Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Дакарбазин (Dacarbazine) *

Категорія: ГематологіяЦитостатичні засобиДакарбазин

Дакарбазин (Dacarbazine) *

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ДАКАРБАЗИН МЕДАК, ЗАТ "Фармацевтична фірма "Дарниця", м. Київ, Україна
  • ДАКАРБАЗИН МЕДАК, ТОВ "Люм’єр Фарма", м. Київ, Україна
  • ДАКАРБАЗИН-ЗДОРОВ`Я, ТОВ "Фармацевтична компанія "Здоров'я", м. Харків, Україна
  • ДАКАРБАЗИН, Напрод Лайф Саінсис Пвт. Лтд., Індія
  • ДАКАРБАЗИН МЕДАК, медак ГмбХ, Німеччина
  • ДАКАРБАЗИН-ЛЕНС, ТОВ "ЛЕНС-Фарм", м. Одинцово, Російська Федерація

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Дакарбазин (Dacarbazine)

Фармакотерапевтична група: L01AX04 – антинеопластичні засоби. Алкілуючі сполуки.

Основна фармакотерапевтична дія: алкілуючий цитостатичний засіб триазенової структури; механізм його дії зумовлений здатністю основного метаболіту – діазометану утворювати ковалентні алкільні зв’язки з молекулами, що містять електронні центри; оскільки препарат є структурним аналогом пуринових основ, він діє як антиметаболіт, пригнічуючи синтез ДНК (дезоксирибонуклеїнова кислота) у клітинах пухлин.

Показання для застосування ЛЗ: меланома шкіри з метастазами ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск), у складі комбінованої терапії: хвороба Ходжкіна ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск), прогресуючі саркоми м’яких тканин БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) (крім мезотеліоми та саркоми Капоші)

Спосіб застосування та дози ЛЗ: застосовується при злоякісній меланомі як монотерапія у дозах від 200 до 250 мг/м² 1 раз на добу протягом 5 днів кожні 3 тижні, так і поліхіміохіміотерапії, особливо з блеоміцином, цисплатином, фторурацилом, вінкристином і преднізолоном; застосовується тільки в/в (внутрішньовенне введення) одноразовою ін., що вводиться приблизно протягом 1 хв (Хвилина), чи в/в (внутрішньовенне введення) краплинно протягом 15 - 30 хв (Хвилина) при попередньому розведенні в 200 – 300 мл ізотонічного р-ну натрію хлориду або 5 % р-ну глюкози; перед застосуванням р-няється додаванням води для ін.; при хвороба Ходжкіна. Дакарбазин призначається у добовій дозі 375 мг/м² кожні 15 днів в комбінації з доксорубіцином, блеоміцином та вінбластином (режим ABVD). Саркоми м’яких тканин у дорослих. Дакарбазин призначається в добовій дозі 250 мг/м² (дні 1 – 5) у комбінації з доксорубіцином кожні 3 тижні (режим ADIC). Тривалість лікування. Тривалість лікування визначають індивідуально для кожного випадку, враховуючи тип та стадію захворювання, комбіновану терапію, вираженість побічних реакцій та досягнутий лікувальний ефект. У випадку хвороби Ходжкіна звичайно рекомендують провести 6 циклів ABVD комбінованої терапії. У випадку саркоми м’яких тканин та меланоми шкіри з метастазами тривалість лікування визначається ефективністю дакарбазину та толерантністю до нього пацієнта.

у складі комбінованої хіміотерапії дозу призначають відповідно до запропонованої схеми лікування.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: порушення кровотворення (лейкопенія, тромбоцитопенія, рідко - легка форма анемії); найчастіше зустрічаються анорексія, нудота, блювання; в поодиноких випадках - проноси, алопеція, шкірна екзантема, почервоніння та парестезія обличчя; у деяких хворих розвивається грипоподібний с-м (Синдром) (підвищення температури, біль у м’язах і загальна стомлюваність); часто ураження печінки, гепатоцелюлярний некроз, тромбоз печінкових вен, суперінфекція.

Кров та лімфатична система– анемія, лейкопенія, тромбоцитопенія; панцитемія, агранулоцитоз; імунна система – анафілактичні реакції; ЦНС (центральна нервова система) - головний біль, погіршення зору, сплутаність свідомості, сонливість, судоми, парестезія обличчя; судинна система – припливи крові до обличчя; ШКТ (шлунково-кишковий тракт) - анорексія, нудота й блювання; проноси; гепатобіліарна система - гепатоцелюлярний некроз, тромбоз печінкових вен; нирки – порушення функції нирок; шкіра – облисіння, гіперпігментація, фоточутливість; еритема, розеольозна екзантема, кропив’янка; загальні розлади – грипоподібні симптоми (підвищення температури тіла, біль у м’язах і загальна стомлюваність), подразнення у місці введення, підвищення рівня печінкових ферментів.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до дакарбазину або до будь-якої з допоміжних речовин; вагітність і період годування груддю; печінкова і ниркова недостатність, вагітність, лактація.

Форми випуску ЛЗ: ліофілізат для р-ну для ін'єкцій для в/в (внутрішньовенне введення) введення по 100 мг, по 200 мг; порошок для приготування р-ну для ін'єкцій або інфузій по 100 мг, по 200 мг у фл. (Флакон), по 500 мг, по 1000 мг; порошок ліофілізований для р-ну для ін'єкцій по 200 мг, по 500 мг, по 1000 мг у фл.

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

З фенобарбіталом, азатіопримом та 6-меркаптопурином призводить до підсилення токсичних проявів.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Протипоказаний
Лактація: Протипоказаний

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: Протипоказаний при недостатності.
Порушення функції нирок: Протипоказаний при недостатності.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Протипоказаний
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних застережень немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Проводити лабораторні обстеження щодо системи кровотворення. Р-н готується безпосередньо перед інфузією і вводиться за допомогою спеціальних (світлозахисних) систем.
Дотримуватись стандартних запобіжних заходів при роботі з цитостатичними ЛЗ (лікарський засіб), що мають тератогенний, мутагенний та канцерогенний ефект. Можливо тяжке ускладнення терапії (що є наслідком некрозу печінки), обумовлене закупорюванням внутрішньопечінкових вен. Тому необхідно проводити періодичний контроль розміру печінки, її функції та аналіз крові (особливо рівень ацидофільних гранулоцитів). У деяких випадках при підозрі на обструкцію вен є ефективною рання терапія високими дозами КС з або без гепарину чи активаторів тканинного плазміногену.
Інформація для пацієнта: Може впливати на здатність керувати автомобілем або працювати зі складними механізмами через побічні реакції з боку ЦНС (центральна нервова система) або через те, що він спричиняє нудоту та блювоту. Протягом терапії дакарбазином необхідно утримуватися від прийому алкоголю та гепатотоксичних препаратів.
Чоловікам рекомендується користуватися надійними засобами контрацепції протягом лікування та протягом 6 місяців після закінчення лікування.