Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Фторурацил (Fluorouracil)

Категорія: Лікарські засоби для лікування злоякісних новоутвореньАнтинеопластичні засобиАнтиметаболітиФторурацил

Фторурацил (Fluorouracil)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ФТОРОЛІК, Харківське підприємство по виробництву імунобіологічних та лікарських препаратів ЗАТ "Біолік", м. Харків, Україна
  • ФТОРУРАЦИЛ, ТОВ "Люм’єр Фарма", м. Київ, Україна
  • ФТОРУРАЦИЛ-ДАРНИЦЯ, ЗАТ "Фармацевтична фірма "Дарниця", м. Київ, Україна
  • 5-ФТОРУРАЦИЛ "ЕБЕВЕ", ЕБЕВЕ Фарма Гес.м.б.Х. Нфг. КГ, Австрія
  • ФЛУРА-5, Напрод Лайф Саінсис Пвт. Лтд., Індія
  • ФЛЮОРОУРАЦИЛ ІН'ЄКЦІЙНИЙ, медак ГмбХ, Німеччина

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Фторурацил (Fluorouracil)

Фармакотерапевтична група: L01BC02 - антинеопластичні засоби. Антиметаболіти. Структурні аналоги піримідину.

Основна фармакотерапевтична дія: цитостатичний протипухлинний засіб, структурний аналог піримідину; протипухлинна активність обумовлена перетворенням в тканинах на активні метаболіти, у тому числі 5-фтордезоксиуридин та 5-фторуридин; 5-фтордезоксиуридин інгібує тимідилатсинтетазу та блокує реакцію перетворення дезоксиуридилової кислоти в тимідилову, що призводить до дефіциту тимідину та інгібуванню синтезу ДНК (дезоксирибонуклеїнова кислота); 5-фторуридин вбудовується в РНК (рибонуклеїнова кислота) замість уридину, що призводить до порушення процесингу РНК (рибонуклеїнова кислота) і синтезу білка; фторурацил пригнічує ріст епітеліальних новоутворень, та меншою мірою діє на пухлини залозистого походження.

Показання для застосування ЛЗ: паліативна моно- або поліхіміотерапія: злоякісних новоутворень стравоходу, шлунка ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску), ободової кишки, сигморектального з’єднання, прямої кишки, ануса ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); злоякісних новоутворень печінки ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску) та внутрішньоклітинних печінкових жовчних протоків, підшлункової залози ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску); злоякісних новоутворень молочної залози ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск), яєчників ВООЗ, шийки матки ВООЗ; злоякісних новоутворень передміхурової залози ВООЗ та сечового міхура.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: схему застосування фторурацилу вибирають залежно від виду та локалізації новоутворення, його стадії та наявності метастазування; вводиться в/в (внутрішньовенне введення) повільно струминно, краплинно або з допомогою інфузійного насоса у 5 % р-ні глюкози або 0,9 % р-ні натрію хлориду протягом 4-24 год (Година); дітям і дорослим вводять в/в (внутрішньовенне введення) повільно, протягом 2-3 хв (Хвилина)., у початковій дозі 12 мг/кг/добу (максимальна добова доза становить 800 мг/добу) курсом 4-5 діб; наступні введення у вигляді підтримуючої терапії в дозі 6 мг/кг/добу через день (4 ін’єкції); в/в (внутрішньовенне введення) у початковій дозі 15 мг/кг/добу (максимальна добова доза становить 1000 мг/добу) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск), протягом 4 год (Година); тривалість курсу 5 діб.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: анорексія, блювання, діарея, стоматит, езофагіт, лейкопенія, тромбоцитопенія, анемія, геморагії, рідше спостерігаються дерматит та алопеція, гіперпігментація; вплив на кровоутворення проявляється в ряді випадків вже у середині курсу, а іноді трохи пізніше – через 8-14 днів після закінчення курсу лікування; можливі болі в ділянці серця, що супроводжуються змінами на кардіограмі за ішемічним типом, стенокардія, тромбофлебіт; можливі неврологічні порушення, запаморочення, атаксія, тремор, неврит зорового нерву, головний біль, ністагм, порушення зору, ейфорія, дезорієнтація; аменорея, азооспермія; АР (алергічні реакції) – кропивниця, бронхоспазм.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до препарату, пригнічення функції кісткового мозку, особливо після променевої терапії або лікування іншими протипухлинними препаратами, значні відхилення кількості формених елементів у крові, кровотечі, стоматити, виразки слизової оболонки рота і ШКТ (шлунково-кишковий тракт); тяжка діарея; тяжкі порушення функції печінки та/або нирок (рівень білірубіну в плазмі крові > 85 мкмоль/л); тяжкі інфекційні захворювання; сильне виснаження.

