Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Сульфаніламід (Sulfanilamide) **

Категорія: Протимікробні та антигельмінтні засобиАнтибактеріальні засобиСульфаніламіди і триметопримСульфаніламід

Сульфаніламід (Sulfanilamide) **

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • СТРЕПТОЦИД, ВАТ "Київмедпрепарат", м. Київ/ВАТ "Київмедпрепарат", м. Київ, Україна
  • СТРЕПТОЦИД, ВАТ "Лубнифарм", м. Лубни, Полтавська обл., Україна
  • СТРЕПТОЦИД, ВАТ "Монфарм", м. Монастирище, Черкаська обл, Україна
  • СТРЕПТОЦИД, ВАТ "Тернопільська фармацевтична фабрика", м. Тернопіль/ТОВ "Тернофарм", Україна
  • СТРЕПТОЦИД, ТОВ "Агрофарм", м. Київ, Україна
  • СТРЕПТОЦИД-ДАРНИЦЯ, ЗАТ "Фармацевтична фірма "Дарниця", м. Київ, Україна

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Сульфаніламід (Sulfanilamide)

Фармакотерапевтична група: J01ЕВ06 - антибактеріальні засоби для системного застосування. Сульфаніламіди короткої дії.

Основна фармакотерапевтична дія: бактеріостатична дія; сульфаніламід короткої дії, активний відносно патогенних стрептококів, менінго- та пневмококів, гонококів, протею, кишкової палички, шигел, холерного вібріону, клостридій, збудників сибірки, дифтерії, чуми, а також хламідій, актиноміцетів, збудників токсоплазмозу; діє шляхом порушення утворення м/о (Мікроорганізм) так званих факторів росту - фолієвої, дегідрофолієвої кислот, інших сполук, які містять у своїй молекулі параамінобензойну кислоту (ПАБК); внаслідок схожості структур ПАБК і стрептоциду він як конкурентний антагоніст кислоти включається в метаболічний ланцюг м/о (Мікроорганізм) і порушує в ньому процеси синтезу нуклеїнових кислот, необхідних для розмноження м/о (Мікроорганізм); крім антибактеріальної має протизапальну дію, пов’язану з властивістю обмежувати міграцію лейкоцитів, зменшувати загальну кількість мігруючих клітинних елементів і частково стимулювати синтез ГК (Глюкокортикоїди).

Показання для застосування ЛЗ: інфекцій, спричинених чутливими до нього м/о (Мікроорганізм); профілактика і лікування раневих інфекцій (рани, виразки, пролежні), опіки; лікування бешихи, ентероколітів, пієлітів, циститів, ангін та інших інфекційних захворювань.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: призначають внутрішньо: дорослі приймають по 0,6-1,2 г 5-6 р/добу (кількість разів на добу) (добова доза - 3-6 г); дітям призначають: віком до 1 року -0,05-0,1 г на прийом, від 2 до 5 років - 0,15-0,3 г, від 6 до 12 років - 0,3-0,6 г на прийом; вищі дози для дорослих внутрішньо: разова -2 г, добова -7 г; курс лікування - не більше 6-7 днів; для запобігання кристалурії препарат слід запивати великою кількістю лужної рідини для підтримання лужної реакції сечі; під час лікування не рекомендується вживати продукти, що містять сірку (яйця та ін), тіамін, а також препарати натрію та магнію сульфату.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: нудота, блювання, запаморочення, головний біль, зниження настрою, розвиток ціанозу, лейкопенія, агранулоцитоз, гемолітична анемія, тахікардія, парестезії, дерматити, пронос, холестаз, вузликовий периартеріїт, кристалурія, гематурія, г. (Гострий) ниркова недостатність.

Протипоказання до застосування ЛЗ: хвороби кровотворної системи, нефрози, нефрити, тиреотоксикоз, г. (Гострий) гепатити, індивідуальна гіперчутливість до препарату.

Форми випуску ЛЗ: табл. (Таблетки) по 300 мг, по 500 мг.

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Може посилювати ефект або токсичність непрямих антикоагулянтів, протисудомних препаратів (дифеніну), пероральних протидіабетичних засобів та метотрексату внаслідок витіснення їх зі зв’язку з білками або послаблення їх метаболізму. З іншими препаратами, які спричиняють пригнічення кісткового мозку, гемоліз, гепатотоксичну дію можливий ризик розвитку токсичних ефектів. Не рекомендовано застосування з метенаміном (уротропін) внаслідок підвищення ризику розвитку кристалурії при кислій реакції сечі. Фенілбутазон (бутадіон), саліцилати та індометацин можуть витісняти зі зв’язку з білками плазми крові, підвищуючи їх концентрацію у крові. З парааміносаліциловою кислотою та барбітуратами посилюється активність сульфаніламідів; з левоміцетином – збільшується ризик розвитку агранулоцитозу; з препаратами, що містять ефіри параамінобензойної кислоти (новокаїн, анестезин, дикаїн) інактивується антибактеріальна активність його

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Протипоказаний
Лактація: Протипоказаний

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: Протипоказаний при тяжкій недостатності.
Порушення функції нирок: Протипоказаний при тяжкій недостатності.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Протипоказаний дітям до 3 років в таблетованій формі.
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних рекомендацій немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: При тривалому лікуванні періодично робити аналізи крові, контролювати функцію нирок та печінки. Призначення в недостатніх дозах або передчасне припинення застосування може сприяти підвищенню стійкості мікроорганізмів до сульфаніламідів. При нирковій недостатності можлива кумуляція його та метаболітів в організмі, розвитку токсичного ефекту. Враховуючи схожість хімічної структури, сульфаніламіди не можна застосовувати людям з підвищеною чутливістю до фуросеміду, тіазидних діуретиків, інгібіторів карбоангідрази та похідних сульфонілсечовини.
Інформація для пацієнта: Збільшити об’єм уживаної рідини. При появі ознак реакції гіперчутливості препарат відмінити. Схеми дозування дотримуватися протягом усього курсу лікування, не пропускати час прийому, приймати ч/з однакові проміжки часу. У разі пропуску дози, прийняти її якнайшвидше, а наступну – як звичайно. Уникати УФ опромінення. Якщо ознаки захворювання не зникають, стан здоров’я погіршиться, або виникнуть небажані явища, призупинити застосування

Комбіновані препарати, що містять Сульфаніламід