Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Добутамін (Dobutamine)

Категорія: НеонатологіяСерцево-судинні препаратиАдреноміметикиДобутамін

Добутамін (Dobutamine)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ДОБУТАМІН-ЗДОРОВ'Я, ТОВ "Фармацевтична компанія "Здоров'я", м. Харків, Україна
  • ДОБУТАМІН-НОРТОН, ВІНУС РЕМЕДІС ЛІМІТЕД/ТОВ "Фармекс Груп", Київська обл., м. Бориспіль, Індія/Україна
  • ДОБУТАМІН-ФАРМЕКС, ТОВ "Фармекс Груп", Київська обл., м. Бориспіль/ТОВ "Фармекс Груп", Київська обл., м. Бориспіль, Україна/Україна
  • ДОБУТАМІН АДМЕДА, Вюльфінг Фарма ГмбХ/Гаупт Фарма Вюльфінг ГмбХ, Німеччина/Німеччина

Інструкція для застосування: Добутамін (Dobutamine)

Фармакотерапевтична група: С01СА07 - неглікозидні кардіотонічні засоби.

Основна фармакотерапевтична дія: адреностимулююча дія; інотропний агент прямої дії, первинна активність якого зумовлена стимуляцією β1-адренорецепторів, а також α1-адренорецепторів серця; також викликає непрямий позитивний хронотропний ефект через розширення периферичних судин; викликає такі фармакологічні ефекти - посилює скорочення міокарда з підвищенням ударного об'єму крові і серцевого викиду; стимулює периферичні β2-адренорецептори і меншою мірою α2-адренорецептори і таким чином може викликати позитивний хронотропний ефект, викликає дозозалежні зміни гемодинаміки: збільшує серцевий викид, головним чином внаслідок підвищення ударного об'єму крові; збільшує ЧСС (частота серцевих скорочень), особливо при застосуванні високих доз, зменшує тиск наповнення лівого шлуночка, системний судинний опір і при застосуванні високих доз також зменшує опір легеневих судин; підвищує AV-провідність і автоматизм синусового вузла, тимчасово знижує агрегацію тромбоцитів, підвищує потребу міокарда в кисні, але збільшення хвилинного об'єму серця і в результаті цього підвищення коронарного кровотоку, як правило, компенсують ці ефекти і зумовлюють тенденцію до більш сприятливого кисневого балансу порівняно з іншими позитивними інотропними речовинами, не впливає на дофамінергічні рецептори і (на відміну від, наприклад, дофаміну) на вивільнення ендогенного адреналіну; не має прямої дофамінергічної дії на перфузію нирок, може викликати появу аритмій; при СНз супутньою г. (Гострий) або хр. (Хронічний) ішемією міокарда добутамін рекомендовано призначати в дозах, які не викликають істотного збільшення ЧСС (частота серцевих скорочень) і/або АТ (артеріальний тиск), оскільки в іншому випадку (особливо при відносно непоганій функції шлуночків) не можна виключити прогресування ішемії; толерантність може виникати після безперервного введення протягом 72 год (Година), можливо, через зниження активності аденілатциклазної системи.

Показання для застосування ЛЗ: для інотропної підтримки міокарда БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) при лікуванні СН (серцева недостатність) з низьким серцевим викидом, пов’язаної з кардіоміопатіями БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск), інфекційно-алергічним шоком БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск), кардіогенним шоком та операціями на серці БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск).

Спосіб застосування та дози ЛЗ: дозу добутаміну необхідно підбирати індивідуально; швидкість і тривалість введення препарату залежать від реакції хворого на лікування і появи побічних ефектів; у випадках безперервного введення протягом більше 72 год (Година) може виникнути толерантність до препарату і у зв'язку з цим з’явитися необхідність збільшення дози; перед припиненням введення препарату зменшувати дозу рекомендується поступово; при лікуванні дітей добутамін можна застосовувати в будь-якому віці: починати введення рекомендовано з дози 2,5 – 5 мкг/кг/хв, поступово підвищуючи її максимально до 20 мкг/кг/хв. БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск), залежно від ефекту; більшість побічних ефектів, особливо тахікардія, спостерігається при застосуванні добутаміну для лікування дітей в дозах більших за 7,5 мкг/кг/хв; беручи до уваги вузький терапевтичний діапазон доз, підбирати необхідну дозу препарату для дітей слід дуже обережно; добутамін можна призначати тільки у вигляді в/в (внутрішньовенне введення) інфузій; оскільки добутамін має короткий T1/2 (період напівіснування), в/в (внутрішньовенне введення) введення препарату повинно бути безперервним; щоб забезпечити точність дозування, високі концентрації добутаміну слід призначати тільки ч/з інфузійний насос.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: помітне підвищення ЧСС (частота серцевих скорочень) або АТ (артеріальний тиск), особливо систолічного АТ (артеріальний тиск); поява шлуночкової аритмії або посилення вже існуючої; брадикардія; різке зниження АТ (артеріальний тиск); випадки незначного звуження судин, здебільшого у хворих, які раніше приймали β-адреноблокатори; симптоми стенокардії, частіше у осіб немолодого віку і хворих з тяжкою формою ІХС (ішемічна хвороба серця), особливо якщо відсутня виражена СН (серцева недостатність); ішемія міокарда, ІМ (інфаркт міокарда), зупинка серця; головний біль, нудота, блювання, біль у грудях, прискорене серцебиття, задишка, посилення діурезу, у деяких випадках з імперативними позивами; шкірні висипання, підвищення (Температура) тіла, еозинофілія і бронхоспазм як прояви гіперчутливості до препарату; в місці введення препарату – флебіти; при випадковому введенні добутаміну в прилеглі тканини - місцеве запалення і некроз шкіри; зниження рівня калію в сироватці крові, гіпокаліємія; пригнічення агрегації тромбоцитів, петехіальні крововиливи; у дітей - збільшення ЧСС (частота серцевих скорочень) і/або підвищення АТ (артеріальний тиск); зниження тиску в легеневих капілярах, а також підвищення тиску в легеневих капілярах, здебільшого віком до 1 року.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до препарату; механічний опір наповненню і/або звільненню шлуночка, наприклад внаслідок тампонади серця, констриктивного перикардиту, гіпертрофічної обструктивної кардіоміопатії, ідіопатичного гіпертрофічного субаортального стенозу і тяжкої форми аортального стенозу; тяжкі гіповолемічні стани; одночасне застосування інгібіторів моноамінооксидази.

