Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Атропін (Atropine) *

Категорія: Урологія, андрологія, сексопатологія, нефрологіяУрологія. Лікарські засобиЗасоби для лікування сечокам’яної хворобиМ-холіноблокаториАтропін

Атропін (Atropine) *

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • АТРОПІН®-ДАРНИЦЯ, ЗАТ "Фармацевтична фірма "Дарниця", м. Київ, Україна
  • АТРОПІНУ СУЛЬФАТ, ТОВ "Дослідний завод "ГНЦЛС", м. Харків, Україна
  • АТРОПІНУ СУЛЬФАТ, ТОВ "Харківське фармацевтичне підприємство "Здоров'я народу", м. Харків, Україна

Інструкція для застосування: Атропін (Atropine)

Фармакотерапевтична група: А03ВА01 – спазмолітичні та антихолінергічні засоби. Алкалоїди красавки (беладони), третинні аміни.

Основна фармакотерапевтична дія: алкалоїд, що міститься в рослинах родини пасльонових, блокатор М-холінорецепторів, однаковою мірою зв’язується з М1-, М2-, і М3-підтипами мускаринових рецепторів; впливає як на центральні, так і на периферичні М-холінорецептори; діє також (хоча значно слабше) на Н-холінорецептори; перешкоджає стимулюючій дії ацетилхоліну; зменшує секрецію слинних, шлункових, бронхіальних, слізних і потових залоз; знижує тонус м’язів внутрішніх органів (бронхів, ШКТ (шлунково-кишковий тракт), підшлункової залози, жовчних проток і жовчного міхура, сечівника, сечового міхура); спричиняє тахікардію, поліпшує AV-провідність; знижує моторику ШКТ (шлунково-кишковий тракт), практично не впливає на секрецію жовчі й підшлункової залози; розширює зіниці, утрудняє відтік внутрішноочної рідини, підвищує внутрішньо очний тиск, спричиняє параліч акомодації; у середніх терапевтичних дозах впливає на ЦНС (центральна нервова система) й спричиняє відстрочений, але тривалий седативний ефект, збуджує дихання, у більших дозах – параліч дихання; збуджує кору головного мозку (у високих дозах), у токсичних дозах спричиняє збудження, ажитацію, галюцинації, коматозний стан; зменшує тонус блукаючого нерва, що призводить до збільшення ЧСС (частота серцевих скорочень) (при незначній зміні АТ) і деякого підвищення провідності в пучку Гіса; дія виражена сильніше при початково підвищеному тонусі блукаючого нерва.

Показання для застосування ЛЗ: печінкова й ниркова коліки; як спазмолітичний засіб при проведенні радіологічних досліджень кишечнику.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: вводять п/ш (підшкірне введення), в/м (внутрішньом’язеве введення), в/в (внутрішньовенне введення) по 0,25-0,5-1 мг (0,25-0,5-1 мл) 1-2 р/добу (кількість разів на добу).

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: сухість у роті, сухість шкіри, скарлатиноподібні висипання, дисфагія, спрага, тахікардія, порушення зору, параліч акомодації, психомоторне збудження, судоми, затримка сечі, підвищення (Температура).

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до компонентів препарату; миготлива аритмія, тахікардія, хр. (Хронічний) СН (серцева недостатність), ІХС (ішемічна хвороба серця), мітральний стеноз, АГ (артеріальна гіпертензія), г. (Гострий) кровотеча, гіпертиреоз; підвищена (Температура); рефлюкс-эзофагіт, грижа стравохідного отвору діафрагми; захворювання ШКТ (шлунково-кишковий тракт), що супроводжуються непрохідністю (ахалазія й стеноз воротаря); атонія кишечнику у хворих літнього віку або ослаблених хворих; паралітична непрохідність кишечнику; захворювання з підвищеним внутріншньоочним тиском; печінкова і ниркова недостатність; хр. (Хронічний) захворювання легенів, особливо в дітей молодшого віку й ослаблених хворих; міастенія; вегетативна (автономна) невропатія; гіпертрофія передміхурової залози без обструкції сечовивідних шляхів, затримка сечі або схильність до неї або захворювання, що супроводжуються обструкцією сечовивідних шляхів; ушкодження мозку в дітей; хвороба Дауна; центральний параліч у дітей; тахікардія.

Форми випуску ЛЗ: р-н для ін'єкцій 0,1% по 1 мл в амп.

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

З інгібіторами МАО- аритмії серця; з хінідином, новокаїнамідом – сумація холінолітичного ефекту. При прийомі внутрішньо з препаратами конвалії, таніном - фізико-хімічна взаємодія, що призводить до взаємного ослаблення ефектів

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: протипоказаний
Лактація: Протипоказаний у період лактації через небезпеку розвитку токсичного впливу на дитину

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: З обережністю при аритмії, АГ (артеріальна гіпертензія), застійній СН (серцева недостатність), ІХС (ішемічна хвороба серця), мітральному стенозі.
Порушення функції печинки: З обережністю.
Порушення функції нирок: З обережністю.
Порушення функції дихальної системи:

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: До 7 років протипоказаний
Особи похилого та старечого віку: З обережністю призначають після 60 років

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: При введенні в кон’юнктивальний мішок у вигляді крапель притиснути нижню слізну точку, щоб запобігти потраплянню р-ну в носоглотку. При субкон’юнктивальному або парабульбарному введенні для зменшення тахікардії призначають валідол під язик.
Інформація для пацієнта: Утримуватися від керування автотранспортом і занять іншими потенційно небезпечними видами діяльності, що потребують концентрації уваги, швидкості психомоторних реакцій і чіткості зору.