Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Диданозин (Didanosine) *

Категорія: Протимікробні та антигельмінтні засобиПротивірусні засобиЗасоби, що застосовуються для лікування ВІЛ-інфекції (протиретровірусні засоби – ПРВЗ)Нуклеозидні інгібітори зворотної транскриптази ВІЛ (вірус імунодефіциту людини) (НІЗТ) → Диданозин

Диданозин (Didanosine) *

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ДИВІР®, Ципла Лтд, Індія
  • ДИНОЗИН 100, Гетеро Драгс Лімітед, Індія
  • НИЗОНАДИД, Матрікс Лабораторіз Лімітед, Індія

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Диданозин (Didanosine)

Фармакотерапевтична група: J05AF02 - противірусні засоби прямої дії.

Основна фармакотерапевтична дія: противірусна дія; пригнічує репродукцію ВІЛ (вірус імунодефіциту людини) у культивованих клітинах людини і клітинних лініях; гальмує вірусну репродукцію, разом з тим гальмує зворотну транскриптазу ВІЛ (вірус імунодефіциту людини), порушуючи синтез провірусної ДНК (дезоксирибонуклеїнова кислота).

Показання для застосування ЛЗ: ВІЛ-інфекція БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск),ВООЗ.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: дорослим рекомендована добова доза залежить від маси тіла – при масі тіла більше 60 кг доза складає 400 мг 1 р/добу (кількість разів на добу), при масі тіла менше 60 кг - 250 мг 1 р/добу (кількість разів на добу) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск),ВООЗ; дітям старше 6 років - рекомендована добова доза (із розрахунку на площу поверхні тіла) становить 240 мг/м2 (180 мг/м2 у комбінації із зидовудином) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск),; дорослим з порушенням функції нирок - рекомендується зниження дози та/або збільшений інтервал між прийомами препарату залежно від кліренсу креатиніну; дітям з порушенням функції нирок - зниження дози та/або збільшення інтервалу між прийомами препарату; хворі з порушенням функції печінки потребують зниження дози препарату, однак точних рекомендацій щодо зміни дози препарату у подібних випадках немає.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: панкреатит; молочнокислий ацидоз/тяжка форма стеатозу з гепатомегалією, периферична нейропатія; інші побічні ефекти - алопеція, анафілактоїдні реакції, астенія, озноб, анорексія, нудота, блювання, біль у животі, діарея, метеоризм, запалення слинних залоз, шкірний висип, артралгія, міалгія, лейкопенія, тромбоцитопенія, гіпербілірубінемія; у дітей - при перевищенні рекомендованих доз спостерігались патологічні зміни в сітківки або зоровому нерві (сітківку слід досліджувати кожні 6 місяців).

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до препарату; дитячий вік до 6 років.

Форми випуску ЛЗ: капс. (капсули) кишково-розчинні по 125 мг, 200 мг, 250 мг, 400 мг; табл. (Таблетки) для жування по 100 мг.

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

При застосуванні за 2 год (Година) до ганцикловіру або одночасно з ним при систематичному прийомі - знаходження диданозину у плазмі крові зростає. З кетаконазолом - збільшення терміну знаходження диданозину у плазмі крові та рівню його концентрації. З препаратами, що можуть спричиняти периферійну нейропатію або панкреатит - ризик появи зазначених токсичних ефектів збільшується.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: призначати тільки за наявності абсолютних показань і тільки у випадках, коли потенційна користь від лікування перевищує можливий ризик
Лактація: ВІЛ-інфікованим жінкам утримуватись від годування груддю дітей ч/з можливість передачі їм ВІЛ-інфекції

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: Зменшити дозу.
Порушення функції нирок: Підбір дози.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: До 6 років – протипоказаний
Особи похилого та старечого віку: Існує ймовірність супутньої ниркової недостатності, призначити індивідуальну дозу

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Перед початком лікування зясувати у пацієнта про наявні на цей час або в недавньому минулому захворювання нирок, печінки, підшлункової залози. При призначенні препарату пацієнтам, які знаходяться на дієті з обмеженим вживанням солі, слід враховувати, що кожна капсула по 400 мг містить 1,7 мг натрію, капсула по 250 мг – 1,0 мг натрію.
Інформація для пацієнта: Якщо випадково пропущено час прийому препарату, то наступного разу треба приймати звичайну дозу. Не можна подвоювати дозу з метою компенсації пропущеної! На період прийому препарату утримуватися від вживання алкоголю, у комбінації з алкоголем зростає ймовірність розвитку панкреатиту.