Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Кетоконазол (Ketoconazole)

Категорія: НеонатологіяАнтибактеріальні засобиПротигрибкові засобиКетоконазол

Кетоконазол (Ketoconazole)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • АПО-КЕТОКОНАЗОЛ, ЗАТ НВЦ "Борщагівський ХФЗ", м. Київ, Україна
  • КЕТОКОНАЗОЛ, ВАТ "Хімфармзавод "Червона зірка", м. Харків, Україна
  • КЕТОКОНАЗОЛ, ЗАТ "Лекхім–Харків", м. Харків, Україна
  • ДЕРМАЗОЛ®, КУСУМ ХЕЛТХКЕР ПВТ. ЛТД., Індія
  • НІЗОРАЛ, Янссен - Сілаг С.п.А., Італія

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Кетоконазол (Ketoconazole)

Фармакотерапевтична група: J02AВ02 - протигрибкові засоби для системного застосування. Похідні імідазолу.

Основна фармакотерапевтична дія: фунгіцидна та фунгістатична дія; синтетичний протигрибковий засіб широкого спектра дії, ефективний при пероральному прийомі; уповільнює біосинтез ергостерину в грибах і змінює склад інших ліпідних компонентів мембрани клітин; активний відносно дерматофітів (Microsporum, Trichophyton, Epidermophyton), дріжджів {Candida, Pityrosporum, Torulopsis, Cryptococcus), диморфних грибів (Histoplasma capsulatum, Coccidioides, Paracoccidioidies) еуміцетів та інших грибів; менш чутливими є такі м/о: Aspergillus spp., Sporothrix schenckii, деякі види Dermatiaceae, Mucor spp. та інші фікоміцети, крім Entomophthorales; ефективний для лікування як місцевих, так і системних грибкових інфекцій.

Показання для застосування ЛЗ: поверхнева або глибока грибкова інфекція шкіри, волосся і нігтів, спричинена дерматофітами і/або дріжджами; кандидоз ротової порожнини та ШКТ (шлунково-кишковий тракт); хр. (Хронічний) та рецидивний вагінальний кандидоз БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); системні грибкові інфекції (системний кандидоз, паракокцидіоїдомікоз, гістоплазмоз, кокцидіоїдомікоз, бластомікоз); продовження парентерального лікування міконазолом; профілактичне лікування пацієнтів зі зниженим імунітетом (успадкованим або спричиненим захворюванням або ліками), які мають ризик ураження грибковими інфекціями.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: лікування системних інфекцій шкіри та ШКТ: дорослим і дітям з масою тіла більше ЗО кг - по 200 мг щоденно разом із їжею; якщо ця доза не викликає адекватну реакцію, дозу можна збільшити до 400 мг 1 р/добу (кількість разів на добу); дітям з масою тіла до 30 кг - від 50 до 100 мг 1 р/добу (кількість разів на добу) залежно від маси тіла (приблизно 3-5 мг/кг/добу) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); лікування продовжується не менше одного тижня після зникнення всіх симптомів; або до того часу, поки результати висівання культур стануть негативними; при вагінальному кандидозі - 2 табл. (Таблетки) на добу протягом 5 днів; середня тривалість лікування при мікозі шкіри, спричинений дерматофітами - від 2 до 6 тижнів, висівкоподібному лишаю - 10 днів, мікозі рота та шкіри, спричинений кандидами - від 2 до 3 тижнів, інфекції волосся - від 1 до 2 місяців, інфекції нігтів - від 6 до 12 місяців (залежно від швидкості росту нігтів; необхідне повне виростання ураженого нігтя), системному мікозу – від 1 до 2 місяців, кокцидіоїдомікозі, паракокцидіоїдомікозі або гістоплазмозі - від 3 до 6 місяців; для профілактичного лікування дорослих з імунодефіцитом - 400мг/добу, а дітям - по 4-8 мг/кг, але не більше 400 мг/добу.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: диспепсія, нудота, біль у животі та діарея; головний біль, оборотне підвищення активності ферментів печінки, порушення менструального циклу, запаморочення, блювання, фотофобія, парестезії, АР (алергічні реакції), тромбоцитопенія, алопеція, імпотенція та оборотне підвищення внутрішньочерепного тиску (набряк та запалення диска зорового нерва, випнуте тім'ячко у маленьких дітей); тимчасове зниження рівня тестостерону в плазмі, гінекомастія та олігоспермія; дуже рідко - гепатит, найімовірніше, ідіосинкратичний.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до препарату; г. (Гострий) або хр. (Хронічний) захворювання печінки.

Форми випуску ЛЗ: капс. (капсули) по 0,2 г; табл. (Таблетки) по 0,2 г

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Ензиміндукуючі ЛЗ: рифампіцин, рифабутин, карбамазепін, ізоніазид і фенітоїн зменшують біодоступність кетоконазолу. Ритонавір підвищує біодоступність кетоконазолу, при їх спільному застосуванні - зменшити дозу кетоконазолу. Не використовувати при лікуванні кетоконазолом: терфенадин, астемізид, інгібітори ГМГ КоА-редуктази(симвастатин і ловастатин). ЛЗ (лікарський засіб), вміст яких у плазмі, дія чи побічна дія повинні контролюватись, дозу таких ліків при спільному призначенні з кетоконазолом зменшити. Пероральні антикоагулянти: інгібітори ВІЛ-протеази, такі як індинавір, саквінавір; деякі протипухлинні речовини, такі як препарати на основі алкалоїдів барвника (Vinca), бусульфан і доцетаксел; блокатори кальцієвих каналів, такі як дигідропіридини та, верапаміл; деякі імунодепресанти: циклоспрорин, такролімус; інші: дигоксин, карбамазепін, буспірон, альфентаніл, силденафіл, алпрозолам, мідазолам IV, рифабутин, метилпреднізолон і триметрексат. Дисульфірам-подібна реакція на алкоголь

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Не призначати, за винятком коли потенційні переваги лікування можуть виправдати можливий ризик для ембріона.
Лактація: Не рекомендується

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: Протипоказаний.
Порушення функції нирок: Протипоказаний.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Протипоказаний (табл.).
Особи похилого та старечого віку: З обережністю призначають жінкам

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: При зниженій шлунковій кислотності абсорбція зменшується. Спостерігається асимптоматичне підвищення трансаміназ або лужної фосфатази. При лікуванні більше двох тижнів контролювати функцію печінки: перед початком лікування, після 2 тиж лікування та далі щомісяця. За наявності симптомів гепатиту терміново припинити лікування. Спричинює зниження “кортизолової відповіді” при стимуляції за допомогою АКТГ (адренокортикотропний гормон), тому у пацієнтів з недостатністю функції надниркових залоз, у пацієнтів, які зазнають тривалих стресових впливів контролювати функціонування надниркових залоз
Інформація для пацієнта: Препарати, що нейтралізують кислотність, повинні застосовуватися не раніше, ніж за 2 год (Година) після прийому кетоконазолу. Пацієнтам з ахлоргідрією, які хворі на СНІД (синдром набутого імунодефіциту), пацієнтам зі зниженою секрецією в зв´язку із застосуванням Н2-антагоністів та інгібіторів протонної помпи приймати табл. (Таблетки) з колою. Хворі, які тривалий час лікуються - ризик захворювання печінки; ранніми симптомами є: підвищена стомлюваність, пропасниця, забарвлення сечі в темний колір і знебарвлення калу, жовтуха. Ризик захворювання гепатитом підвищується у: жінок старше 50 років, захворюваннях печінки в анамнезі, відомі АР (алергічні реакції) на ЛЗ