Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Пілокарпін (Pilocarpine) *

Категорія: ОфтальмологіяПротиглаукомні засобиЗасоби, що покращують відтік внутрішньоочної рідиниХоліноміметикиПілокарпін

Пілокарпін (Pilocarpine) *

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ПІЛОКАРПІН, ВАТ "Фармак", м. Київ, Україна
  • ПІЛОКАРПІНУ ГІДРОХЛОРИД, ТОВ "Дослідний завод "ГНЦЛС", м. Харків, Україна

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Пілокарпін (Pilocarpine)

Фармакотерапевтична група: S01EB01 – засоби, що застосовують в офтальмології. Протиглаукомні та міотичні засоби.

Основна фармакотерапевтична дія: належить до холіноміметичних засобів; механізм дії обумовлений збудженням периферичних м-холінорецепторів, що спричиняє низку специфічних ефектів, у тому числі звуження зіниці з одночасним зменшенням внутрішньоочного тиску і покращанням трофічних процесів у тканинах ока; системні ефекти пов’язані з м-холіноміметичною дією препарату і проявляються посиленою секрецією травних і бронхіальних залоз, різким підвищенням потовиділення, підвищенням тонусу гладких м’язів бронхів, кишечнику, матки, жовчного і сечового міхурів.

Показання для застосування ЛЗ: глаукома ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) , транзиторне підвищення ВТ (внутрішньоочний тиск) ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску), БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) ;поліпшення трофіки ока при тромбозі центральної вени сітківки, г. (Гострий) тромбоз артерії сітківки, атрофія зорового нерва і крововиливи у склоподібне тіло.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: по 1-2 крап. (Краплі) 1% р-н закапують у кон’юнктивальний мішок 1-2 р/добу (кількість разів на добу); відповідно до показань та індивідуальної чутливості хворого інтервал між інстиляціями і кількість останніх на курс лікування визначаються індивідуально; г. (Гострий) приступ закритокутової глаукоми: протягом першої год (Година) закапувати по 1-2 крап. (Краплі) кожні 15 хв (Хвилина), наступні 2-3 год (Година) кожні 30 хв (Хвилина), потім 4-6 год (Година) – кожні 60 хв (Хвилина) і дальше 3-6 р/добу (кількість разів на добу), до купування приступу, с-м (Синдром) Шегрена для лікування сухості очей.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: головний біль (у скроневих або періорбітальних ділянках), біль у ділянці ока; міопія; зниження зору, особливо у темний час доби, внаслідок розвитку стійкого міозу і спазму акомодації; сльозотеча, ринорея, поверхневий кератит; АР (алергічні реакції); при тривалому застосуванні можливий розвиток фолікулярного кон’юнктивіту, контактного дерматиту повік; при використанні систем з тривалим вивільненням препарату – розвиток толерантності.

Протипоказання до застосування ЛЗ: підвищена чутливість до препарату; ірит, цикліт, іридоцикліт, кератит, стан після офтальмологічних операцій та інші захворювання очей, при яких звуження зіниці небажано; вагітність; дитячий вік до 18 років.

Форми випуску ЛЗ: краплі очні, 10 мг/мл по 5 мл або по 10 мл у фл.

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Антагоністами пілокарпіну є атропін та інші М-холіноблокуючі засоби. При застосуванні з адреностимуляторами – антагонізм дії (на діаметр зіниці). Тимолол і фенілефрин посилюють зниження ВТ (внутрішньоочний тиск) (зменшують продукцію внутрішньоочної рідини). Можливо застосування в комбінації з симпатоміметиками, бета-адреноблокаторами, інгібіторами карбоангідрази. М-холіностимулююча активність знижується трициклічними антидепресантами, похідними фенотіазину, хлорпротиксеном, клозапіном; посилюється – антихолінестеразними ЛЗ (лікарський засіб). Можливий розвиток брадикардії і зниження АТ (артеріальний тиск) під час загальної анестезії із застосуванням фторотану (у хворих, які застосовують пілокарпін в очних краплях). 

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Протипоказаний.
Лактація: Немає відомостей про проникнення в грудне молоко

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Протипоказаний.
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних рекомендацій немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: При наявності початкової катаракти міотичний ефект препарату може спричинити зворотнє погіршення зору. Лікування проводять при постійному контролі ВТ
Інформація для пацієнта: Зберігають не довше 14 днів після відкриття фл. (Флакон) Дотримуватися обережності при керуванні автотранспортом і іншими потенційно небезпечними видами діяльності, що потребують підвищеної концентрації уваги і швидкості психомоторних реакцій.

Комбіновані препарати, що містять Пілокарпін