Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Ніфедипін (Nifedipine)

Категорія: КардіологіяАнтагоністи кальцію (блокатори кальцієвих каналів)Похідні дигідропіридинуНіфедипін

Ніфедипін (Nifedipine)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • НІФЕДИПІН, ЗАТ "Технолог", м. Умань, Черкаська обл., Україна
  • НІФЕДИПІН-ДАРНИЦЯ, НІФЕДИПІН РЕТАРД - ДАРНИЦЯ, ЗАТ "Фармацевтична фірма "Дарниця", м. Київ, Україна
  • ФАРМАДИПІН®, ВАТ "Фармак", м. Київ, Україна
  • ФЕНІГІДИН, ВАТ "Луганський ХФЗ", м. Луганськ, Україна
  • ФЕНІГІДИН-ЗДОРОВ'Я, ТОВ "Фармацевтична компанія "Здоров'я", м. Харків, Україна
  • АДАЛАТ®, Байєр Хелскер АГ (артеріальна гіпертензія), Німеччина
  • АДАЛАТ® СЛ, Байєр Хелскер АГ/Байєр АГ (артеріальна гіпертензія), Німеччина/Німеччина
  • КОРДИПІН XL, КОРДИПІН РЕТАРД, КОРДИПІН® XL, КРКА, д.д., Ново место, Словенія
  • КОРИНФАР®, АВД. фарма ГмбХ і Ко. КГ/ПЛІВА Хрватска д.о.о., Німеччина/Хорватія
  • КОРИНФАР® РЕТАРД, ПЛІВА Хрватска д.о.о./АВД. фарма ГмбХ і Ко. КГ, Хорватія/Німеччина
  • КОРИНФАР® УНО 40, АВД. фарма ГмбХ і Ко. КГ/Арена Фармасьютикалз ГмбХ, Німеччина/Швейцарія
  • НІКАРДІЯ® РЕТАРД, Юнік Фармасьютикал Лабораторіз (відділення фірми Дж. Б. Кемікалз енд Фармасьютикалз Лтд), Індія
  • НІФЕДИПІН, Балканфарма-Дупниця АТ (артеріальний тиск), Болгарія
  • НІФЕКАРД XL, Лек фармацевтична компанія д.д., Словенія
  • НІФЕКАРД® XL, Лек фармацевтична компанія д.д., Словенія, підприємство компанії Сандоз, Словенія
  • ОСМО-АДАЛАТ®, Байєр Хелскер АГ/Байєр АГ (артеріальна гіпертензія), Німеччина/Німеччина

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Ніфедипін (Nifedipine)

Фармакотерапевтична група: С08СА05 - Селективні антагоністи кальцію з переважним впливом на судини; похідні дигідропіридину

Основна фармакотерапевтична дія: антиангінальна, гіпотензивна дія; гальмує трансмембранне надходження іонів кальцію у клітини гладенької мускулатури артеріальних судин; знижує тонус гладеньких м'язів коронарних артерій, що призводить до збільшення коронарного кровотоку та запобігає ангіоспазму; при довготривалому застосуванні запобігає розвитку атеросклеротичних бляшок у стінці судин; зменшує потребу міокарда в кисні за рахунок зменьшення після навантаження; знижує тонус гладенької мускулатури артеріол, тим самим зменшує підвищений опір периферичних судин, що призводить до зниження АТ (артеріальний тиск); збільшує виведення натрію та води з організму; антигіпертензивна дія ніфедипіну особливо виражена у пацієнтів, які страждають на АГ (артеріальна гіпертензія); на початку лікування ніфедипіном можливе тимчасове рефлекторне підвищення ЧСС (частота серцевих скорочень) та величини серцевого викиду.

Показання для застосування ЛЗ: вазоспастична стенокардія, лікування АГ (артеріальна гіпертензія) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск), лікування ІХС (ішемічна хвороба серця), хр. (Хронічний) стабільної стенокардії БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) (стенокардії напруження).

Спосіб застосування та дози ЛЗ: для купірування гіпертензивного кризу препарат вводять в/в (внутрішньовенне введення) крапельно по 50 мл (5 мг ніфедипіну) протягом 4-8 год (Година), тобто зі швидкістю 6,3 - 12,5 мл інфузійного р-н за 1 год (Година); протягом 24 год (Година) доза препарату, який вводиться, не повинна перевищувати 150 - 300 мл, що відповідає добовій дозі ніфедипіну 15-30 мг; інфузійна терапія може проводитись не більше 3 днів, потім рекомендується призначати таблетовані форми ніфедипіну; ніфедипін має високу чутливість до впливу світла - при підготовці змішаної інфузії необхідно забезпечити захист р-ну від впливу світла; для лікування ІХС (ішемічна хвороба серця) та хр. (Хронічний) стабільної стенокардії (стенокардії напруження) рекомендується приймати по 1 табл. (Таблетки) препарату 2 р/добу (кількість разів на добу) (20х2 мг/добу); якщо необхідні вищі дози препарату, їх слід підвищувати поступово до максимальної дози - 60 мг/добу; для лікування АГ рекомендується приймати по 1 табл. (Таблетки) 2 р/добу (кількість разів на добу) (20х2 мг/добу); при супутньому застосуванні з інгібіторами CYP 3A4 або індукторами CYP 3A4 може виникнути необхідність в коригуванні дози ніфедипіну або у відміні ніфедипіну; внаслідок його вираженого антиішемічного та антигіпертензивного ефекту препарат слід відміняти поступово; залежно від тяжкості захворювання та індивідуальної реакції пацієнта, дозу ніфедипіну можно поступово збільшити до 120 мг 1 р/добу (кількість разів на добу).

