Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Третиноїн (Tretinoin)

Категорія: ГематологіяЦитостатичні засобиТретиноїн

Третиноїн (Tretinoin)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ВЕСАНОЇД, Р.П. Шерер ГмбХ & Ко. КГ для Ф. Хоффманн-Ля Рош Лтд, Німеччина

Інструкція для застосування: Третиноїн (Tretinoin)

Фармакотерапевтична група: L01XX14 - протипухлинні засоби.

Основна фармакотерапевтична дія: природний метаболіт ретинолу, належить до класу ретиноїдів, що включає природні і синтетичні аналоги; індукує диференціацію і пригнічує проліферацію трансформованих кліток гемопоезу, у тому числі при мієлолейкозі у людини; механізм дії при г. (Гострий) промієлоцитарному лейкозі (ГПМЛ) полягає в зміні зв’язування трансретиноєвої кислоти з ядерними рецепторами ретиноєвої кислоти (РРК), причому a-рецептор ретиноєвої кислоти також змінюється внаслідок злиття з білком PML

Показання для застосування ЛЗ: Г. промієлоцитарний лейкоз з метою індукції ремісії БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); може призначатися пацієнтам, які раніше не отримували лікування БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск);, пацієнтам з рецидивами після стандартної хіміотерапії (антрацикліни та цитозин арабінозиду або їх аналоги) або рефрактерним до будь-якої хіміотерапії; комбіноване застосування хіміотерапії і трансретинової кислоти збільшує тривалість виживання, зменшує ризик рецидиву порівняно з однією хіміотерапією

Спосіб застосування та дози ЛЗ: добова доза становить 45 мг/м2 перорально, в два прийоми БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) для дорослих (8 капс.); для дітей така сама доза (45 мг/м2), якщо не виникають тяжкі токсичні явища (наприклад, нестерпний головний біль); лікування потрібно продовжувати від 30 до 90 днів, до досягнення повної ремісії, після чого перейти на стандартну схему консолідуючої хіміотерапії; якщо ремісія настала при монотерапії, змінювати його дозу при підключенні хіміотерапії не потрібно; при нирковій або печінковій недостатності необхідно зменшити дозу до 25 мг/м2.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: симптоми гіпервітамінозу А; сухість шкіри, еритема, висипання, свербіж, посилене потовиділення, алопеція, хейліт, сухість слизових оболонок порожнини рота, носа, кон’юнктиви, виразки на слизовій оболонці статевих органів, с-м (Синдром) Світа, вузлувата еритема; головний біль, внутрішньочерепна гіпертензія (головним чином у дітей), пропасниця, озноб, запаморочення, сплутаність свідомості, тривожність, збудження, депресія, парестезії, безсоння, слабкість; порушення зору і слуху; біль у кістках, біль у грудній клітці, міозит; нудота, блювання, біль у животі, діарея, закрепи, зниження апетиту, панкреатит; порушення обміну речовин, печінки та нирок - підвищення концентрації тригліцеридів, холестерину, креатиніну в сироватці крові, підвищення активності трансаміназ (АЛТ, АСТ), гіперкальціємія; плевральний випіт, задишка, ДН (дихальна недостатність), бронхоспазм; порушення серцевого ритму, припливи, набряки, тромбоз; поодинокі випадки тромбоцитозу, вираженої базофілії з клінічно вираженою гіпергістамінемією чи без неї; рішення щодо переривання терапії ґрунтується за оцінкою ризик/користь.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до препарату, вагітність і лактація; одночасний прийом тетрациклінів, міні-пілей з прогестероном і вітаміну А.

Форми випуску ЛЗ: капс. (капсули) по 10 мг.

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Антифібринолітичні засоби: транексамова кислота, амінокапронова кислота та апротинін: випадки тромботичних ускладнень з летальним кінцем. Малі дози прогестагенів (“міні-піли”): зменшує протизаплідну ефективність цих препаратів. Терапія ретиноїдами може призвести до внутрішньочерепної гіпертензії; препарати тетрациклінового ряду можуть підвищувати внутрішньочерепний тиск, їх не слід призначати одночасно . Не застосовувати в сполученні з вітаміном А ч/з посилення симптомів гіпервітамінозу А.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Протипоказаний
Лактація: Протипоказаний

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: З обережністю при ССЗ.
Порушення функції печинки: Протипоказаний при перевищенні рівнів трансаміназ втричі.
Порушення функції нирок: Зменшити дозу при недостатності.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: До 6 років - протипоказаний .Дозу необхідно знизити, якщо виникає нестерпний головний біль.
Особи похилого та старечого віку: Вікових обмежень щодо застосування немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Може призначатися пацієнтам, які попередньо не лікувалися, хворим з рецидивами захворювання після стандартної хіміотерапії, хворим, стійким до будь-якої хіміотерапії (дауноміцину та цитозину-арабінозиду або їх аналогів). Для хворих на гіперлейкоцитоз, що виникає на фоні монотерапії, профілактика СРК полягає в підключенні повнодозової хіміотерапії (антрациклінами) при контролі рівня лейкоцитів. На даний час рекомендується така схема терапії: негайний початок лікування, якщо на момент діагнозу або в будь-який інший час на фоні комбінованої терапії трансретиновою кислотою і хіміотерапією кількість лейкоцитів перевищує 5 000 в 1 мкл; підключення повнодозової хіміотерапії до лікування у хворих з кількістю лейкоцитів менше 5 000 у 1 мкл до моменту діагнозу, якщо лейкоцитоз зростає до - і 6 000 у 1 мкл у 1 - 6-й дні лікування; 10 000 у 1 мкл у 7 - 10-й дні лікування; 15 000 у 1 мкл у 11 - 28-й дні лікування; при виникненні найперших ознак СРК потрібно негайно розпочати курс лікування дексаметазоном (по 10 мг ч/з кожні 12 год (Година) протягом 3 діб максимально або до купіруванния СРК); при помірному і тяжкому перебігу СРК розглянути питання про тимчасове переривання терапії. Призначається лише хворим на г. (Гострий) промієлоцитарний лейкоз і застосовуватися під ретельним наглядом лікаря-гематолога або лікаря-онколога. У ході лікування проводити підтримуючі заходи, профілактика кровотечі і протиінфекційна терапія.
Інформація для пацієнта: Лікування призначають пацієнткам дітородного віку тільки, якщо задовольняється кожна з таких умов:
- хвора поінформована лікарями про небезпеку виникнення вагітності в ході і протягом 1 місяця після лікування третиноїном;
- хвора бажає застосовувати обов’язкові заходи контрацепції. Абсолютно необхідно, щоб пацієнтка дітородного віку, використовувала ефективні протизаплідні заходи в процесі лікування і протягом 1 місяця після завершення лікування;
- під час лікування проводити обстеження на вагітність як мінімум 1 раз на місяць.
Здатність керувати автомобілем може бути порушена, особливо якщо у хворих виникає запаморочення або сильний головний біль.