Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Аміфостин (Amifostine)

Категорія: Лікарські засоби для лікування злоякісних новоутвореньЗасоби супроводу, що застосовуються в онкологіїАміфостин

Аміфостин (Amifostine)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ЦИНІЛ-ЗДОРОВ'Я, ТОВ "Фармацевтична компанія "Здоров'я", м. Харків, Україна
  • ЕТИОЛ®, Медіммун Фарма Б.В., Нідерланди
  • ЦИНІЛ, Напрод Лайф Саінсис Пвт. Лтд., Індія
  • ЦИТОФОС, Сан Фармасьютикал Індастріз Лтд., Індія

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Аміфостин (Amifostine)

Фармакотерапевтична група: V03AF05 - засоби для усунення токсичних ефектів протипухлинної терапії.

Основна фармакотерапевтична дія: органічний тіофосфат; вибірково захищає нормальні, але не пухлинні тканини організму від цитотоксичної дії випромінюючої радіації та ДНК-зв’язуючих протипухлинних лікарських засобів (таких як циклофосфамід, мітоміцин С, препарати платини); аміфостин є про-медикамент, який в організмі під дією лужної фосфатази дефосфорилюється до активного метаболіту WR-1065 (вільний тіол) та дуже швидко зникає із системного кровообігу; зниження концентрації кальцію в сироватці крові належить до встановлених фармакологічних ефектів аміфостину; механізм розвитку гіпокальціємії ймовірно обумовлений індукцією гіпопаратиреоїдизму.

Показання для застосування ЛЗ: хіміотерапія: для зниження ризику розвитку інфекційних ускладнень нейтропенії БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) (наприклад нейтропенічної гарячки), що викликана застосуванням комбінованих хіміотерапевтичних режимів з циклофосфамідом та цисплатиною у хворих на розповсюджений рак яєчника (ІІІ-ІV стадії за FIGO) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); для захисту пацієнтів з розповсюдженими солідними неембріональними пухлинами від кумулятивної нефротоксичності цисплатину та схем лікування, які містять цисплатин БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск), при загальній дозі цисплатину 60-120 мг/м2 (у супроводі адекватної гідратації); променева терапія: у складі стандартної фракційної променевої терапії у пацієнтів, хворих на злоякісні пухлини голови та шиї, для захисту проти г. (Гострий) та відстроченої ксеростомії БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); з метою профілактики гемато- нефро-, нейро- та ототоксичних ефектів хіміотерапії алкілуючими препаратами, сполуками платини (препаратами, що зв'язують ДНК); під час стандартної фракційної променевої терапії у пацієнтів, хворих на злоякісні пухлини голови та шиї, для захисту проти г. (Гострий) та відстроченої ксеростомії.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: перед введенням р-няють у 0,9% стерильному р-ні натрію хлориду (до фл. (Флакон) по 500 мг аміфостину додається 9,7 мл ізотонічного р-ну, об’єм приготованого р-ну 10 мл; до фл. (Флакон) по 375 мг аміфостину додається 7,3 мл ізотонічного р-ну, об’єм приготованого р-ну 7,5 мл); сумісність з іншими концентраціями натрію хлориду, що відрізняються від 0,9%, або з р-нами, що містять натрію хлорид разом з іншими компонентами, не досліджувалась, тому застосування інших р-нів не рекомендується.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: нудота, блювання та транзиторна гіпотензія, тахікардія, брадикардія, диспное, апное, гіпоксія, біль в грудях, ішемія міокарда, ІМ (інфаркт міокарда), ниркова недостатність, судоми, втрата свідомості, зупинка серця та дихання; поодинокі випадки аритмії різного виду, транзиторна гіпертензія чи загострення персистуючої гіпертензії; гіперемія/відчуття тепла, озноб/відчуття холоду, запаморочення, сонливість, судоми; поодинокі випадки клінічно вираженої гіпокальціємії у пацієнтів при багаторазовому введенні аміфостину протягом доби; тяжкі неспецифічні АР (алергічні реакції) - озноб, поява тремтіння, біль у грудях, висип на шкір, анафілактоїдні реакції; відчуття стиснення в грудях, токсикодермію, бульозний та ексфоліативний дерматит, мультиформну еритему, с-м (Синдром) Стівенса-Джонсона та токсичний епідермальний некроліз.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до препарату, гіпотензія або стан дегідратації, вагітність та лактація, порушення функції печінки або нирок, дітям або дорослим старше за 70 років (у зв’язку з недостатністю клінічних даних).

