Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Амфотерицин В (Amphotericin B) *

Категорія: Протимікробні та антигельмінтні засобиПротигрибкові засобиПолієнові антибіотикиАмфотерицин В

Амфотерицин В (Amphotericin B) *

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • АМФОЛІП, АМФОТРЕТ,Бхарат Сірамс енд Вакцинс Лімітед, Індія
  • ФУНГІЗОН, Брістол-Майєрс Сквібб, Франція

Інструкція для застосування: Амфотерицин В (Amphotericin B)

Фармакотерапевтична група: J02AА01 - протигрибкові засоби для системного застосування. Антибіотики.

Основна фармакотерапевтична дія: має більше фунгістатичну, ніж фунгіцидну дію; полієновий протигрибковий а/б (Антибіотик), що має широкий спектр активності проти дріжджів і дріжджоподібних грибів: in vitro активний відносно численних видів грибів - Histoplasma capsulatum, Coccidiodes immitis, Candida spp., Blastomyces dermatitidis, Rhodotorula spp., Cryptococcus neoformans, Sporothrix schenckii, Mucor mucedo і Aspergillus fumigatus; неефективний відносно бактерій, рикетсій та вірусів; у клінічній практиці резистентних до препарату штамів грибів роду Candida виявлено не було.

Показання для застосування ЛЗ: системні мікози: кандидомікоз, аспергільоз, гістоплазмоз, криптококоз, кокцидіомікоз, бластомікоз, мукоромікоз ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску), БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск).

Спосіб застосування та дози ЛЗ: в/в (внутрішньовенне введення) введення проводиться протягом 2 - 6 год (Година); рекомендована концентрація для в/в (внутрішньовенне введення) вливання становить 0,1мг/мл (1мг/10мл); лікування починають з добової дози, яка становить 0,25 мг/кг, яку водять протягом 2 - 6 год (Година); перша пробна доза (1 мг в 20 мл 5% р-ну глюкози), що вводиться протягом 20 – 30 хв (Хвилина) - надійний спосіб оцінки індивідуальної переносимості препарату ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску),БНФ; далі препарати вводиться в/в (внутрішньовенне введення) в дозі 0,3 мг/кг протягом 2 - 6 год (Година); дозу можна поступово нарощувати від 5 - 10 мг на день до середньодобової дози - 0,5 - 1 мг/кг; оптимальна доза залишається невідомою, і підбір ефективної та водночас досить безпечної дози значною мірою здійснюється емпіричним шляхом; рекомендована добова доза може бути 1 мг/кг на день або 1,5 мг/кг через день у разі тяжких інфекцій, спричинених достатньо резистентними збудниками; за будь-яких обставин загальна добова доза не повинна перевищувати 1,5 мг/кг ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску), БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск).

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: пропасниця; нездужання, зменшення маси тіла, припливи; анорексія, нудота, блювання, пронос, диспепсія, епігастральні болі спазматичного характеру, відхилення показників функціональних печінкових тестів від норми, жовтуха, г. (Гострий) печінкова недостатність, геморагічний гастроентерит, мелена; нормохромна, нормоцитарна анемія, агранулоцитоз, порушення згортання, тромбоцитопенія, лейкопенія, еозинофілія, лейкоцитоз, гіпомагніємія, гіперкаліємія; біль у місці ін’єкції за наявності чи відсутності флебіту або тромбофлебіту; генералізований біль, включаючи біль у м’язах і суглобах; головний біль, судоми, втрата слуху, тиніт, транзиторні явища шуму у вухах, порушення гостроти зору або диплопія, периферична нейропатія, енцефалопатія, зниження та порушення функції нирок, включаючи азотемію, підвищення креатиніну сироватки, гіпокаліємію, гіпостенурію, ацидоз, зумовлений функцією ниркових канальців, нефрокальциноз, г. (Гострий) ниркова недостатність, анурія, олігурія; АР (алергічні реакції); зупинка серця, аритмії, включаючи фібриляцію шлуночків, СН (серцева недостатність), гіпертензія, гіпотензія, шок; легені: задишка, бронхоспазм, набряк легенів некардіогенного походження, пневмоніт, пов’язаний з гіперчутливістю.

Протипоказання до застосування ЛЗ: лікування неінвазивних грибкових інфекцій; тяжкі форми патології нирок, печінки, кровотворної системи, хворим на ЦД (цукровий діабет), підвищена чутливість до препарату.

Форми випуску ЛЗ: порошок ліофілізований для приготування р-ну для ін'єкцій по 50 мг у фл. (Флакон); порошок ліофілізований для приготування р-ну для інфузій по 50 мг у фл. (Флакон); суспензія для приготування р-ну для інфузій, 5 мг/мл по 2 мл, або по 10 мл, або по 20 мл у фл.

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Нефротоксичні препарати: цисплатин, пентамідин, аміноглікозиди і циклоспорин - підвищують токсичну дію на нирки. КС та кортикотропін (АКТГ) - потенціюють гіпокаліємію, спричинену амфотерицином В. Препарати, дія яких може підсилюватися при гіпокалієміі (глікозиди наперстянки, міорелаксанти, антиаритмічні препарати) застосовувати з обережністю. Може підвищувати токсичність флуцитозину. Амфотерицин В під час трансфузій лейкоцитів або після них - гострі реакції з боку легенів.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: У випадках, коли переваги для матері перевищують ризик для плода.
Лактація: Невідомо,чи потрапляє у жіноче молоко, тому годування груддю припинити.

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: Протипоказаний при тяжкій патології.
Порушення функції нирок: Протипоказаний при тяжкій патології.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Використовувати мінімальні дози, що дають ефект 
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних рекомендацій немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Переносимість можна поліпшити застосуванням кислоти ацетилсаліцилової, інших жарознижувальних препаратів, антигістаминних чи антиеметичних препаратів. Додавання гепарину, зміна місця ін’єкції, застосування спеціальних голок які використовуються для венопункції підшкірніх вен голови дитини, введення препарату ч/з день, може знизити частоту тромбофлебіту. Застосовувати тільки шляхом в/в (внутрішньовенне введення) краплиного введення і вводити хворим під ретельним клінічним наглядом. Препарат зарезервувати для лікування хворих з прогресуючими, потенційно загрозливими для життя грибковими інфекціями, зумовленими чутливими збудниками. Швидке в/в (внутрішньовенне введення) вливання препарату (менше ніж за 1 год), особливо у хворих з нирковою недостатністю, може призвести до гіперкаліємії та аритмії, такого методу введення уникати. У хворих, що піддавалися тотальному опроміненню організму, після застосування препарату може відмічатися лейкоенцефалопатія. Коли лікування переривають більш як на 7 днів, його поновлення починати з мінімальної дози, а потім підвищувати дози поступово
Інформація для пацієнта: Спеціальних рекомендацій немає