Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Кислота нікотинова (Nicotinic acid) *, ** [тільки Табл.]

Категорія: Урологія, андрологія, сексопатологія, нефрологіяНефрологія. Лікарські засобиГіполіпідемічні лікарські засобиПохідні никотинової кислотиКислота нікотинова

Кислота нікотинова (Nicotinic acid) *, ** [тільки Табл.]

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • КИСЛОТА НІКОТИНОВА, ЗАТ "Технолог", м. Умань, Черкаська обл., Україна
  • НІКОТИНОВА КИСЛОТА, ВАТ "Вітаміни", м. Умань, Черкаська обл., Україна
  • НІКОТИНОВА КИСЛОТА, Одеське ВХФП "Біостимулятор" у формі ТОВ, м. Одеса, Україна
  • НІКОТИНОВА КИСЛОТА-ДАРНИЦЯ, ЗАТ "Фармацевтична фірма "Дарниця", м. Київ, Україна
  • НІКОТИНОВА КИСЛОТА-ЗДОРОВ'Я, ТОВ "Фармацевтична компанія "Здоров'я", м. Харків, Україна

Інструкція для застосування: Кислота нікотинова (Nicotinic acid)

Фармакотерапевтична група: C04AC01 - периферичні вазодилататори. Нікотинова кислота та її похідні.

Основна фармакотерапевтична дія: вазодилатуюча, слабка антикоагулянтна, антипелагрична; нікотинова кислота (вітамін РР) самостійно або у вигляді аміду є простетичною групою ферментів - кодегідрази I (дифосфопіридиннуклеотиду - НАД) і кодегідрази II (трифосфопіридиннуклеотиду - НАДФ), які здійснюють перенесення водню в окисно-відновних реакціях, а також перенесення фосфату; нікотинова кислота нормалізує вміст ліпопротеїдів і тригліцеридів у крові; діє вазодилатуюче на рівні преартеріол і артеріол (у т. ч. головного мозку), чим поліпшує мікроциркуляцію; викликає слабку антикоагулянтну дію (підвищує фібринолітичну активність крові), має дезінтоксикаційні властивості; ліквідує дефіцит вітаміну РР, є специфічним протипелагрічним засобом.

Показання для застосування ЛЗ: пелагра (авітаміноз вітаміну PP); ішемічні порушення мозкового кровообігу; спазм судин кінцівок (облітеруючий ендартеріїт, хвороба Рейно); спазм судин нирок; ускладнення ЦД (цукровий діабет) (діабетична полінейропатія, мікроангіопатія); захворювання печінки (г. та хр. (Хронічний) гепатити); неврит лицьового нерва; інтоксикації різного генезу (у т. ч. професійні, медикаментозні, алкогольні); гіпоацидний гастрит, ентероколіт, коліт; рани, виразки, що тривалий час не загоюються.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: дорослим призначають п/ш (підшкірне введення), в/м (внутрішньом’язеве введення) та в/в (внутрішньовенне введення) повільні введення 1% р-ну по 1 мл 1-2 р/добу (кількість разів на добу) протягом 10-15 днів; як вазодилататор в/в (внутрішньовенне введення) повільно вводять 1-2 мл 1% р-ну на добу; дітям препарат призначають залежно від віку: до 2 років - 6-8 мг/добу; від 2 до 7 років - 9-11 мг/добу; від 8 до 10 років - 12-16 мг/добу; від 11 до 14 років - 17-18 мг/добу; внутрішньо БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) після їжі при пелагрі дорослим призначають по 100 мг 2 - 4 р/добу (кількість разів на добу) протягом 15 - 20 днів; дітям з 12 років - по 50 мг 2 -3 р/добу (кількість разів на добу); при інших захворюваннях дорослим призначають по 25 мг - 50 мг (до 100 мг), дітям з 12 років - по 25 мг 2 - 3 р/добу (кількість разів на добу); для дорослих: МПД (максимально переносима доза) - 100 мг, МДД (максимальна добова доза) - 500 мг; при атеросклерозі та інших порушеннях обміну ліпідів разову дозу можна поступово збільшити до 500 мг - 1 г БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск), а добову - до 2 БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) - 3 г; вищі дози для дітей: МПД (максимально переносима доза) - 50 мг, МДД (максимальна добова доза) - 200 мг.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: АР (алергічні реакції); гіперемія шкіри обличчя та верхньої половини тулуба з відчуттям поколювання та печії, парестезії, запаморочення, “припливи” крові до шкіри обличчя; у осіб з вираженим коронарним атеросклерозом при в/в (внутрішньовенне введення) введенні - розвиток “с-му обкрадання”; при швидкому введенні - зниження АТ (артеріальний тиск), ортостатична гіпотензія, колапс; при тривалому застосуванні - жирова дистрофія печінки, гіперурикемія, зниження толерантності до глюкози, підвищення вмісту в крові аспартат амінотрансферази, лактат дегідрогенази, лужної фосфатази; болючість у місці введення при п/ш (підшкірне введення) та в/м (внутрішньом’язеве введення) введенні.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до нікотинової кислоти; АГ (артеріальна гіпертензія) (тяжкі форми), атеросклероз (для в/в (внутрішньовенне введення) введення); виразкова хвороба шлунка та ДПК (дванадцятипала кишка) (у стадії загострення); подагра, гіперурикемія, цироз печінки, декомпенсований ЦД (цукровий діабет), вагітність, період лактації.

Форми випуску ЛЗ: р-н для ін'єкцій 1% по 1 мл; табл. (Таблетки) по 0,05 г.

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Потенціює дію серцевих глікозидів, особливо глікозидів наперстянки. Не рекомендується змішувати в одному шприці з р-ном ціанокобаламіну, виникає різке посилення алергійності обох речовин і руйнування вітамінів іоном кобальту.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Застосування доз, які перевищують терапевтичні, протипоказане.
Лактація: Застосування доз, які перевищують терапевтичні, протипоказане

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Тяжкі форми АГ (артеріальна гіпертензія), атеросклероз (для в/в (внутрішньовенне введення) введення) - протипоказано
Порушення функції печинки: Необхідно контролювати функцію печінки.
Порушення функції нирок: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Не слід призначати.
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних рекомендацій немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: У процесі лікування регулярно контролювати функцію печінки; з обережністю застосовувати при гіперацидному гастриті, виразковій хворобі шлунка і ДПК (дванадцятипала кишка) (у стадії ремісії) ч/з подразнювальну дію на слизову оболонку; не застосовувати для корекції дисліпідемії у хворих на цукровий діабет
Інформація для пацієнта: Для попередження гепатотоксичності включати в дієту продукти, багаті на метіонін (сир), призначати метіонін, інші ліпотропні засоби.