Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Кетамін (Ketamine) *

Категорія: НеонатологіяАнестезуючі засобиАнестезуючі засоби загальної діїКетамін

Кетамін (Ketamine) *

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • КЕТАМІН, ВАТ "Фармак", м. Київ, Україна
  • КЕТАМІН, КЕТАМІН-БІОЛІК, Харківське підприємство по виробництву імунобіологічних та лікарських препаратів ЗАТ "Біолік", м. Харків, Україна
  • КАЛІПСОЛ, ВАТ "Гедеон Ріхтер", Угорщина

Інструкція для застосування: Кетамін (Ketamine)

Фармакотерапевтична група: N01AX03 - засоби для загальної анестезiї

Основна фармакотерапевтична дія: виражена знеболювальна дія, седативна, гіпнотична дія, в ділянці спинного мозку та периферичних корінців місцевоанестезуюча дія; має від’ємний інотропний ефект, антиаритмічну дію, розслабляє мускулатуру бронхів.

Показання для застосування ЛЗ: як анестезуючий засіб при проведенні нетривалих діагностичних процедур і хірургічних втручань у дітей BNF, WHO; для проведення загального наркозу в комбінації з іншими препаратами (особливо з бензодіазепіном) препарат призначають меншою дозою; спеціальні показання для застосування кетаміну - болісні процедури; ендоскопія; деякі процедури в офтальмології; діагностичні та хірургічні втручання в ділянці шиї або ротової порожнини; отоларингологічні втручання; проведення наркозу хворим, у яких перевага надається в/м (внутрішньом’язеве введення) введенню препарату (наприклад, у дітей).

Спосіб застосування та дози ЛЗ: індивідуальна реакція залежить від дози, шляху введення та віку пацієнта, тому підбір дози препарату має проводитися індивідуально; при комбінованому застосуванні доза кетаміну має бути знижена; нижченаведені дози стосуються дорослих та дітей - в/в (внутрішньовенне введення) вводити треба повільно протягом 1 хв (Хвилина), початкова доза 0,7-2 мг/кг, яка забезпечує хірургічну анестезію протягом 5-10 хв (Хвилина) приблизно через 30 сек після введення (хворим з високим ризиком або хворим, які знаходяться в стані шоку, рекомендована доза 0,5 мг/кг маси тіла); в/м (внутрішньом’язеве введення) початкова доза 4-8 мг/кг маси тіла, яка забезпечує хірургічну анестезію протягом 12-25 хв (Хвилина) через декілька хв (Хвилина) після введення; крапельно. 500 мг кетаміну додати до 500 мл 5 % р-ну глюкози або 0,9 % р-ну натрію хлориду; початкова рекомендована доза - 2-6 мг/кг/год; підтримуюча анестезія - у разі необхідності половину початкової дози або початкову дозу можна вводити повторно в/м (внутрішньом’язеве введення) або в/в (внутрішньовенне введення).

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: короткочасне підвищення АТ (артеріальний тиск) та ЧСС (частота серцевих скорочень) (максимум підвищення АТ (артеріальний тиск) (20-25%) спостерігається через декілька хв (Хвилина) після в/в (внутрішньовенне введення) введення препарату, але через 15 хв АТ (артеріальний тиск) повертається до початкових значень); кардіостимулюючій дії кетаміну можна запобігти попереднім в/в (внутрішньовенне введення) введенням діазепаму в дозі 0,2-0,25 мг/кг маси тіла; брадикардія, гіпотензія, аритмія; при швидкому введенні або при передозуванні часто спостерігали пригнічення або зупинку дихання, ларингоспазм; диплопія, ністагм, помірне підвищення внутрішньоочного тиску; підвищення тонусу скелетних м’язів часто може викликати тонічні та клонічні рухи, які не вказують на зменшення глибини наркозу, тому не потребують введення додаткової дози препарату, у період повернення до свідомості - яскраві сни, зорові галюцинації, емоційні порушення, делірій, психомоторне збудження, відчуття зніяковіння (явища спостерігаються рідше у хворих молодших 15 років і старших 65 років); втрата апетиту, нудота, блювання, слинотеча; на місці уколу відзначається біль, висип, транзиторна еритема та/або короподібний висип, анафілактоїдна реакція; при повторному застосуванні протягом короткого періоду, особливо у маленьких дітей, відзначена толерантність до препарату, в таких випадках бажаного ефекту можна досягти відповідним підвищенням дози.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до діючої речовини; тяжка АГ (артеріальна гіпертензія) (у дорослих АД > 180/100 мм рт. ст. у спокої), що погано піддається контролю; хворим, у яких підвищення АТ (артеріальний тиск) може погіршити стан (застійна СН (серцева недостатність), тяжкі СС (серцево-судинний) розлади, ЧМТ (черепно-мозкова травма), внутрішньочерепний крововилив, інсульт); еклампсія, пре еклампсія; гіпертиреоз, що лікувався недостатньо або не піддається лікуванню; наявність в анамнезі судом, психічних захворювань (шизофренія, г. (Гострий) психоз).

