Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Теризидон (Terizidone)

Категорія: Протимікробні та антигельмінтні засобиПротитуберкульозні засобиПротитуберкульозні препарати ІІ рядуТеризидон

Теризидон (Terizidone)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ТЕРІЗ, ТОВ "Люм’єр Фарма", м. Київ, Україна
  • ТЕРИЗИДОН, Мепро Фармасютікалз Пвт. ЛтД., Індія
  • ТЕРІЗ, Маклеодс Фармасьютикалс Лімітед, Індія

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Теризидон (Terizidone)

Фармакотерапевтична група: J04AK03 – протитуберкульозні засоби.

Основна фармакотерапевтична дія: діє бактеріостатично або бактерицидно залежно від концентрації у вогнищі інфекції та чутливості м/о (Мікроорганізм); є аналогом амінокислоти D-аланіна; конкурентно пригнічує активність ферментів L-аланін-рацемази, що перетворює L-аланін в D-аланін, і D-аланіл-D-аланінсинтетази, що включає D-аланін в пентапептид, необхідний для побудови клітинної стінки бактерій; ефект обумовлений пригніченням синтезу стінки бактеріальної клітини. У відношенні M.Tuberkulosis МІК становить 5–20 мкг/мл, для Corunebacterium dipheteriae (gravis) та Corunebacteriumpseudodiphterium — 6,25–50 мкг/мл; для стрептококів МІК складає 5–200 мкг/мл, для кишкової палички — 100 мкг/мл, для сальмонел — 100–400 мкг/мл. Медикаментозна резистентність до терізідону розвивається повільно; затримує ріст більшості грам-позитивних та грам-негативних бактерій, простіших, рикетсій, спірохет, вірусу Herpes та інших; активний проти МБТ (мікобактерії туберкульозу) людського та бичачого типу, у меншому ступені — пташиного типу, атипових мікобактерій, мікобактерій лепри; діє на мікобактерії, що розташовані як поза- так і внутрішньоклітинно.

Показання для застосування ЛЗ: лікування хворих з хр. (Хронічний) формами туберкульозу, у яких раніше призначені препарати перестали давати лікувальний ефект; можна комбінувати з основними препаратами для попередження розвитку резистентності мікобактерій; можливе комбіноване застосування препарату з препаратами ІІ ряду: етіонамід, піразинамід тощо.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: прийомі тльки всередину: 0,25 г 2–3 р/добу (кількість разів на добу); 0,5 г 2 р/добу (кількість разів на добу), 0,75 г 1 р/добу (кількість разів на добу), але не більше 1 г за добу; можливе також введення р-нів у плевральну порожнину, інфільтрати, каверни, трахею та бронхи; у дітей препарат призначають із розрахунку 10–12 мг/кг, але не більше 0,75 г; у перші 5–7 днів дозу поступово підвищують до розрахункової; для лікування дітей молодшого віку препарат не призначають.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: головний біль, запаморочення, порушення сну (інколи, навпаки, сонливість), відчуття тривоги, підвищена дратівливість, погіршання пам’яті, парестезії, периферичні неврити, блювання, нудота, сухість у роті, втрата апетиту; відчуття страху, галюцинаторні феномени, епілептиформні напади, втрата свідомості, підвищення рівня трансаміназ крові, мегабластна анемія, АР (алергічні реакції).

Протипоказання до застосування ЛЗ: органічні захворювання ЦНС (центральна нервова система), порушення психіки, епілепсія, схильність до судомних нападів, відомості в анамнезі про психічні захворювання, тяжка ниркова недостатність, періоди вагітності та лактації, СН (серцева недостатність), алкоголізм; діти до 5 років.

Форми випуску ЛЗ: капс. (капсули) по 250 мг, 300 мг

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції нирок: Протипоказаний при недостатності.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Лікування припиняють чи зменшують дозування у разі виникнення АР (алергічні реакції) або симптомів ураження нервової системи. Отруєння може спостерігається, якщо рівень препарату в крові вищий ніж 30 мг/л, що є результатом передозування або порушення кліренсу препарату; контролювати гематологічні показники, видільну функцію нирок, рівень препарату в крові, функцію печінки; перед початком лікування виділити культуру м/о (Мікроорганізм) та визначити чутливість штаму до теризидону. У разі туберкульозної інфекції визначити чутливість штаму до інших ПТП (протитуберкульозні препарати). Протисудомні та седативні препарати можуть бути ефективними для профілактики симптомів ураження ЦНС: судом, збудження, тремору. Хворі, які приймають більше 500 мг теризидону на добу, повинні перебувати під наглядом лікаря ч/з ризик виникнення симптомів передозування. Для профілактики побічних нейротоксичних ефектів призначають психотропні препарати бензодіазепінового ряду. Застосування з іншими ПТП (протитуберкульозні препарати) призводить до розвитку недостатності вітаміну В12 або фолієвої кислоти, мегалобластної та сидеробластної анемії.
Інформація для пацієнта: Можуть виникати судоми, сонливість, головний біль, запаморочення, сплутаність свідомості, що супроводжується втратою пам’яті, психози, підвищена дратівливість, агресивність, великі та малі напади клонічних судом та кома, тому дотримуватися обережності при керуванні автотранспортом, роботі зі складними механізмами.