Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Фенофібрат (Fenofibrate)

Категорія: КардіологіяГіполіпідемічні лікарські засобиПохідні фіброєвої кислоти (фібрати)Фенофібрат

Фенофібрат (Fenofibrate)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ЛІПАНТИЛ 200 М, Лаборатуар Фурн'є група Солвей Фармацеутікалз, Франція
  • ЛІПІКАРД, ЮСВ ЛІМІТЕД, Індія
  • ЛІПОФЕН СР, НОБЕЛ ІЛАЧ САНАЇ ВЕ ТІДЖАРЕТ А.Ш., Туреччина
  • ТРАЙКОР 145 мг, Лаборатуар Фурн'є група Солвей Фармацеутікалз, Франція
  • ТРАЙКОР® 145 мг, Рецифарм Фонтен/Ірландські Лабораторії Фурньє Лімітед, Франція/Ірландія

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Фенофібрат (Fenofibrate)

Фармакотерапевтична група: С10АВ05 - гіполіпідемічні засоби. Препарати, що знижують рівень холестерину і тригліцеридів у сироватці крові.

Основна фармакотерапевтична дія: гіполіпідемічна дія; вплив на ліпідний профіль опосередкований активацією рецептора, який активується проліферуючим фактором пероксисом типу α (PPАRα); через активацію PPАRα препарат збільшує інтенсивність ліполізу і виведення із плазми часток, багатих на тригліцериди, шляхом активації ліпопротеїнової ліпази і зменшення утворення апопротеїну СIII; активація PPFRα також зумовлює збільшення синтезу апопротеїнів АI і АII; вищезазначені ефекти фенофібрату на ліпопротеїни призводять до зниження фракцій ліпопротеїнов дуже низької і низької щільності (ЛПДНЩ і ЛПНЩ), які містять апопротеїн В, і збільшенню фракції ліпопротеїнів високої щільності (ЛПВЩ), які містять апопротеїни АI і АII; крім того, шляхом модифікації синтезу і катаболізму фракції ЛПДНЩ фенофібрат збільшує кліренс ЛПНЩ і зменшує кількість ЛПНЩ низької щільності, рівень яких підвищений у пацієнтів з ризиком коронарної хвороби серця (атерогенний профіль ліпідів).

Показання для застосування ЛЗ: гіперхолестеринемія і гіпертригліцеридемія окремо і в комбінації (дисліпідемія типу IIa, IIb, III, IV БНФ) у пацієнтів, які не реагують на дієтичні та інші немедикаментозні заходи лікування, особливо за наявності очевидних супутніх факторів ризику.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: в комбінації з дієтотерапією препарат призначений для тривалого симптоматичного лікування; призначають по 1 капс./добу БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) під час одного з основних прийомів їжі; дієтотерапію, розпочату до призначення препарату, необхідно продовжити; якщо після застосування препарату протягом 3-х місяців) рівень ліпідів у сироватці крові недостатньо знизився, розглянути питання про призначення додаткового лікування або інших видів терапії.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: біль у животі, нудота, блювання, пронос і здуття живота, панкреатит; помірне збільшення рівня трансаміназ в сироватці крові, утворення каменів у жовчному міхурі, епізоди гепатиту; висипи, свербіж, кропив’янка або реакції фоточутливості, алопеція, міалгія, міозит, судоми м'язів і м'язова слабкість, рабдоміоліз; емболія легеневої артерії, тромбоз глибоких вен; зниження рівня Hb (рівень гемоглобіна), лейкоцитів; головний біль; інтерстиціальна пневмонія; збільшення рівня креатиніну і сечовини в сироватці крові.

Протипоказання до застосування ЛЗ: печінкова недостатність; тяжка ниркова недостатність; дитячий вік; гіперчутливість до препарату; фоточутливість або фототоксичні реакції під час лікування фібратами або кетопрофеном у минулому; захворювання жовчного міхура.

Форми випуску ЛЗ: капс. (капсули) по 200 мг, по 250 мг; табл. (Таблетки), вкриті плівковою оболонкою, по 145 мг.

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Посилює ефект пероральних антикоагулянтів, може збільшувати ризик кровотечі; рекомендується зменшення дози антикоагулянтів на одну третину на початку лікування і потім поступове її підвищення, якщо необхідно. Порушення функції нирок при призначенні з циклоспорином; лікування фенофібратом припинити при виражених відхиленнях лабораторних показників. Ризик токсичного ураження м'язів збільшується з фібратами; таку комбінацію застосовувати з обережністю

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Може застосовуватися тільки після ретельної оцінки користі й ризику.
Лактація: Не слід приймати матерям, що годують дитину груддю

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: Протипоказаний при недостатності, цирозі, захворюваннях жовчного міхура.
Порушення функції нирок: Протипоказаний при тяжкій недостатності. Контроль рівня креатиніну.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Протипоказаний.
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних рекомендацій немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Ефект лікування контролювати шляхом визначення рівня ліпідів у сироватці крові. Якщо адекватний ефект не був досягнутий протягом декількох місяців (3-х міс), розглянути питання про призначення додаткового лікування або інших видів терапії. Виникнення панкреатиту може бути результатом відсутності ефекту лікування в пацієнтів з тяжкою гіпертригліцеридемією, прямого ефекту ЛЗ (лікарський засіб) або зумовлено іншою причиною. Можливий токсичний ефект на м'язи в пацієнтів з дифузними міалгіями, судомами в м'язах і слабкістю м’язів, при вираженому збільшенні креатинфосфокінази (у 5 разів у порівнянні з нормою). Комбінацію зі статином призначати пацієнтам з тяжкою комбінованою дисліпідемією і високим ризиком СС (серцево-судинний) захворювань при відсутності захворювань м'язів в анамнезі; проводити під контролем можливого токсичного ефекту на м'язи. Лікування припинити в разі збільшення рівня креатиніну більше, ніж на 50 % у порівнянні з верхньою межею норми. Містить лактозу, пацієнтам з спадковими захворюваннями непереносимості галактози, недостатності лактази Лаппа або мальабсорбції глюкози-галактози, не приймати цей препарат.
Інформація для пацієнта: Гіпохолестеринової дієти  дотримуватись під час медикаментозного лікування