Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Літій (Lithium) **

Категорія: Лікарські засоби для надання паліативної та хоспісної допомогиЗасоби, які діють на нервову системуПсихолептичні засобиАнтипсихотичні засобиПрепарати літіюЛітій

Літій (Lithium) **

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ГЛЮТАЛІТ, ЗАТ НВЦ "Борщагівський ХФЗ", м. Київ, Україна
  • ЛІТОСАН СР, Сан Фармасьютикал Індастріз Лтд., Індія

Інструкція для застосування: Літій (Lithium)

Фармакотерапевтична група: N05AN01 - антипсихотичні засоби. Препарати літію.

Основна фармакотерапевтична дія: блокує транспорт натрію в нейрони, що, у свою чергу, пригнічує залежне від деполяризації (тобто кальцій-залежне) вивільнення норадреналіну та дофаміну (не впливаючи при цьому на вивільнення серотоніну); механізм дії літію до кінця не встановлений; літій пригнічує зворотній захват цих катехоламінів; у пацієнтів з біполярними або уніполярними афективними розладами літій сприяє зникненню симптомів манії та попереджує їх розвиток, а також попереджує фазу депресії або зменшує її симптоми при обох типах афективних розладів, стабілізуючи настрій хворого; у здорових людей літій не спричинює психотропної дії. Солі літію пригнічують дію АДГ (вазопресину) та вплив тиреотропного гормону (ТТГ) на щитовидну залозу, що може призводити до певних побічних явищ; у нирках та щитовидній залозі солі літію пригнічують дію антидіуретичного гормону та тиреотропного гормону на аденілатциклазу.

Показання для застосування ЛЗ: лікування маніакальної фази біполярного афективного розладу, профілактика рецидиву епізодів біполярного афективного розладу, а також для зменшення інтенсивності та частоти наступних епізодів манії у пацієнтів з маніакальними епізодами в анамнезі; профілактика фази депресії у пацієнтів з уніполярним афективним розладом.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: через вузький терапевтичний діапазон концентрацій літію дози препарату мають підбиратися індивідуально, базуючися на концентрації літію в сироватці та клінічному ефекті; загальна добова доза, як правило, становить 0,5-1,25 г літію карбонату (за кілька приймань); лікування потрібно починати з низької добової дози, а потім поступово її збільшувати; під час початкового періоду лікування концентрацію літію в сироватці слід контролювати не рідше одного разу на тиждень; оптимальна концентрація літію - від 0,5 до 0,8 ммоль/л; після досягнення потрібної концентраціії контрольні аналізи можна проводити рідше - раз на місяць або раз на два місяці; у період ремісії концентрацію літію в сироватці можна визначати кожні 2-3 місяці; при тяжких маніакальних розладах рекомендованою дозою є 1,5-2,0 г/добу, при цьому концентрація літію в сироватці має перебувати в межах 0,6-1,2 ммоль/л; після полегшення тяжких симптомів дозу літію карбонату слід негайно зменшити; загальну добову дозу літію карбонату потрібно приймати не менш ніж за три приймання; у випадку, якщо одна доза була пропущена, не слід подвоювати наступну дозу.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: псевдотумор мозку, м´язовий тремор (крупнорозмашистий

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до активної речовини або допоміжних інгредієнтів, тяжка ниркова недостатність, недавній ІМ (інфаркт міокарда), органічна патологія мозку, лейкози, вагітність (через ембріотоксичну дію у першому триместрі) та грудне вигодовування (літій виводиться з молоком); препарат протипоказаний дітям.

Форми випуску ЛЗ: капс. (капсули) по 300 мг; табл. (Таблетки) пролонгованної дії по 400 мг

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Діуретики, особливо тіазиди та амілорид, дієта з низьким вмістом натрію та підвищені втрати натрію ( внаслідок надмірного потовиділення), затримують виведення літію і збільшують ризик його накопичення. НПЗЗ (нестероїдні протизапальні засоби) ( індометацин, ібупрофен), тетрацикліни, метилдопа та інгібітори АПФ (ангіотензин-перетворюючий фермент) - пригнічення виведення літію з сечею. З галоперидолом - призводить до енцефалопатії, з лейкоцитозом, підвищеним рівнем та активністю ферментів плазми, підвищенням рівнів сечовини та азоту крові і ранковою гіперглікемією. Аналогічна взаємодія можлива і з іншими нейролептиками. Посилює та подовжує дію м´язових релаксантів, незалежно від їх механізму дії, – як недеполяризуючих (панкуроніум) та деполяризуючих (сукцинілхолін) препаратів. Літій підсилює пригнічуючу дію високих доз йодиду на щитовидну залозу. Пригнічує дію амфетамінів. Флуоксетин, метилдопа та метронідазол - збільшення концентрації літію в крові - ризик побічних і токсичних ефектів літію. Хлорпромазин та інші похідні фенотіазинів - загострення екстрапірамідних симптомів, потенціювання нейротоксичної дії літію. З трициклічними антидепресантами - провокує маніакальні або маніакально-депресивні стани. Ксантини ( амінофілін, кофеїн, теофілін) та інші з лужною реакцією ( натрію карбонат) і сечовина - прискорюють виведення літію, зменшуючи його концентрацію в сироватці. Може підвищувати концентрації глюкози, паратгормону та кальцію в плазмі.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Протипоказаний.
Лактація: Протипоказаний.

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Протипоказаний при ХСН, порушенні серцевого ритму та провідності.
Порушення функції печинки: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції нирок: Протипоказаний при порушенні видільної функції.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Протипоказаний.
Особи похилого та старечого віку: Необхідне пропорційне зменшення дози.

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Обережно застосовувати у пацієнтів з хворобою Паркінсона, гіпотиреоїдизмом, порушенням функції синусового вузла та AV (атріовентрикулярний) провідності, епілепсією, псоріазом, вродженою м´язовою слабкістю, ЦД (цукровий діабет) та шизофренією. Оскільки літій блокує реабсорбцію натрію у ниркових канальцях, під час лікування забезпечити адекватне надходження в організм натрію та води. При діареї або надмірному потовиділенні (при інфекційних захворюваннях) може бути необхідним зменшення дози або тимчасове припинення лікування.
Інформація для пацієнта: Під час лікування тяжких загострень хвороби керування автомобілем та іншими механізмами протипоказане.