Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Етамбутол (Ethambutol) *

Категорія: Урологія, андрологія, сексопатологія, нефрологіяУрологія. Лікарські засобиЗасоби для лікування запальних інфекційних захворюваннь ниркиЗасоби, що діють на мікобактеріїЕтамбутол

Етамбутол (Ethambutol) *

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ЕТАМБУТОЛ, ВАТ "Луганський ХФЗ", м. Луганськ, Україна
  • ЕТАМБУТОЛ, ЗАТ "Фармацевтична фірма "Дарниця", м. Київ, Україна
  • ЕТАМБУТОЛ, ЗАТ НВЦ "Борщагівський ХФЗ", м. Київ, Україна
  • ЕТАМБУТОЛ, ТОВ "Люм’єр Фарма", м. Київ, Україна
  • ЕТАМБУТОЛУ ГІДРОХЛОРИД, ВАТ "Монфарм", м. Монастирище, Черкаська обл, Україна
  • ІНБУТОЛ ®, ТОВ "Юрія-Фарм", м. Київ, Україна
  • ЕКОКС 400, Маклеодс Фармасьютикалс Лімітед, Індія
  • КОМБУТОЛ, Люпін Лімітед, Індія
  • ПДР 400, ПДР 800, СВІЗЕРА ЛАБС ПРАЙВЕТ ЛІМІТЕД, Індія

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Етамбутол (Ethambutol)

Фармакотерапевтична група: J04AK02 – протитуберкульозні засоби.

Основна фармакотерапевтична дія: проявляє виражену бактеріостатичну дію стосовно M.tuberculosіs і M.bovіs, а також до деяких атипових (опортуністичних, нетуберкульозних) видів мікобактерій; на інші патогенні бактерії, віруси та гриби не діє; пригнічує розмноження МБТ (мікобактерії туберкульозу), стійких до стрептоміцину, ізоніазиду, ПАСК, етіонаміду, канаміцину та інших протитуберкульозних засобів; механізм дії після його проникнення в мікобактерію зв’язують із пригніченням синтезу РНК (рибонуклеїнова кислота) і білків, здатністю взаємодіяти з іонами двовалентних біометалів (мідь, магній), порушенням структури рибосом та пригніченням інтенсивності ліпідного обміну; первинна стійкість M.tuberculosіs і M. bovіs розвивається рідко, вторинна повільно; при монотерапії швидко розвивається толерантність.

Показання для застосування ЛЗ: легенева і позалегенева форми туберкульозу (тільки у комбінації з іншими протитуберкульозними засобами) ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску),БНФ; інфекції, викликані чутливими атиповими мікобактеріями.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: призначають у постійному режимі - 1 р/добу (кількість разів на добу) в дозі 25 мг/кг або в інтермітируючомі режимі - у дозі 30-40 мг/кг 3 рази на тиждень ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску),БНФ; максимальна добова доза 2,5 г; при стабілізації туберкульозного процесу призначають у дозі 15 мг/кг протягом усього періоду лікування в складі комбінованої терапії ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску),БНФ; прийом етамбутолу після їжі поліпшує його переносимість; тривалість курсу лікування залежить від форми туберкульозу і складає від 6 ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску) до 12 міс БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); дітям старше 13 років призначають етамбутол всередину в дозі 20 ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску) -25 мг/кг/добу; МДД (максимальна добова доза) для дітей 1,0 г.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: запаморочення, головні болі, депресії, периферичний неврит, неврит зорового нерва, погіршення гостроти зору, порушення кольорового сприйняття (головним чином зеленого, червоного), дезорієнтація в просторі; нудота, блювання, діарея, біль у шлунку, порушення функції печінки, жовтяниця, підвищення рівня сироваткових трансаміназ; артрит; лейкопенія, тромбоцитопенія; АР (алергічні реакції), висипання на шкірі; інтерстицінальний нефрит, зменшення кліренсу сечової кислоти, приступи подагри, посилення кашлю, збільшення кількості мокротиння, крововилив в сітківку

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до препарату, подагра, неврит зорового нерва, катаракта, запальні захворювання ока, діабетична ретинопатія, порушення функції нирок, вагітність, діти до 13 років.

Форми випуску ЛЗ: р-н для ін'єкцій 10 % по 10 мл або по 20 мл у фл. (Флакон) шприцах; супозиторії ректальні по 0,4 г; табл. (Таблетки) по 200 мг, по 400 мг; табл. (Таблетки), вкриті оболонкою, по 400 мг, по 800 мг

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

У пацієнтів, що раніше приймали препарати з туберкулостатичною дією, стійкість бактерій до етамбутолу розвивається частіше - етамбутол приймати в комплексі з іншими ПТП (протитуберкульозні препарати), які раніше пацієнт не приймав і по відношенню до яких не відмічена бактеріальна стійкість. При комплексній терапії з етамбутолом застосовуються ізоніазід, пара-аміносаліцилову кислоту (ПАСК), стрептоміцин, циклосерин, піразінамід та етіонамід. Підсилює ефекти ПТП (протитуберкульозні препарати). Підвищує нейротоксичність ципрофлоксацину, аміноглікозидів, аспарагінази, карбамазепіну, солей Li+, іміпенему, метотрексату, хініну. Не рекомендується з етіонамідом (фармакологічні антагоністи), їх краще призначати ч/з день. Гідроокис алюмінію зменшує всмоктування етамбутолу з ШКТ (шлунково-кишковий тракт). Етамбутол змінює метаболізм деяких мікроелементів, головним чином цинку.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Протипоказаний
Лактація: Протипоказаний

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: Контроль функцій.
Порушення функції нирок: Протипоказаний при недостатності. Контроль функцій.
Порушення функції дихальної системи: На початку лікування можливе посилення кашлю, збільшення мокроти.

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Протипоказаний
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних застережень немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Постійний контроль гостроти зору, рефракції, кольоровідчуття та інших показників стану очей
Інформація для пацієнта: Спеціальних рекомендацій немає

Комбіновані препарати, що містять Етамбутол