Форми випуску ЛЗ: р-н для ін'єкцій, 50 мг/мл по 10 мл (500 мг) у фл. (Флакон), по 2 мл в амп.

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Потенціює нейром’язовий ефект барбітуратів, опіатів, підсилює дію тубокурарину та ергометрину, не впливає на дію панкуронію та сукцинілхоліну.
Барбітурати. інгаляційні препарати для загальної анестезії, фторовані вуглеводні (фторотан, енфлуран, ізофлуран, метоксифлуран) збільшують тривалість дії кетаміну. Снодійні (особливо похідні бензодіазепіну), нейролептики збільшують тривалість дії кетаміну, зменшують вірогідність появи побічних ефектів. Комбінується з іншими анестетиками і міорелаксантами. З тиреоїдними гормонами - підвищення АТ (артеріальний тиск), тахікардія. З амінофіліном - знижується судомний поріг. Барбітурати - ч/з хімічну несумісність з кетаміном, не можна вводити в одному шприці. З діазепамом - препарати вводити окремо, не змішувати в одному шприці або р-ні для інфузій.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Можна застосовувати тільки після зважування співвідношення користі та ризику.
Лактація: Відсутні дані про те, чи проникає кетамін в материнське молоко

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Протипоказаний при тяжкій АГ (артеріальна гіпертензія), хворим, у яких підвищення АТ може погіршити стан (застійна СН (серцева недостатність), тяжкі СС (серцево-судинний) розлади)
Порушення функції печинки: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції нирок: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Підбір дози проводиться індивідуально.
Особи похилого та старечого віку: Підбір дози проводиться індивідуально

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Можна комбінувати з будь-яким видом місцевої анестезії. Протягом 6 місяців після нападу нестабільної стенокардії та ІМ (інфаркт міокарда), при підвищеному внутрішньочерепному тиску, глаукомі або проникній травмі ока призначають з обережністю, після оцінки співвідношення користі та ризику. В/в вводити повільно (за 1 хв.). Швидке введення може призвести до пригнічення дихання та різкого підвищення АТ. При монотерапії фарингеальні рефлекси збережені, уникати механічного подразнення глотки. При втручанні на гортані, глотці або трахеї необхідна комбінація з міорелаксантами та ретельний контроль дихання. При хірургічних втручаннях із залученням вісцеральних шляхів больової чутливості може виявитись необхідним введення інших анальгетиків. При акушерських втручаннях, які потребують повного розслаблення м’язів матки, не показано застосування у вигляді монотерапії. При діагностичних або терапевтичних втручаннях на органі зору застосування місцевих анальгетиків не показано. Застосовувати з обережністю при алкогольній інтоксикації. У період виходу з наркозу може спостерігатися г. (Гострий) делірій. При застосуванні в амбулаторних умовах пацієнта можна відпустити після повного відновлення свідомості, в супроводі дорослої людини.
Інформація для пацієнта: Протягом 12 год (Година) після застосування не можна керувати автомобілем.