Форми випуску ЛЗ: концентрат для приготування р-ну для інфузій, 50 мг/мл по 5 мл в амп. (Ампула); р-н для інфузій, 250 мг/50 мл по 50 мл в амп.

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

З β-адреноблокаторами - послаблення позитивного інотропного ефекту добутаміну - звуження периферичних судин, підвищення АТ. З блокаторами α-адренорецепторів - додаткове посилення тахікардії і периферичної вазодилатації. З судинорозширювальними засобами, які діють переважно на вени ( нітрати, нітропрусид натрію), - збільшення серцевого викиду, більш виражене зменшення периферичного опору судин і тиску наповнення шлуночків. З інгібіторами АПФ (ангіотензин-перетворюючий фермент) ( каптоприл) високих доз добутаміну - збільшення серцевого викиду, підвищення споживання кисню міокардом, поява аритмій. З допаміном - значного підвищення АТ і зниження тиску наповнення шлуночків. При ЦД (цукровий діабет) - збільшує потребу хворого в інсуліні. З інгібіторами МАО (Моноамінооксидаза) протипоказано - поява побічних ефектів (гіпертонічний криз, СС (серцево-судинний) недостатність, аритмії і крововилив у мозок). Не додавати до 5% р-ну бікарбонату натрію чи інших лужних р-нів - фізико-хімічна несумісність Не змішувати в одному р-ні з іншими ЛЗ (лікарський засіб). Фізико-хімічно несумісний з: амінофіліном, альтеплазом, ацикловіром, бретиліумом, верапамілом, гепарином, гідрокортизону натрію сукцинатом, дакарбазином, діазепамом, дигоксином, етакриловою кислотою (натрієвою сіллю), інсуліном, калію хлоридом, кальцію хлоридом, кальцію глюконатом, магнію сульфатом, пеніциліном, стрептокіназою, фуросемідом, фенітоїном, цефалотином натрію, цефамандолом .

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: За життєвими показаннями.
Лактація: Якщо введення препарату необхідне, годування груддю слід припинити на весь час лікування.

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Протипоказаний при тампонаді серця, констриктивному перикардиті, гіпертрофічної обструктивної кардіоміопатії, ідіопатичному гіпертрофічному субаортальному стенозі, тяжкої форми аортального стенозу. Обережно при іішемії та ІМ (інфаркт міокарда).
Порушення функції печинки: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції нирок: Не протипоказаний.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Можна застосовувати в будь-якому віці, підбирати дозу дуже обережно
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних застережень немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Перед початком лікування відкоригувати гіповолемію. Під час введення препарату ретельно стежити за ЧСС (частота серцевих скорочень), АТ, діурезом, швидкістю інфузії і контролювати серцевий викид, ЦВТ і тиск у легеневих капілярах. У випадку небажаного збільшення ЧСС і АТ, також у разі прогресування аритмії дозу добутаміну слід зменшити або тимчасово припинити інфузію. Хворим з фібриляцією передсердь і з прискореним проведенням імпульсу до шлуночків перед початком введення добутаміну слід призначати препарати наперстянки. Лікування хворих з тяжкою ІХС (ішемічна хвороба серця) може супроводжуватися наростанням клінічної симптоматики, особливо на фоні тахікардії або підвищеного АТ. Можливість призначення добутаміну хворим з ішемією міокарда вирішується індивідуально.
Інформація для пацієнта: Спеціальних рекомендацій немає