![]() Гентаміцин (Gentamicin) |
![]() |
Категорія: Урологія, андрологія, сексопатологія, нефрологія → Нефрологія. Лікарські засоби → Антибактеріальні засоби → Аміноглікозиди → Гентаміцин
Гентаміцин (Gentamicin)
Препарат випускається під торгівельними назвами:
- ГЕНТАМІЦИН-ЗДОРОВ'Я, ТОВ "Фармацевтична компанія "Здоров'я", м. Харків, Україна
- ГЕНТАМІЦИНУ СУЛЬФАТ, АТ (артеріальний тиск) "Галичфарм", м. Львів, Україна
- ГЕНТАМІЦИНУ СУЛЬФАТ-ДАРНИЦЯ, ЗАТ "Фармацевтична фірма "Дарниця", м. Київ, Україна
- ГЕНТАМІЦИН, Лек фармацевтична компанія д.д., Словенія
- ГЕНТАМІЦИН САНДОЗ, Лек фармацевтична компанія д.д., Словенія, підприємство компанії Сандоз, Словенія
- ГЕНТАМІЦИН-К, КРКА, д.д., Ново место, Словенія
- ГЕНТАМІЦИНУ СУЛЬФАТ, РУП "Бєлмедпрепарати", Республіка Білорусь
Ціни в аптеках:
- Ціни на гентаміцин-здоров'я в аптеках
- Ціни на гентаміцин в аптеках
- Ціни на гентаміцин сандоз в аптеках
- Ціни на гентаміцин-к в аптеках
Інструкція для застосування: Гентаміцин (Gentamicin)
Фармакотерапевтична група: J01GB03 - антибактеріальні засоби для системного застосування. Аміноглікозиди.
Основна фармакотерапевтична дія: бактерицидна дія; а/б (Антибіотик) широкого спектру дії; у великих концентраціях знижує бар’єрні функції клітинних мембран та викликає загибель м/о (Мікроорганізм); високочутливі до препарату грам (-) м/о (Мікроорганізм) – Proteus spp. (в т. ч. індолпозитивні та індолнегативні штами), E. coli, Klebsiella spp., Salmonella spp., Shigella spp., Campylobacter spp.; грам (+) м/о (Мікроорганізм) – Staph. spp. (в т. ч. пеніцилінорезистентні). Чутливі при МПК 4–8 мг/л – Serratia spp., Klebsiella spp., Pseudomonas spp. (в т. ч. Pseudomonas aeruginosa), Acinetobacter spp., Citrobacter spp., Providencia spp. Резистентні до гентаміцину (МПК більше 8 мг/л) – Neisseria meningitidis, Treponema pallidum, Str. spp. (включаючи Str. pneumoniae та штами групи D), Bacteroides spp., Clostridium spp., Providencia rettgeri; у комбінації з пеніцилінами, що діють на синтез клітинної стінки м/о (Мікроорганізм), проявляє активність відносно Enterococcus faecalis, Enterococcus faecium, Enterococcus durans, Enterococcus avium, практично всіх штамів Str. faecalis і їх різновидів (в т. ч. Str. faecalis liguifaciens, Str. faecalis zymogenes), Str. faecium, Str. durans; резистентність м/о (Мікроорганізм) розвивається повільно, проте можлива неповна перехресна стійкість з неоміцину та канаміцину; не діє на гриби, віруси, найпростіші.
Показання для застосування ЛЗ: інфекції дихальних шляхів: бронхіт, пневмонія БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск),ВООЗ, емпієма плеври; ускладнені урогенітальні інфекції: пієлонефрит БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск),ВООЗ, цистит, уретрит, простатит БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск),ВООЗ, гонорея, ендометрит; інфекції кісток та суглобів; інфекції шкіри та м’яких тканин ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску); інфіковані опіки, інфіковані рани; абдомінальні інфекції: перитоніт, пельвіоперитоніт ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску); гнійно–септичні захворювання, що виникають на фоні проведення цитостатичної, променевої терапії та при застосуванні імуносупресантів; інфекції ЦНС (центральна нервова система), в тому числі менінгіт; септицемія БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску).
Спосіб застосування та дози ЛЗ: вводять в/м (внутрішньом’язеве введення) або в/в (внутрішньовенне введення); звичайна добова доза для дорослих пацієнтів з тяжкими інфекціями становить 3 мг/кг в/м (внутрішньом’язеве введення), розподілена на 2 – 3 введення; максимальна добова доза для дорослих становить 5 мг/кг, розподілена на 3 – 4 введення БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск),ВООЗ; тивалість лікування – 7 – 10 діб, при тяжких та ускладнених інфекціях курс терапії може бути продовжений; у таких випадках рекомендується здійснювати контроль за функцією нирок, слуху та вестибулярного апарату.
Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: шум у вухах, зниження слуху, вестибулярні та лабіринтні порушення, необоротна глухота; олігурія, азотемія, протеїнурія, мікрогематурія, нирковий тубулярний некроз; нудота, блювання, підвищення активності печінкових трансаміназ, гіпербілірубінемія; анемія, лейкопенія, гранулоцитопенія, тромбоцитопенія; посмикування м’язів, парестезії, відчуття оніміння, епілептичні напади, головний біль, сонливість, у дітей – психоз; шкірний висип, свербіж, гарячка, ангіоневротичний набряк, еозинофілія; також у дітей – гіпокальціємія, гіпокаліємія, гіпомагніємія; гарячка, розвиток суперінфекції.
Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до препарату; неврит слухового нерва; хр. (Хронічний) ниркова недостатність з азотемією та уремією; міастенія, паркінсонізм; ботулізм; літній вік; діти до 3-х років; вагітність (особливо І триместр) та період лактації; попереднє лікування ототоксичними препаратами.
Форми випуску ЛЗ: р-н для ін'єкцій, 40 мг/2 мл або по 80 мг/2 мл по 1 мл або по 2 мл в амп.
Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї
Вагітність: Протипоказаний
Лактація: Призначати з обережністю
Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів
Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції нирок: При тривалому лікуванні - контроль функції.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку
Діти, до 12 років: До 3 років виключно за життєвими показаннями. У новонароджених, немовлят і дітей молодшого віку щодня визначати концентрацію препарату у сироватці крові. Курс лікування має бути коротким
Особи похилого та старечого віку: Застосовувати з обережністю
Застереження щодо застосування
Інформація для лікаря: Ризик ототоксичності зростає при зневодненні організму застосовувати з обережністю при лікуванні пацієнтів з ботулізмом, паркінсонізмом або гіпокальціємією; ушкодження слухового чи вестибулярного апарату потребують припинення терапії або, у виняткових випадках, тільки корекції його дози. Не вводити всю добову дозу гентаміцину при таких станах: опіки площею понад 20%; цистофіброз; асцит; ендокардит; ХНН із застосуванням гемодіалізу; сепсис.
Інформація для пацієнта: Під час введення крапель препарату не торкатися поверхні ока, чи будь-якої іншої поверхні кінчиком фл. (Флакон) Протягом лікування препаратом не слід користуватись контактними лінзами. Відразу після застосування препарату може виникнути нечіткість зору, отже, керування автомобілем, експлуатація машин і робота на висоті не рекомендується принаймні протягом 15 хв (Хвилина). після застосування препарату; не носити контактні лінзи одночасно із застосуванням препарату.
У високих дозах може спричинити порушення рівноваги, що супроводжується нудотою та запамороченням, навіть після відміни лікування, тому необхідно утримуватись від керування автомобілем, і занять іншими потенційно небезпечними видами діяльності, що потребують підвищеної концентрації уваги і швидкості психомоторних реакцій.