Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Гідрокортизон (Hydrocortisone) *

Категорія: НеонатологіяГормональні препаратиГідрокортизон

Гідрокортизон (Hydrocortisone) *

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ГІДРОКОРТИЗОН, ТОВ "ФАРМА ЛАЙФ", м. Львів, Україна
  • ГІДРОКОРТИЗОНУ АЦЕТАТ, ВАТ "Фармак", м. Київ, Україна
  • ГІДРОКОРТИЗОНУ АЦЕТАТ, Харківське підприємство по виробництву імунобіологічних та лікарських препаратів ЗАТ "Біолік", м. Харків, Україна
  • КОРТ-С, НЕОН ЛАБОРАТОРИС ЛІМІТЕД, Індія
  • ПРИМАКОРТ, Маклеодс Фармасьютикалс Лімітед, Індія
  • СОЛУ-КОРТЕФ, Пфайзер Інк., США
  • СОЛУ-КОРТЕФ, Пфайзер Менюфекчуринг Бельгія Н.В., Бельгія

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Гідрокортизон (Hydrocortisone)

Фармакотерапевтична група: H02AB09 - кортикостероїди для системного застосування. Глюкокортикоїди.

Основна фармакотерапевтична дія: належить до групи ГКС (глюкокортикостероїди) природного походження; має протишокову, антитоксичну, імуносупресивну, антиексудативну, протисвербіжну, протизапальну, десенсибілізуючу, антиалергічну дію; гальмує реакції гіперчутливості, проліферативні та ексудативні процеси у вогнищі запалення; дія гідрокортизону опосередкована через специфічні внутрішньоклітинні рецептори; протизапальна дія полягає у гальмуванні всіх фаз запалення - стабілізації клітинних і субклітинних мембран, зменшенні вивільнення протеолітичних ферментів із лізосом, гальмуванні утворення супероксидного аніону та інших вільних радикалів; гальмує вивільнення медіаторів запалення, у тому числі інтерлейкіну-1 (ІЛ-1), гістаміну, серотоніну, брадикініну та ін., зменшує вивільнення арахідонової кислоти із фосфоліпідів і синтез простагландинів, лейкотрієнів, тромбоксану; зменшує запальні клітинні інфільтрати, знижує міграцію лейкоцитів і лімфоцитів у вогнище запалення; гальмує сполучнотканинні реакції в ході запального процесу і знижує інтенсивність утворення рубцевої тканини; зменшує кількість опасистих клітин, які виробляють гіалуронову кислоту, пригнічує активність гіалуронідази і сприяє зменшенню проникності капілярів; гальмує продукцію колагенази та активує синтез інгібіторів протеаз; знижує синтез і посилює катаболізм білків у м’язовій тканині; стимулюючи стероїдні рецептори, індукує утворення особливого класу білків – ліпокортинів, яким притаманна протинабрякова дія; має контрінсулярну дію, підвищуючи рівень глікогену у печінці та викликаючи розвиток гіперглікемії; затримує натрій і воду в організмі, збільшуючи при цьому об’єм циркулюючої крові та підвищуючи АТ (артеріальний тиск); стимулює виведення калію, знижує абсорбцію кальцію із травного тракту, знижує мінералізацію кісткової тканини; як і інші глюкокортикоїди, гідрокортизон знижує кількість Т-лімфоцитів у крові, зменшуючи тим самим вплив Т-хелперів на В-лімфоцити, гальмує утворення імунних комплексів, зменшуючи прояви АР (алергічні реакції).

Показання для застосування ЛЗ: первинна або вторинна недостатність кіркового шару надниркових залоз; у передопераційний період, тяжкому перебігу хвороби BNF, якщо має місце недостатність надниркових залоз, шок, який не піддається іншим видам лікування, уроджена гіперплазія надниркових залоз; пухирчатка; бульозний герпетиформний дерматит; поліморфна бульозна еритема (с-м Стівенса–Джонсона); ексфоліативний дерматит; грибоподібний мікоз BNF; тяжкі АР (алергічні реакції) (сезонний або постійний алергічний риніт); сироваткова хвороба; БА (бронхіальна астма); реакція гіперчутливості до ЛЗ (лікарський засіб); контактний дерматит; трансфузійні реакції, г. (Гострий) неінфекційний набряк гортані; тяжкі алергічні та запальні процеси з ураженням очей BNF, WHO; при виразковому коліті; регіонарному ентериті BNF; аспіраційний пневмоніт; набута гемолітична анемія; еритробластопенія; уроджена гіпопластична анемія, г. (Гострий) лейкози у дітей; для посилення діурезу і для зниження протеїнурії при нефротичному с-мі; при шоці, який розвився внаслідок недостатності надниркових залоз, при г. (Гострий) алергічних проявах після застосування адреналіну.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: препарат можна вводити в/в (внутрішньовенне введення) болюсно, краплинно, в/м (внутрішньом’язеве введення); високі дози ГКС (глюкокортикостероїди) необхідно застосовувати лише до моменту стабілізації стану хворого, але, в основному, не більше 72 год (Година); доза препарату призначається повторно через кожні 2 - 4 - 6 год (Година), залежно від реакції організму хворого і клінічної картини захворювання; при призначенні дітям дози препарату зменшуються, при цьому доза, що призначається, повинна залежати від тяжкості захворювання і отриманого клінічного ефекту, крім того, необхідно враховувати вік і вагу тіла дитини; доза, що призначається, повинна бути не менше 25 мг/добу.

