Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Залеплон (Zaleplon)

Категорія: Лікарські засоби для надання паліативної та хоспісної допомогиЗасоби, які діють на нервову системуСнодійні та седативні препаратиБензодіазепіноподібні засобиЗалеплон

Залеплон (Zaleplon)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • АНДАНТЕ®, ВАТ "Гедеон Ріхтер", Угорщина
  • СЕЛОФЕН, ТОВ "Адамед", Польща

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Залеплон (Zaleplon)

Фармакотерапевтична група: N05CF03 - снодійні засоби

Основна фармакотерапевтична дія: снодійна, седативна, анксиолітична, протисудомна і амнезуюча дії; має високу селективність і малу спорідненість з бензодіазепіновими рецепторами першого типу; у хворих з первинним та психофізіологічним безсонням, залежно від віку, при прийомі залеплону в дозі 5 мг та 10 мг скорочується латентний час сну, що проходить до моменту засипання; подовжує тривалість сну в першій половині ночі, при цьому препарат не впливає на процентне співвідношення між різними фазами сну; при 2- і 4-тижневому прийомі ні при жодному з дозувань не формувалася фармакологічна толерантність.

Показання для застосування ЛЗ: порушення сну, що виявляється в утрудненому засинанні; застосування препарату показано тільки при тяжкій формі порушення сну.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: курс лікування має бути по можливості максимально коротким, не більше 2 тижнів; прийом препарату безпосередньо після прийому їжі може на 2 год (Година) затримати момент настання Смакс (максимальна концентрація в плазмі), однак, при цьому не впливає на всмоктуваність препарату; доза, що рекомендується для дорослих, – 10 мг; МДД (максимальна добова доза) – 10 мг; літнім хворим призначають 5 мг препарату через більш виражену чутливість до снодійного; при печінковій недостатності легкого і середнього ступенів тяжкості добова доза становить 5 мг препарату через уповільнене виведення з організму; при нирковій недостатності легкого і середнього ступенів тяжкості корекція дози не потрібна, оскільки фармакокінетика залеплону в таких хворих не відрізняється від кінетики здорових; дані про безпеку препарату у випадку тяжкої ниркової недостатності відсутні.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: головний біль, відчуття слабкості, сонливість і запаморочення; антероградная амнезія, особливо при прийомі більш високих доз, що супроводжується порушенням поведінки; депресія (поява клінічних ознак прихованої депресії); психічні і парадоксальні реакції (занепокоєння, стан збудження, дратівливість, агресивність, галюцинації, порушення сприйняття, напади гніву, кошмарні сновидіння, порушення поведінки); прийом препарату, у т.ч. у терапевтичних дозах, може призвести до розвитку фізичної залежності із симптомами відміни, можливий розвиток і психічної залежності при зловживанні препаратом.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до препарату; тяжка печінкова недостатність; с-м (Синдром) нічних апное; тяжка ДН (дихальна недостатність); тяжка міастенія; період лактації; дитячий вік (до 18 років).

Форми випуску ЛЗ: капс. (капсули), по 5 мг, по 10 мг

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Прийом алкоголю посилює седативну дію залеплону. З антипсихотичними (нейролептичними), гіпнотичними, анксіолітичними/седативними, антидепресивними, антиепілептичними, анестетичними, седативними антигістамінними препаратами, наркотичними аналгетиками - посилення седативного ефекту залеплону. З залеплоном - поява ейфоричного ефекту наркотичних аналгетиків, що веде до розвитку залежності. Циметидин підвищує концентрацію залеплона в плазмі; обережність при призначенні їх разом. Кетоконазол, еритроміцин підвищують концентрацію залеплону в плазмі; хворого попередити про посилення седативної дії залеплону, корекції дози не потрібно. Печінкові індуктори як рифампіцин, карбамазепін, похідні фенобарбіталу - знижують концентрацію залеплону в крові і його ефект.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Протипоказаний
Лактація: Протипоказаний

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: Не рекомендується при тяжкій недостатності ч/з небезпеку розвитку енцефалопатії.
Порушення функції нирок: З обережністю при недостатності тяжкого ступеня.
Порушення функції дихальної системи: З обережністю при хр. (Хронічний) легеневій недостатності.

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Протипоказаний
Особи похилого та старечого віку: Можна призначати хворим і віком понад 75 років

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: При непереносимості лактози врахувати, що капсула 5 мг містить 67 мг лактози. Після декількох тиж лікування можливий розвиток звикання і зниження його гіпнотичного ефекту. Можливий розвиток фізичної і психічної залежності, імовірність якої пов’язана з прийомом великих доз, тривалим лікуванням і наявністю алкогольної і медикаментозної залежності. При фізичній залежності, різка відміна призводить до розвитку симптомів відміни. Після припинення лікування можливий розвиток минущих симптомів безсоння, у більш вираженій формі. Лікування має бути нетривалим, не більше 2 тиж. Продовжити лікування можна після ретельного клінічного обстеження хворого. Можливий розвиток антероградної амнезії і порушень психомоторних функцій, що виникають ч/з кілька год (Година) після прийому. З метою запобігання розвитку цих симптомів приймати лише у випадку, коли у хворого є можливість безперервного сну, принаймні у перші 4 год (Година) після прийому ліків.
Інформація для пацієнта: Впливає на здатність керування автомобілем і виконання інших видів діяльності, має седативну дію, може викликати амнезію, знизити м’язову силу. При недостатній тривалості сну спостерігається зниження здатності до концентрування уваги. При виконанні розумової і фізичної діяльності, що вимагає підвищеної уваги, бути обережним. Застосовувати не більше однієї капс. (капсули) за одну ніч. Перш ніж розпочати лікування, попередити хворого про тривалість курсу лікування і можливість розвитку с-му відміни. Жінкам фертильного віку необхідність негайного звернення до лікаря у випадку зачаття або при плануванні вагітності.