Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Динатрію фолінат (Disodium folinate) **

Категорія: Лікарські засоби для лікування злоякісних новоутвореньЗасоби супроводу, що застосовуються в онкологіїДинатрію фолінат

Динатрію фолінат (Disodium folinate) **

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • СОДІОФОЛІН, медак ГмбХ, Німеччина

Інструкція для застосування: Динатрію фолінат (Disodium folinate)

Фармакотерапевтична група: V03AF06 - препарати, що застосовуються для усунення токсичних ефектів протипухлинної терапії.

Основна фармакотерапевтична дія та ефекти: фолінієва кислота, похідна вітамінів групи В12, є антидотом для протиракового лікарського засобу – метотрексату («невідкладна терапія»); посилює дію протиракового лікарського засобу флюороурацилу; комбінацію цих речовин застосовують для спеціального лікування окремих типів раку кишечнику (ракові пухлини товстої і прямої кишки); фолінієва кислота є активною формою фолієвої кислоти, бере участь у різних процесах метаболізму, включаючи синтез пуринів, синтез піримідинових нуклеотидів і метаболізм амінокислот. Біохімічне обгрунтування для комбінування динатрію фолінату і флюороурацилу: флюороурацил інгібує, зокрема синтез ДНК (дезоксирибонуклеїнова кислота), внаслідок сполучення динатрію фолінату з флюороурацилом утворюється потрійний комплекс, що складається з тимідилатсинтази, 5-фтордеокси-уридинмонофосфату і 5,10-метилентетрагідрофолату; це призводить до блокування тимідилатсинтази з посиленим інгібуючим впливом на біосинтез ДНК (дезоксирибонуклеїнова кислота), що сприяє посиленню цитотоксичності порівняно з монотерапією флюороурацилом.

Показання для застосування ЛЗ: зниження і запобігання інтоксикації, спричиненої антагоністами фолієвої кислоти (такими як метотрексат) при проведенні цитотоксичної терапії та при передозуванні у дорослих і дітей БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); у комбінації з флюорурацилом при цитотоксичній терапії БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск).

Спосіб застосування та дози ЛЗ: застосовується нерозведеним у вигляді ін'єкцій або розведеним шляхом в/в (внутрішньовенне введення) інфузій; р-н розводять у 0,9 % р-ні натрію хлориду; 50 мг/мл застосовується у комплексній терапії з флюороурацилом. Тижневий режим: 1. помірно висока доза флюороурацилу - 500 мг/м2 фолінієвої кислоти (546,5 мг/м2 динатрію фолінату) у вигляді в/в (внутрішньовенне введення) інфузії протягом 2х годин і 600 мг/м2 флюороурацилу у вигляді болюсної ін’єкції ч/з 1 год (Година). після початку проведення інфузії динатрію фоліанту; проводити 1 раз/тиждень протягом 6 тижнів (1 цикл); повторити цикл після двотижневої перерви в лікуванні, кількість циклів буде залежати від реакції пухлини. Дози флюороурацилу регулюються залежно від ступеня токсичності, що спостерігається: шлунково-кишкова токсичність згідно з ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску) ≥1: зменшити дозу до 500 мг/м2 , поновити терапію тільки після того, як результати аналізів відповідатимуть нормі; токсичність щодо кісткового мозку згідно з ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску) ≥1: зменшити дозу до 500 мг/м2, поновити терапію тільки після того, як результати аналізів будуть такими: лейкоцити > 3000/мкл, тромбоцити > 100 000/мкл . 2.Висока доза флюороурацилу - 500 мг/м2 фолінієвої кислоти у вигляді в/в (внутрішньовенне введення) інфузії протягом 1-2 год (Година). з наступним застосуванням 2600 мг/м2 флюороурацилу у вигляді інфузії протягом 24 год (Година).. Проводити 1 р/тиждень протягом 6 тижнів (1 цикл); необхідно повторити цикл після двотижневої перерви у лікуванні; кількість циклів залежатиме від реакції пухлини на лікування; дози флюороурацилу змінюють залежно від рівня токсичності, що спостерігається: токсичність відносно ССС, що загрожує життю - припинити терапію; токсичність відносно кісткового мозку згідно з ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску) ≥3: зменшити дозу на 20 %, поновити терапію тільки після того, як результати аналізів будуть такими: лейкоцити > 3000/мкл, тромбоцити > 100 000/мкл; токсичність відносно ШКТ (шлунково-кишковий тракт) згідно з ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску) ≥3 - зменшити дозу на 20 %.

Місячний режим: 1. Помірно-висока доза динатрію фолінату 200 мг/м2 фолінієвої кислоти щодня з наступним застосуванням 370 мг/м2 флюороурацилу кожного дня, обидва препарати вводяться в/в (внутрішньовенне введення) у вигляді болюсних ін’єкцій; повторювати протягом 5 днів (1 цикл); необхідно повторити цикл ч/з 4 тижні, 8 тижнів і кожні 5 тижнів після цього; кількість циклів залежатиме від реакції пухлини на лікування; дози флюороурацилу змінюють в кожному наступному циклі, залежно від ступеня токсичності, що спостерігається: токсичність згідно з ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску) = 0: збільшити добову дозу на 30 мг/м; токсичність згідно з ВООЗ = 1: не змінювати добову дозу; токсичність згідно з ВООЗ ≥ 2: зменшити добову дозу на 30 мг/м2.

2.Низька доза динатрію фолінату: 20 мг/м2 фолінієвої кислоти щодня з наступним застосуванням 425 мг/м2 флюороурацилу щодня, обидва препарати вводяться в вигляді болюсних ін’єкцій; повторювати протягом 5 днів (1 цикл); необхідно повторити цикл ч/з 4 тижні, 8 тижнів і кожні 5 тижнів після цього; кількість циклів залежатиме від реакції пухлини на лікування. За відсутності токсичності (особливо, якщо не спостерігається токсичність відносно кісткового мозку і в інтервалах між циклами лікування не розвиваються негематологічні побічні ефекти) рекомендується збільшити дозу флюороурацилу на 10 % у кожному випадку. Профілактичне застосування динатрію фолінату розпочинають, не очікуючи результатів моніторингу рівня метотрексату в крові, і потім спосіб застосування визначають відповідно до рівня метотрексату в крові. Після застосування динатрію фолінату може застосовуватися доза метотрексату більше 100 мг/м2. Не існує будь-яких рекомендацій щодо дозування та способу застосування динатрію фолінату як антидоту при терапії метотрексатом у високих дозах.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: після парентерального введення можуть спостерігатися гіпертермічні реакції; АР: сенсибілізація, включаючи анафілактоїдну реакцію, кропив’янку, гарячку; при застосуванні великих доз - розлади з боку травного тракту; збільшує токсичність флюороурацилу.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до препарату або будь-якого з компонентів, що входять до складу його; застосування препарату в комбінації з флюороурацилом при паліативному лікуванні ракових пухлин товстої і прямої кишки протипоказане при: вираженій діареї; перніціозній анемії або інших видах анемій, зумовлених дефіцитом ціанокобаламіну; у період вагітності і годування груддю

Форми випуску ЛЗ: р-н для ін'єкцій або інфузій, 50 мг/мл по 4 мл (200 мг), 8 мл (400 мг), або 18 мл (900 мг).