Форми випуску ЛЗ: порошок для приготування р-ну для ін'єкцій по 500 мг; порошок ліофілізований для приготування р-ну для ін'єкцій по 375 мг, 500 мг

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Протигіпертензивні препарати можуть потенціювати гіпотензію.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Протипоказаний
Лактація: Протипоказаний

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: Протипоказаний.
Порушення функції нирок: Контроль показників функцій нирок при ризику виникнення недостатності.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Протипоказаний
Особи похилого та старечого віку: Старше за 70 років протипоказаний

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Перед введенням хворі повинні бути адекватно гідратовані, під час інфузії перебувати у положенні лежачи. Гіпотензія може виникнути під час або відразу після інфузії препарату. Контролювати АТ (артеріальний тиск) перед, під час та після інфузії. Період введення рекомендованих доз (740 – 910 мг/м2) становив 15 хв (Хвилина)., більш тривала інфузія пов’язана з більшою частотою виникнення побічних ефектів. Проводити огляд шкіри пацієнтів перед кожним застосуванням препарату щодо виявлення таких станів: будь-якого висипу на губах, на слизових оболонках, появу якого не можна пояснити іншими причинами (наприклад радіаційним запаленням слизових, herpes simplex та ін.);еритематозного, едематозного чи бульозного ураження долонь чи підошов чи інших шкірних реакцій на тулубі; шкірних реакцій, асоційованих з гарячкою чи іншими симптомами. При появі висипу не в місці введення або поза зоною радіаційного опромінення з невідомої причини, терапію припинити. Рекомендована біопсія шкіри для вирішення питання щодо походження реакції. Не продовжувати терапію при виникненні будь-яких шкірних реакцій, розцінених як мультиформна еритема, токсичний епідермальний некроліз, с-м (Синдром) Стівенса-Джонсона чи ексфоліативний дерматит, та шкірних реакцій, асоційованих із гарячкою. Ч/з ризик виникнення шкірних реакцій, персонал повинен уникати потрапляння препарату на шкіру чи слизові оболонки. Перед радіотерапією застосовувати в рекомендованій дозі (200 мг/м2 на фракцію в 2 Гр) протягом 3 хв (Хвилина). Не призначається, якщо при проведенні променевої терапії білявушні залози не підпадають під зону опромінення. Якщо аміфостин призначається з високоеметогенною хіміотерапією, уважно контролювати водний баланс. При відповідних дозах аміфостину до променевої терапії (200 мг/м2 на фракцію в 2 Гр) також рекомендовано профілактичне призначення антиеметичних засобів. Якщо клінічно виправдано перед хіміотерапією, за 24 год (Година) до застосування аміфостину, антигіпертензивну терапію припинити. Приділяти увагу при підтриманні АТ (артеріальний тиск) у цієї категорії хворих під час та після лікування, оскільки транзиторна гіпертензія чи загострення персистуючої гіпертензії може з’явитися внаслідок в/в (внутрішньовенне введення) гідратації, припинення прийому антигіпертензивних препаратів. Контролювати рівень кальцію в сироватці крові хворих із ризиком розвитку гіпокальціємії (при нефротичному с-мі)
Інформація для пацієнта: Застосовується тільки під контролем лікаря, який має досвід проведення протипухлинної променевої або хіміотерапії.