Дозування для н/народжених немає містить бензиловий спирт, який іноді пов’язували з розвитком смертельного «с-му задишки» – «Gasping Syndrome» у недоношених дітей.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: затримка натрію в організмі; затримка рідини в організмі; застійна СН (серцева недостатність) у чутливих хворих; гіпокаліємія; гіпокаліємічний алкалоз; гіпертензія, посилення екскреції кальцію; асептичний некроз голівок плечових і стегнових кісток; стероїдна міопатія; м’язова слабкість; остеопороз; патологічні переломи; компресійні переломи хребта, розрив зв’язок, особливо ахілового сухожилля; розвиток пептичної виразки з можливою перфорацією і кровотечею; нудота; шлункова кровотеча; панкреатит; езофагіт; перфорація кишки; збільшення активності трансаміназ (АлАТ, АсАТ), лужної фосфатази (звичайно ці прояви є незначними, не супроводжуються клінічною симптоматикою, швидко минають після припинення застосування препарату); порушення загоювання ран; петехії і екхімози; потоншення шкіри, саркома Капоші; негативний азотистий баланс унаслідок катаболізму білків; підвищення внутрішньочерепного тиску; псевдопухлина мозку; ейфорія, інсомнія, розлади настрою, зміни особистості, депресія, посилення емоційної лабільності чи психотичних розладів; судомні напади; порушення менструального циклу; розвиток кушингоїдного с-му; пригнічення гіпофізарно-наднирковозалозної системи; зниження толерантності до вуглеводів; прояви латентного ЦД (цукровий діабет); підвищення потреби в інсуліні або в пероральних гіпоглікемічних препаратах, які застосовуються для лікування ЦД (цукровий діабет); пригнічення росту у дітей; задня субкапсулярна катаракта; підвищення внутрішньоочного тиску; екзофтальм; маскування клінічної картини інфекцій; активізація латентних інфекцій; опортуністичні інфекції; пригнічення реакції на алергени при проведенні шкірних проб; реакції пов’язані з парентеральним застосуванням ГКС (глюкокортикостероїди), такі як анафілактичні реакції (бронхоспазм, набряк гортані, кропив’янка).

Протипоказання до застосування ЛЗ: системні грибкові захворювання; гіперчутливість до складових частин препарату. застосування живих або живих атенуйованих вакцин у пацієнтів, які одержують імуносупресивні дози кортикостероїдів

Форми випуску ЛЗ: порошок для приготування р-ну для ін'єкцій по 100 мг у фл. (Флакон); порошок ліофілізований для приготування р-ну для ін'єкцій по 100 мг, по 200 мг, по 400 мг у фл; суспензія для ін'єкцій 2,5% по 2 мл в амп. (Ампула); табл. (Таблетки), вкриті оболонкою, по 10 мг, по 20 мг

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: За життєвими показаннями.
Лактація: За життєвими показаннями.

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції нирок: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Дози залежать від тяжкості захворювання і отриманого клінічного ефекту, враховувати вік і масу тіла дитини.
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних рекомендацій немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: При тривалому застосуванні призначати препарати калію для попередження гіпокаліємії. Здійснювати контроль АТ (артеріальний тиск), рівня цукру у крові, контролювати стан системи згортання крові, діурез і масу тіла хворого. Не рекомендується проводити вакцинацію. Доза повинна знижуватися поступово. Лікування гідрокортизоном може маскувати прояви інфекційного процесу; при застосуванні високих доз протягом короткого періоду можливий розвиток пептичних виразок; При герпетичному ураженні очей застосовують з обережністю у зв’язку з небезпекою перфорації рогівки. Може ускладнити попередню емоційну нестабільність або психотичні тенденції. З обережністю застосовують при неспецифічному виразковому коліті, коли існує небезпека перфорації, розвитку абсцесу або іншої гнійної інфекції, при дивертикуліті, за наявності свіжих кишкових анастомозів, при активних або латентних пептичних виразках, остеопорозі і злоякісній міастенії.
Інформація для пацієнта: Не можна носити контактні лінзи. Після застосування очної мазі зір може тимчасово погіршуватися через утворення плівки на рогівці, що призводить до зниження швидкості реакції під час керування автомобілем та роботи з механізмами, тому рекомендується наносити мазь лише ввечері перед сном. У період лікування рекомендується дієта з підвищеним вмістом калію, вітамінів і білків, обмежити вживання солі з їжею. Під час лікування не можна проводити вакцинацію

Комбіновані препарати, що містять Гідрокортизон