Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Фелодипін (Felodipine)

Категорія: КардіологіяАнтагоністи кальцію (блокатори кальцієвих каналів)Похідні дигідропіридинуФелодипін

Фелодипін (Felodipine)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ФЕЛОГЕКСАЛ®, Салютас Фарма ГмбХ, Німеччина
  • ФЕЛОДИП, АЙВЕКС Фармасьютикалз с.р.о., Чеська Республіка
  • ФЕЛОДИПІН САНДОЗ®, Салютас Фарма ГмбХ, Німеччина, підприємство компанії Сандоз, Німеччина

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Фелодипін (Felodipine)

Фармакотерапевтична група: С08СА02 - селективні антагоністи кальцію з переважним впливом на судини; похідні дигідропіридину.

Основна фармакотерапевтична дія: антиангінальна, гіпотензивна дія; механізм дії пов’язують з блокадою трансмембранного надходження іонів кальцію через селективні потенціалзалежні “повільні” L канали у клітини гладкої мускулатури артеріальних судин і міокарда; має виражену селективність відносно гладкої мускулатури судин у порівнянні з міокардом, тому основним гемодинамічним ефектом препарату вважають системну периферичну вазодилатацію, що приводить до зниження системного периферичного судинного опору і зумовлює його антигіпертензивний ефект; знижує систолічний та діастолічний АТ (артеріальний тиск), ефект фелодипіну є дозо залежним; має незначну діуретичну дію.

Показання для застосування ЛЗ: Лікування есенціальної гіпертензії БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск).

Спосіб застосування та дози ЛЗ: звичайна доза становить 5 мг 1 р/добу (кількість разів на добу). За необхідності доза може бути збільшена до максимальної добової – 10 мг в один прийом; для деяких пацієнтів початкова доза може бути зменшена до 2,5 мг 1 раз на добу (для хворих літнього віку). БНФ

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: відчуття жару, головний біль, дзвін у вухах; периферичні набряки (ступінь вираженості набряку залежала від дози фелодипіну); напади стенокардії; запаморочення, слабкість, гіпотензія, в тому числі ортостатична, непритомність, посилене серцебиття, тахікардія, диспное, втомлюваність, парестезії, тремор, міалгії, артралгії, шлунково-кишкові розлади (у тому числі нудота, блювання, діарея, запори, біль у животі, метеоризм), збільшення маси тіла, пітливість, полакіурія, шкірні АР (алергічні реакції) (свербіж, кропив’янка, екзантема, фоточутливість), гіперплазія ясен, гінгівіт; лейкоцитокластичний васкуліт, порушення функцій печінки (підвищення рівнів трансаміназ), ексфоліативний дерматит, пропасниця, порушення ерекції, гінекомастія, ІМ (інфаркт міокарда), аритмії, менорагія.

Протипоказання до застосування ЛЗ: г. (Гострий) ІМ (інфаркт міокарда) (до 4 - 8 тижнів від початку захворювання), кардіогенний шок, нестабільна стенокардія, виражений аортальний/мітральний стеноз, обструктивна форма гіпертрофічної кардіоміопатії, гіперчутливість до препарату, тяжкі порушення функції печінки, вагітність, лактація; діти віком до 12 років.

Форми випуску ЛЗ: табл. (Таблетки) з пролонгованим вивільненням по 2,5 мг, по 5 мг, по 10 мг.

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Гіпотензивну дію фелодипіну посилюють інші антигіпертензивні засоби (бета-адреноблокатори, інгібітори АПФ (ангіотензин-перетворюючий фермент), діуретики), трициклічні антидепресанти, алкоголь. При застосуванні з бета-адреноблокаторами та органічними нітратами сумується антиангінальний ефект препаратів. Інгібітори мікросомальних ензимів (циметидин, еритроміцин, ранітидин, кетоконазол, ітраконазол, ритонавір, саквінавір, хінідин) підвищують концентрацію фелодипіну в плазмі. Індуктори мікросомальних ензимів (фенітоїн, карбамазепін, рифампіцин і барбітурати) можуть знижувати концентрацію фелодипіну в плазмі крові, тому дозу його коригувати. З дигоксином концентрація останнього підвищується, але зміна дози фелодипіну не потрібна. Грейпфрутовий сік ч/з наявність у ньому флавоноїду, підвищує плазматичний рівень і біодоступність фелодипіну, тому не може застосовуватись разом з фелодипіном.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Не застосовувати
Лактація: Не застосовувати

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: З обережністю при зменшеному серцевому резерві, нестабільній стенокардії, після недавно перенесеного ІМ (інфаркт міокарда).
Порушення функції печинки: З обережністю при тяжкій недостатності.
Порушення функції нирок: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Досвід клінічного застосування відсутній.
Особи похилого та старечого віку: Застосовуют з обережністю.

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: При схильності до артеріальної гіпотензії, вираженій СН (серцева недостатність), гемодинамічно значущих аортальному та мітральному стенозах, обструктивній формі гіпертрофічної кардіоміопатії, тяжких порушеннях функції нирок (кліренс креатиніну < 30 мл/хв) застосування можливо лише за умови оцінки співвідношення користь/ризик і вимагає обережності та постійного клінічного контролю. При порушеннях функцій печінки можливо посилення антигіпертензивного ефекту, що потребує корекції режиму дозування та постійного клінічного нагляду.З обережністю призначати пацієнтам, які перебувають на гемодіалізі, за умов злоякісної гіпертензії або гіповолемії, розширення кровоносних судин може спричиняти у них значне зниження АТ (артеріальний тиск). При раптовому припиненні лікування можливий розвиток гіпертензивного кризу. Може спричиняти значну гіпотензію (вазодилататорний ефект) з подальшою тахікардією, що може призвести до ішемії міокарда. У пацієнтів з тяжкими формами гінгівіту, парадентиту можуть бути легка гіперплазія ясен, яку можна попередити завдяки ретельному дотриманню гігієни ротової порожнини
Інформація для пацієнта: Здійснювати щоденний контроль АТ (артеріальний тиск). Може викликати запаморочення та сонливість. Утримуватися від керування автомобілем та іншими механічними засобами, особливо на початку лікування. Не приймати з грейпфрутовим соком, змінюється біодоступність препарату. Містить лактозу, пацієнтам з непереносимістю галактози, лактозною недостатністю Лаппа або з порушеннями всмоктування глюкози чи галактози прийом протипоказаний