Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Протіонамід (Protionamide)

Категорія: Протимікробні та антигельмінтні засобиПротитуберкульозні засобиПротитуберкульозні препарати ІІ рядуПротіонамід

Протіонамід (Protionamide)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ПРОТІОНАМІД, ТОВ "Люм’єр Фарма", м. Київ, Україна
  • ПРОТОМІД, ТОВ "ФАРМА ЛАЙФ", м. Львів, Україна
  • ПРОНІЦИД, Теміс Медикаре Лімітед, Індія
  • ПРОТІОНАМІД, Люпін Лімітед, Індія
  • ПРОТІОНАМІД, Промед Експортс Пвт. Лтд., Індія
  • ПРОТОМІД, Маклеодс Фармасьютикалс Лімітед, Індія

Інструкція для застосування: Протіонамід (Protionamide)

Фармакотерапевтична група: J04AD01 – протитуберкульозні засоби

Основна фармакотерапевтична дія: резервний протитуберкульозний препарат групи похідних тіокарбаміду, за хімічною структурою близький до ізоніазиду; препарат діє бактеріостатично, а в більш високих концентраціях бактерицидно на певні види мікобактерій; виявляє туберкулостатичну дію за рахунок блокування синтезу міколієвої кислоти в мікобактеріях; мінімальна пригнічувальна концентрація щодо МБТ (мікобактерії туберкульозу) становить 0,6 мг/л; для лікування туберкульозу протіонамід застосовують завжди в поєднанні з іншими протитуберкульозними препаратами, щоб попередити утворення резистентних мікобактерій.

Показання для застосування ЛЗ: призначається при будь-яких формах туберкульозу при неефективності терапії препаратами 1 ряду; застосовується тільки у складі комбінованої терапії з іншими протитуберкульозними засобами.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: лікування звичайно починають з дози 250 мг 1 - 2 р/добу (кількість разів на добу), ця доза може бути збільшена до 3 - 4 табл. (Таблетки) на день залежно від терапевтичного ефекту; вища добова доза для дорослих становить 1 г; приймати препарат слід після їди, запиваючи невеликою кількістю води; терапія туберкульозу, як правило, триває 6-12 місяців.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: стоматит, може відчуватися металевий смак у роті, нудота, блювання, діарея, порушення функції печінки, анорексія; неврит, головний біль, слабкість, поганий сон, невроз, депресія; інші - тахікардія, артеріальна гіпотензія.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до препарату, г. (Гострий) та хр. (Хронічний) захворюваннях печінки; застосування препарату під час вагітності, особливо на ранніх строках, можливе тільки при суворих показаннях; відносним протипоказанням є хр. (Хронічний) алкоголізм.

Форми випуску ЛЗ: табл. (Таблетки), вкриті оболонкою, по 250 мг; табл. (Таблетки), вкриті плівковою оболонкою, по 250 мг

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

При проведенні комбінованої терапії туберкульозу враховувати адитивний гепатотоксичний ефект окремих препаратів, особливо комбінації протіонаміду з ізоніазидом, рифампіцином і піразинамідом. Такий же вплив на ЦНС (центральна нервова система) при застосуванні ізоніазиду з циклосерином. Застосування препарату з вживанням алкоголю призводить до пригнічення нервової системи. Враховуючи можливий гіпоглікемічний ефект протіонаміду, коригування (зниження) дози інсуліну, пероральних протидіабетичних засобів.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Протипоказаний
Лактація: Протипоказаний

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: Протипоказаний при г. (Гострий) гепатиті, цирозі. З обережністю при тяжкій недостатності.
Порушення функції нирок: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Протипоказаний дітям до 3 років.
Особи похилого та старечого віку: Доза для людей старше 60 років не повинна перевищувати 750 мг.

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Курс лікування рекомендується починати тільки після визначення бактеріологічної чутливості мікроорганізмів до препарату. При застосуванні ізоніазиду та циклосерину звернути увагу на можливість появи порушень психіки. Застосовується в комбінованій терапії з іншими ПТП (протитуберкульозні препарати), необхідно регулярно контролювати рівень трансаміназ, гама-глутаматтрансферази та лужної фосфатази у сироватці крові. У хворих на ЦД (цукровий діабет) проводити контроль рівня глюкози в крові (не рідше 1 р/місяць). Особливу увагу приділяти шкірним реакціям, які можуть бути проявом пелагроподібних побічних ефектів.
Інформація для пацієнта: Уникати роботи з потенційно небезпечними механізмами і керування транспортними засобами. Уникати одночасного застосування протіонаміду та алкоголю для запобігання проявам токсичних впливів на ЦНС