Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Іматиніб (Imatinib)

Категорія: ГематологіяЦитостатичні засобиІматиніб

Іматиніб (Imatinib)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ВІНАТ-100-ЗДОРОВ`Я, ТОВ "Фармацевтична компанія "Здоров'я", м. Харків, Україна
  • ІМАТИБ, ЗАТ "Фармацевтична фірма "Дарниця", м. Київ, Україна
  • ВІНАТ 100, Натко Фарма Лімітед, Індія
  • ГЛІВЕК®, Новартіс Фарма АГ (артеріальна гіпертензія), Швейцарія
  • ГЛІВЕК®, Новартіс Фарма Штейн АГ (артеріальна гіпертензія), Швейцарія
  • ІМАТИБ, Ципла Лтд, Індія

Інструкція для застосування: Іматиніб (Imatinib)

Фармакотерапевтична група: L01XE01 – антинеопластичні засоби.

Основна фармакотерапевтична дія: протипухлинний засіб, активний інгібітор протеїнтирозинкінази (Bcr-Abl тирозинкінази) на клітинному рівні; вибірково пригнічує проліферацію і стимулює апоптоз у Ph+-позитивних Bcr-Abl клітинних лініях, а також у щойно уражених лейкозних клітинах (при наявністі в лейкоцитах філадельфійської хромосоми при хр. (Хронічний) позитивному мієлолейкозі і г. (Гострий) лімфоїдному лейкозі; ефективний інгібітор рецепторів тирозинкінази для тромбоцитарного фактора росту (PDGF) і фактора стовбурових клітин (SCF), пригнічує клітинні реакції, обумовлені вказаними фокторами; іn vitro пригнічує проліферацію і стимулює апоптоз у клітинах шлунково-кишкової стромальної пухлини, що виражається в активації kit-мутації; .

Показання для застосування ЛЗ: хр.мієлолейкоз БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) у дорослих (бластний криз, фаза акселерації, хр.фаза у разі неефективності попередньої терапії інтерфероном-альфа); неоперабельні і/або метастатичні злоякісні стромальні пухлини ШКТ (шлунково-кишковий тракт) (GIST) у дорослих БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); хр.фаза хр.мієлолейкозу у дітей старше 3 років БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) у разі рецидиву захворювання після пересадки стовбурових клітин або у разі неефективності попередньої терапії інтерфероном-альфа.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: при хр.мієлолейкозі доза залежить від фази захворювання - при хр.фазі доза 400 мг/добу БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); при фазі акселерації і при бластному кризі – 600 мг/добу БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск), дозу приймають 1 р/добу (кількість разів на добу) під час їжі, запиваючи повною склянкою води; лікування – довготривале, з метою досягнення і підтримання клінічної і гематологічної ремісії; за умови відсутності побічних ефектів і вираженої нейтропенії або тромбоцитопенії, можливе збільшення дози в таких випадках: прогресування захворювання, відсутність задовільної гематологічної відповіді після як мінімум 3 місяців лікування, втрата досягнутої раніше гематологічної відповіді; у хворих із хр.фазою доза може бути збільшена до 600 мг/добу; у фазі акселерації або при бластному кризі доза може бути збільшена до 800 мг/добу (у 2 прийоми по 400 мг); іноді потрібна корекція дози залежно від динаміки рівнів нейтрофілів і тромбоцитів у крові - при хр.фазі хр.мієлолейкозу при зниженні нейтрофілів <1,0х109/л і/або числа тромбоцитів <50х109/л відмінити препарат доти, поки число нейтрофілів не буде ≥ 1,5х109/л і тромбоцитів ≥ 75х109/л; після чого слід продовжити лікування іматинібом у дозі 400 мг/добу; при повторному зниження нейтрофілів <1,0х109/л і/або числа тромбоцитів <50х109/л не слід приймати препарат доти, поки число цих формених елементів не досясне допустимих меж, після чого слід продовжити лікування іматинібом у дозі 300 мг/добу; при фазі акселерації і бластного кризу у разі зниження нейтрофілів <0,5х109/л і/або числа тромбоцитів <10х109/л, що відбулося як мінімум після 1 місяця терапії іматинібом, рекомендується перевірити, чи є цитопенія наслідком лейкозу; якщо цитопенія не пов’язана з лейкозом, слід зменшити дозу до 400 мг/добу; якщо цитопенія триває протягом наступних 2 тижнів, слід зменшити дозу до 300 мг/добу; якщо цитопенія триває протягом наступних 4 тижнів і її зв’язок з лейкозом не підтверджений, слід припинити лікування доти, поки число нейтрофілів не стане ≥ 1х109/л і тромбоцитів ≥ 20х109/л; потім відновити лікування іматинібом у дозі 300 мг/добу; неоперабельні і/або метастатичні злоякісні стромальні пухлини ШКТ: доза становить 400-600 мг/добу; при лікуванні дітей доза становить 400 або 600 мг на добу у 1 або 2 прийоми (вранці і ввечері).