Форми випуску ЛЗ: концентрат для р-ну для інфузій, 50 мг/мл по 5 мл (250 мг) або по 10 мл (500 мг), або по 20 мл (1000 мг); р-н для ін'єкцій 5 % по 5 мл, або по 10 мл, або по 20 мл у фл. (Флакон); р-н для ін'єкцій, 50 мг/мл по 5 мл (250 мг), або по 10 мл (500 мг), або по 20 мл (1000 мг), або по 100 мл (5000 мг)

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Кальцію фолінат, хлордіазепоксид, дисульфірам, гризеофульвін, ізоніазід —ефективність та токсичність фторурацилу підвищується; мітоміцин —при тривалому застосуванні потенціювання ризику виникнення гемолітико-уремічного с-му; антимікробні та противиразкові засоби — інгібують метаболізм і збільшують плазмову концентрацію, тривалість дії та токсичність фторурацилу; протипухлинні а/б (Антибіотик) антрацикліни, діазепам, цитарабін — фармацевтична несумісність; циметидин — підвищення концентрації фторурацилу в плазмі крові; алонуринен, метотрексат — змінюють протипухлинну дію фторурацилу.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Не рекомендується, особливо в Ι триместр..
Лактація: У період лікування годування груддю необхідно припинити.

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: З обережністю при порушеннях функції, жовтяниці.
Порушення функції нирок: Призначати з обережністю.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Рекомендації щодо лікування не розроблені.
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних застережень немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Лікування повинно здійснюватися під наглядом кваліфікованого лікаря-онколога, який має досвід застосування потужних антиметаболітів. Починати лікування в умовах стаціонару. При адекватному лікуванні зазвичай розвивається лейкопенія. Мінімальна кількість лейкоцитів спостерігається в період між 7 і 14м днями першого курсу терапії, іноді мінімум може спостерігатися і ч/з 20 днів. Кількість лейкоцитів нормалізується до тридцятого дня. Щодня контролювати кількість тромбоцитів і лейкоцитів, припиняти лікування у разі зниження кількості тромбоцитів до рівня < 100 × 109/л, а лейкоцитів – < 3 × 109/л. При зменшенні кількості лейкоцитів нижче 2 × 109/л, особливо при наявності гранулоцитопенії, госпіталізувати пацієнтів у лікарняний ізолятор і вживати заходів для запобігання розвитку системних інфекцій. Лікування припиняти при появі перших ознак стоматиту, виразок ротової порожнини, тяжкої діареї, виразок ШКТ (шлунково-кишковий тракт), кровотечі з ШКТ (шлунково-кишковий тракт), при кровотечах і крововиливах будь-якої локалізації. Має вузький “коридор безпеки” – різниця між терапевтичними і токсичними дозами невелика. Малоймовірно, що можна досягти терапевтичного ефекту без деякої токсичної дії, необхідно ретельно відбирати пацієнтів і підбирати дози. Обережність при лікуванні пацієнтів, у яких під час попередніх курсів терапії виникав біль у грудях, хворим з кардіологічними захворюваннями в анамнезі. Обережність при лікуванні пацієнтів групи високого ризику (які одержували високі дози променевої терапії на ділянку тазу, алкілуючі препарати, які перенесли адреналектомію або гіпофізектомію).
Інформація для пацієнта: Може впливати на здатність керувати автотранспортом або іншими механізмами.
Під час лікування і протягом 3 місяців після закінчення терапії чоловіки і жінки повинні користуватися відповідними контрацептивними засобами.