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: алергічний набряк/ангіонабряк, свербіж, кропив’янка, висипання, анафілактична/анафілактоїдна реакція, реакції стривоженості, розлади сну, головний біль, вертиго, мігрень, запаморочення, тремор, пар-/дизестезія, тахікардія, посилене серцебиття, вазодилатація, гіпотензія, втрата свідомост, носова кровотеча, закладення носу, диспное, біль у животі, нудота, диспепсія, метеоризм, сухість у роті, гіперплазія ясен, дисфагія, кишкова непрохідність, виразка кишечника, блювання, транзиторне підвищення активності ферментів печінки, еритема, м’язові судоми. набряки суглобів, поліурія, дизурія, еректильна дисфункція, відчуття нездужання, неспецифічний біль, лихоманка.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до препарату, кардіогенний шок, г. (Гострий) коронарні с-ми, аортальний стеноз; періоду вагітності та лактації; діти до 15 років; не рекомендується призначати пацієнтам, у яких біль має ішемічний характер, можливо, пов'язаний з попередньою терапією ніфедипіном; застосування у комбінації з рифампіцином (через неможливість досягти ефективних рівнів ніфедипіну у плазмі внаслідок індукції ферментів).

Форми випуску ЛЗ: краплі оральні 2% по 5 мл або по 25 мл у фл. (Флакон); р-н для інфузій 0,01% по 50 мл у фл. (Флакон); табл. (Таблетки) з модифікованим вивільненням по 10 мг, по 20 мг, по 40 мг; табл. (Таблетки) по 10 мг, табл. (Таблетки) рапід-ретард, вкриті оболонкою, по 20 мг, табл., вкриті оболонкою, з контрольованим вивільненням по 30 мг, по 60 мг; табл., вкриті оболонкою, по 10 мг, по 20 мг.

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

З гіпотензивними засобами, нітратами і трициклічними антидепресантами відбувається посилення гіпотензивного ефекту. З бета-адреноблокаторами можливий розвиток гіпотензії та СН (серцева недостатність). Із серцевими глікозидами і теофіліном - підвищення рівнів останніх у плазмі крові. З циметидином (меншою мірою - ранітидином) - підвищення концентрації ніфедипіну в плазмі крові та посилення його гіпотензивної дії. З хінідином - зменшення концентрації останнього в плазмі крові. Рифампіцин може призвести до послаблення ефектів його, одночасне застосування протипоказане. Дилтіазем уповільнює виведення ніфедипіну з організму, за необхідності дозу його знизити. При поєднанні інфузійного р-ну ніфедипіну, який містить етиловий спирт, з р-нами інших ЛЗ (лікарський засіб) враховувати сумісність останніх з етанолом. Р-н використовувати у системі для парентерального введення з ізотонічним р-ном натрію хлориду, 5% р-ном глюкози та 5% р-ном фруктози (при швидкості введення, що становить 10 мл р-ну ніфедипіну і 40 мл одного із зазначених р-нів за 1 год). Застосовувати у комбінації з іншими інфузійними р-нами не рекомендується.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Протипоказаний.
Лактація: Протипоказаний.

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Протипоказаний при кардіогенному шоку, г. (Гострий) коронарних с-мах, аортальному стенозі. З обережністю при злоякісній АГ, вираженій артеріальній гіпотензії.
Порушення функції печинки: Контроль функції.
Порушення функції нирок: Контроль функції. З обережністю при гемодіалізі.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Протипоказаний.
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних рекомендацій немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: При вираженій артеріальній гіпотензії (систолічний тиск < 90 мм рт. ст.), тяжких порушеннях мозкового кровообігу, ЦД (цукровий діабет), порушеннях функцій печінки та нирок застосовувати за умов постійного клінічного спостереження. З обережністю пацієнтам, які перебувають на гемодіалізі або страждають на злоякісну гіпертензією та гіповолемію, розширення кровоносних судин може викликати у них значне зниження АТ (артеріальний тиск). Не показаний хворим з СН (серцева недостатність), а також з аортальним та мітральним стенозом.
Інформація для пацієнта: Є взаємозв'язок між застосуванням та оборотними біохімічними змінами сперматозоїдів, що погіршують здатність останніх до запліднення