![]() Атропін (Atropine) * |
![]() |
Категорія: Офтальмологія → Мідріатичні та цитоплегічні засоби → М-холіноблокатори → Атропін
Атропін (Atropine) *
Препарат випускається під торгівельними назвами:
- АТРОПІНУ СУЛЬФАТ, ТОВ "Дослідний завод "ГНЦЛС", м. Харків, Україна
Інструкція для застосування: Атропін (Atropine)
Фармакотерапевтична група: S01FA01 – Засоби, що діють на органи чуття, мідріатичні та циклоплегічні засоби.
Основна фармакотерапевтична дія: зменшує секрецію слинних та інших залоз, спричиняє тахікардію, покращує атріовентрикулярну провідність, знижує тонус гладком’язових органів, виражено розширює зіниці (при цьому можливе підвищення внутрішньоочного тиску), спричиняє параліч акомодації; зіниця, розширена атропіном, не звужується при інстиляції холіноміметичних засобів; максимальний мідріаз настає через 30 - 40 хв (Хвилина) і зберігається протягом 7 - 10 днів, параліч акомодації відповідно через 1 - 3 год (Година) і зберігається 8 - 12 днів; системний ефект атропіну обумовлений його антихолінергічною (холінолітичною) дією, що проявляється у пригніченні секреції слинних, шлункових, бронхіальних, потових залоз, підшлункової залози, частішання серцевих скорочень (зменшується гальмівна дія n.vagus на серце), зниження тонусу гладком’язових органів (бронхіальне дерево, органи черевної порожнини та ін.); проникаючи через гематоенцефалічний бар’єр, впливає на центральну нервову систему; зменшує м’язовий тонус і тремор у хворих на паркінсонізм (центральна холінолітична дія), у терапевтичних дозах атропін збуджує дихальний центр, великі дози атропіну спричиняють рухові і психічні порушення, судоми, галюцинаторні явища, параліч дихання.
Показання для застосування ЛЗ: у комплексній терапії запальних захворювань, травм ока і емболій, спазмів центральної артерії сітківки БНФ
Спосіб застосування та дози ЛЗ: з лікувальною метою дорослим і дітям старше 7 років призначають по 1 - 2 крап. (Краплі) 2 - 6 р/добу (кількість разів на добу); максимальне розширення зіниць атропіном, що сприяє розслабленню м’язів ока і прискорює регресію патологічного процесу, спостерігається через 30 - 40 хв (Хвилина), мідріаз – 7 - 10 днів, параліч акомодації – відповідно через 1 - 3 год (Година) і 8 - 12 днів.
Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: місцева дія: гіперемія шкіри повік, гіперемія і набряк кон’юнктиви, повік і очного яблука, фотофобія, мідріаз, параліч акомодації, підвищення внутрішньоочного тиску; системна дія - сухість у роті, тахікардія, атонія кишечнику, запори, затримка сечі, атонія сечового міхура, головний біль, запаморочення, порушення тактильного сприйняття.
Протипоказання до застосування ЛЗ: препарат переноситься добре, але у поодиноких випадках можливо посилення побічної дії.
Форми випуску ЛЗ: краплі очні, 10 мг/мл по 5 мл у фл.
Візаємодія з іншими лікарськими засобами
З інгібіторами МАО- аритмії серця; з хінідином, новокаїнамідом – сумація холінолітичного ефекту. При прийомі внутрішньо з препаратами конвалії, таніном - фізико-хімічна взаємодія, що призводить до взаємного ослаблення ефектів
Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї
Вагітність: протипоказаний
Лактація: Протипоказаний у період лактації через небезпеку розвитку токсичного впливу на дитину
Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів
Порушення функції церцево-судинної системи: З обережністю при аритмії, АГ (артеріальна гіпертензія), застійній СН (серцева недостатність), ІХС (ішемічна хвороба серця), мітральному стенозі.
Порушення функції печинки: З обережністю.
Порушення функції нирок: З обережністю.
Порушення функції дихальної системи:
Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку
Діти, до 12 років: До 7 років протипоказаний
Особи похилого та старечого віку: З обережністю призначають після 60 років
Застереження щодо застосування
Інформація для лікаря: При введенні в кон’юнктивальний мішок у вигляді крапель притиснути нижню слізну точку, щоб запобігти потраплянню р-ну в носоглотку. При субкон’юнктивальному або парабульбарному введенні для зменшення тахікардії призначають валідол під язик.
Інформація для пацієнта: Утримуватися від керування автотранспортом і занять іншими потенційно небезпечними видами діяльності, що потребують концентрації уваги, швидкості психомоторних реакцій і чіткості зору.