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: пригнічення кістково-мозкового кровотворення (нейтропенія, анемія, лейкопенія, тромбоцитопенія, панцитопенія); головний біль, запаморочення, порушення сну, парестезії, м’язові судоми, периферична нейропатія; задишка, зниження або підвищення артеріального тиску, тахікардія, набряк легенів; нудота, блювання, діарея, анорексія, запор, мелена, асцит, виразка шлунку, гастрит; периферичні набряки, оборотна алопеція, ураження шкіри і нігтів; артралгія, міальгія; кон’юнктивіт, сухість очей, параорбітальні набряки, крововилив у кон’юнктиву, диплопія; АР (алергічні реакції) - висипання на шкірі, свербіж; зниження толерантності до інфекцій будь-якої етіології, плевральний випіт, носова кровотеча; підвищення активності трансаміназ і лужної фосфатази, гіпербілірубінемія, гіперурикемія, гіпокаліемія, збільшення концентрації сечової кислоти, гіпофосфатемія, гіперкаліємія, гіпонатріємія.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до препарату, вагітність і період лактації.

Форми випуску ЛЗ: капс. (капсули) по 100 мг; табл. (Таблетки), вкриті оболонкою, по 100 мг, по 400 мг.

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Кетоконазол, ітраконазол, еритроміцин, кларитроміцин— збільшують концентрацію іматинібу в плазмі крові; парацетамол — не рекомендується одночасне застосування. Дексаметазон, фенітоїн, карбамазепін, рифампіцин, фенобарбітал— зменшують концентрацію іматинібу в сироватці крові.; іматиніб збільшує концентрацію субстратів ферментів (симвастину, циклоспорину, пімозиду), (варфарину), препаратів у т. ч. триазоло-бензодіазипінів, блокаторів кальцієвих каналів дигідропіридинового ряду, інгібіторів HMG-CoA редуктази.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Протипоказаний.
Лактація: Протипоказаний

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: Використовувати з обережністю.
Порушення функції нирок: З обережністю при недостатності.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Немає досвіду ефективності і безпеки застосування для дітей молодше 3 років.
Особи похилого та старечого віку: Збільшується ризик розвитку плеврального і перикардіального випоту.

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Регулярно контролювати рівень печінкових трансаміназ, білірубіну, лужної фосфатази. У разі збільшення рівня білірубіну більш ніж у 3 рази від норми або збільшення рівня печінкових трансаміназ більш ніж у 5 разів від норми, лікування припинити, доки рівень білірубіну та трансаміназ не буде перевищувати більше ніж 1,5 та 2,5 рази від норм цих показників, відповідно. Подальше лікування продовжити у менших дозах. Спричинює затримку рідини в організмі, у період лікування необхідно регулярно контролювати масу тіла; набряки зникають після зменшення дози і застосування діуретиків або після припинення лікування. Регулярно проводити розгорнутий аналіз крові: 1 р/тиж під час першого місяця терапії, 1 раз у 2 тижні під час другого місяця і кожні 2-3 місяці у наступний період. Ризик розвитку мієлоcупресії збільшується при бластному кризі і у фазі загострення хр. (Хронічний) мієлолейкозу. Нейтропенія утримується в середньому протягом 2-3 тижнів, тромбоцитопенія – 3-4 тижні. Зменшення дози або тимчасове припинення лікування сприяє зменшенню вираженості змін з боку системи кровотворення. При тривалому лікуванні ймовірність розвитку нефротоксичності.
Інформація для пацієнта: З метою зменшення негативних ефектів з боку ШКТ (шлунково-кишковий тракт) приймати під час їжі, запиваючи достатньою кількістю води. Не рекомендується керувати транспортними засобами і працювати з механізмами. Жінкам дітородного віку застосовувати ефективні контрацептивні засоби.