Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Нітрофурантоїн (Nitrofurantoin) *

Категорія: Протимікробні та антигельмінтні засобиАнтибактеріальні засобиНітрофураниНітрофурантоїн

Нітрофурантоїн (Nitrofurantoin) *

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ФУРАДОНІН, АТ (артеріальний тиск) "Олайнфарм", Латвія
  • ФУРАДОНІН, АТ (артеріальний тиск) Олайнський хіміко-фармацевтичний завод "Олайнфарм", Латвія
  • ФУРАДОНІН, ВАТ "Борисовський завод медичних препаратів", м. Борисов, Мінська обл., Республіка Бiлорусь
  • ФУРАДОНІН, РУП "Борисовський завод медичних препаратів", м. Борисов, Мінська обл., Республіка Бiлорусь

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Нітрофурантоїн (Nitrofurantoin)

Фармакотерапевтична група: J01XE01 - антрибактеріальні засоби для системного застосування. Похідні нітрофурантоїну

Основна фармакотерапевтична дія: бактеріостатична, бактерицидна дія; діє на грам (+) та грам (-) бактерії (стафілококи, стрептококи, кишкову паличку, збудники черевного тифу, дезентерія, різноманітні штами протея) при інфекціях сечовивідних шляхів; висока ефективність препарату обумовлена порушенням синтезу білків у рибосомах, а також прямою дією на цитоплазмічну мембрану організму; під час лікування резистентність бактерій розвивається рідко, але іноді виникає при тривалому застосуванні.

Показання для застосування ЛЗ: інфекції сечовивідних шляхів (пієліт, пієлонефрит, цистит, уретрит), у тому числі для тривалої терапії рецидивів, а також для попередження інфекцій при урологічних операціях, катетеризації, цистоскопії ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску), БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск).

Спосіб застосування та дози ЛЗ: дорослим - внутрішньо по 50 - 100 мг 3 - 4 /добу після їжі, запиваючи великою кількістю рідини БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); при неускладнених інфекціях - по 50 мг 3 р/добу (кількість разів на добу) або по 100 мг 2 р/добу (кількість разів на добу) ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску); курс лікування становить 7 днів; для профілактики достатньо призначати по 100 мг на ніч БНФ

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: нудота, блювання, відсутність апетиту, біль у животі, пронос; головний біль, сонливість, запаморочення, ністагм, підвищення внутрішньочерепного тиску, необоротні периферичні поліневропатії; шкірні висипи, кропив’янка, свербіж, пропасниця, ангіоневротичний набряканафілаксія, erythema multiforte, ексфоліативний дерматит, панкреатит, що подібний до с-му червоного вовчака, міалгія, артралгія, астматичні напади (у хворих на БА); еозинофілієя, кашель, біль у грудях, задишка, легеневий інфільтрат або ущільнення та плевральний випіт, інтерстиціальний пневмоніт та фіброз легень; випадки гепатотоксичності, які проявляються холестатичною жовтухою та гепатитом, розвиваються у жінок, є дозонезалежними та зникають після відміни препарату; поодинокі випадки алопеції.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до нітрофуранів; особи з дефіцитом глюкозо-6-фосфатогідрогенази; г. (Гострий) та хр. (Хронічний) ниркова недостатність; діти до 3 років; під час вагітності у зв’язку з ризиком розвитку гемолітичної анемії у новонародженого; період лактації.

Форми випуску ЛЗ: табл. (Таблетки) по 100 мг, по 500 мг.

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Антибактеріальна активність знижується у лужній сечі, не комбінувати його з препаратами, які підвищують рН сечі. Магнію трисилікат знижує всмоктування його. Не застосовувати з препаратами групи хінолонів. Екскрецію його знижують пробенецид та сульфінпіразон, не приймати їх одночасно. Підвищує нефротоксичність інших нефротоксичних ЛЗ (лікарський засіб).

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Протипоказаний.
Лактація: Не рекомендується

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: З обережністю при патології печінки.
Порушення функції нирок: Протипоказаний при ГНН та ХНН.
Порушення функції дихальної системи: З обережністю при патології легень.

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: До 3 років протипоказаний.
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних рекомендацій немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: При тривалій терапії обстежити легеневі функції та припинити прийом при перших проявах ушкодження легень. Обережності дотримуватись при лікуванні хворих із неврологічними та алергічними захворюваннями, із станами, які сприяють розвитку периферичних нейропатій. Відмініти при проявах периферичної нейропатії. При тривалому лікуванні контролювати склад периферичної крові, функціональний стан печінки та нирок. Може дати псевдопозитивну реакцію на цукор сечі
Інформація для пацієнта: Може спричинити головний біль, сонливість, запаморочення. Не рекомендується керувати транспортними засобами або механізмами.