Herpes та інших м/о (Мікроорганізм); активний проти МБТ (мікобактерії туберкульозу) людського та бичачого типу, менше — проти МБТ (мікобактерії туберкульозу) пташиного типу, атипових мікобактерій, мікобактерій лепр; діє на мікобактерії, що розташовані як поза- так і внутрішньоклітинно.
Показання для застосування ЛЗ: лікування хр. (Хронічний) форм туберкульозу, у яких раніше призначені препарати перестали давати лікувальний ефект; циклосерин можна комбінувати з основними препаратами для попередження розвитку резистентності мікобактерій; можливе комбіноване застосування Циклосерину з препаратами ІІ ряду: етіонамід, піразинамід тощо ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску), БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск).
Спосіб застосування та дози ЛЗ: тільки всередину: 0,25 г 2–3 р/добу (кількість разів на добу); 0,5 г 2 р/добу (кількість разів на добу), 0,75 г 1 р/добу (кількість разів на добу), але не більше 1 г за добу БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); в амбулаторній практиці циклосерин призначають з обережністю, після перевірки його переносимості у стаціонарі; можливе також введення р-нів у плевральну порожнину, інфільтрати, каверни, трахею та бронхи; у дітей препарат призначають із розрахунку 10–12 мг/кг, але не більше 0,75 г; у перші 5–7 днів дозу поступово підвищують до розрахункової; для лікування дітей молодшого віку препарат не призначають.
Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: головний біль, запаморочення, порушення сну (інколи, навпаки, сонливість), відчуття тривоги, підвищена дратівливість, погіршання пам’яті, парестезії, периферичні неврити, блювання, нудота, сухість у роті, втрата апетиту; відчуття страху, галюцинаторні феномени, епілептиформні напади, втрата свідомості, підвищення рівня трансаміназ крові, мегабластна анемія, АР (алергічні реакції).
Протипоказання до застосування ЛЗ: органічні захворювання ЦНС (центральна нервова система), порушення психіки, епілепсія, схильність до судомних нападів, відомості в анамнезі про психічні захворювання, тяжка ниркова недостатність, періоди вагітності та лактації, СН (серцева недостатність), алкоголізм; діти до 5 років.
Форми випуску ЛЗ: капс. (капсули) по 250 мг
Візаємодія з іншими лікарськими засобами
Етіонамід і ізоніазид підвищують нейротоксичність. Несумісний з алкоголем (збільшується ризик виникнення епілептичних нападів).
Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї
Вагітність: у випадку гострої потреби.
Лактація: Оцінити передбачувану користь для матері і можливий ризик для дитини.
Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів
Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: Контроль функції печінки.
Порушення функції нирок: Протипоказаний при тяжкій недостатності. Контроль функції.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку
Діти, до 12 років: До 5 років – протипоказаний. Призначають 10 – 20 мг/кг маси тіла на добу.
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних рекомендацій немає
Застереження щодо застосування
Інформація для лікаря: Перед початком лікування виділити культуру мікроорганізмів, визначити чутливість штаму до циклосерину та інших ПТП (протитуберкульозні препарати). Призначається з іншими хіміотерапевтичними засобами при відсутності ефекту від лікування препаратами першої лінії, такими як стрептоміцин, ізоніазид, рифампіцин, етамбутол. Контролювати гематологічні показники, функції нирок і печінки.
Інформація для пацієнта: Спеціальних рекомендацій немає