![]() Ацикловір (Aciclovir) * |
![]() |
Категорія: Офтальмологія → Протимікробні засоби → Противірусні засоби → Ацикловір
Ацикловір (Aciclovir) *
Препарат випускається під торгівельними назвами:
- ВІРОЛЕКС, КРКА, д.д., Ново место, Словенія
- ЗОВІРАКС™, Драксіс Спешлті Фармасьютикалс Інк., Канада
Ціни в аптеках:
Інструкція для застосування: Ацикловір (Aciclovir)
Фармакотерапевтична група: S01AD03 – засоби, що застосовуються в офтальмології. Противірусні засоби.
Основна фармакотерапевтична дія: противірусний засіб з місцевою дією; виявляє вірусостатичну дію і є ефективним проти вірусу Herpes simplex 1 типу і 2 типу (HSV-1 та HSV-2), а також вірусу Varicella-zoster (VZV); конкурентно взаємодіє з вірусною тимідинкіназою і послідовно фосфорилюється з утворенням моно-, ди- і три фосфату, останній інгібує ДНК-полімеразу, включається замість дезоксигуанізину в ДНК (дезоксирибонуклеїнова кислота) вірусів і пригнічує реплікацію; призводить до припинення синтезу ДНК (дезоксирибонуклеїнова кислота) вірусу, але не впливає на нормальні процеси в клітині.
Показання для застосування ЛЗ: герпетичний кератит, викликаний вірусом Herpes simplex БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску)
Спосіб застосування та дози ЛЗ: дуже важливо починати лікування одразу після появи перших ознак захворювання: у нижній кон’юнктивальний мішок закладають 1-см смужку очної мазі 5 р/добу (кількість разів на добу) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) через кожні 4 год (Година); лікування виразкових форм кератиту триває від 7 до 10 днів, а інтерстиціальних форм – від 10 до 20 днів. Після зникнення ознак захворювання ацикловір слід застосовувати принаймні ще 3 дні.
Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: після застосування відчуття печіння, поверхневе крапкоподібне ушкодження епітелію, яке зникає без будь-яких наслідків; рідко спостерігається почервоніння та помірна сухість очей.
Протипоказання до застосування ЛЗ: підвищена чутливість до препарату; вагітність, лактація.
Форми випуску ЛЗ: мазь очна 3% по 4,5 г у тубах.
Візаємодія з іншими лікарськими засобами
Пробеніцид та циметидин подовжують період напіввиведення ацикловіру та AUC (площа на графіку під кривою “концентрація - час”). З імуносупресантами у хворих після трансплантації органів підвищується в плазмі рівень ацикловіру та неактивного метаболіту імуносупресивного препарату. Обережність з препаратами, що впливають на функцію нирок ( циклоспорин, такролімус).
Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї
Вагітність: Не рекомендується застосовувати. В невідкладних випадках дозволяється, якщо очікувані переваги лікування виправдовують можливий ризик для плоду.
Лактація: Потрапляє у грудне молоко, тому годування груддю припинити під час лікування.
Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів
Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції нирок: З обережністю.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку
Діти, до 12 років: Дози для дітей від 3 міс до 12 років розраховуються на одиницю поверхні тіла. Новонароджені: дозування для в/в (внутрішньовенне введення) введення підраховується на основі маси тіла
Особи похилого та старечого віку: Підвищується ризик виникнення побічних ефектів
Застереження щодо застосування
Інформація для лікаря: Лікування продовжувати не менше 3-х днів після загоєння оболонок. У хворих, які отримують високі дози препарату в/в (внутрішньовенне введення),брати до уваги показники функції нирок, особливо у випадках дегідратації або наявності ниркової недостатності. Розведений препарат для в/в (внутрішньовенне введення) інфузій має рН приблизно 11,0 і не повинен призначатися для перорального прийому.
Інформація для пацієнта: При застосуванні іншої очної мазі, інтервал має бути 10-20 хв (Хвилина). Тимчасово втрачається чіткість зору; не рекомендується водити машину, працювати зі складною технікою, станками, іншим складним обладнанням, яке потребує чіткості зору відразу після застосування. Уникати застосування контактних лінз.