Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Есциталопрам (Escitalopram) **

Категорія: Лікарські засоби для надання паліативної та хоспісної допомогиЗасоби, які діють на нервову системуПсихоаналептикиАнтидепресантиНеселективні інгібітори зворотнього нейронального захоплення серотонінуЕсциталопрам

Есциталопрам (Escitalopram) **

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ЕЗОПРАМ, Актавіс Лтд, Мальта
  • ЕССОБЕЛ, НОБЕЛФАРМА ІЛАЧ САНАЇ ВЕ ТІДЖАРЕТ А.Ш., Туреччина
  • ЛЕНУКСИН®, Гродзиський фармацевтичний завод "Польфа" Cп. з о. о., Польща

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Есциталопрам (Escitalopram)

Фармакотерапевтична група: N06AB04 - антидепресанти. Селективні інгібітори зворотного нейронального захоплення серотоніну.

Основна фармакотерапевтична дія: антидепресантом, селективним інгібітором зворотного захоплення серотоніну, що зумовлює клінічні і фармакологічні ефекти препарату; має високу афінність до основного зв’язуючого сайту і суміжного з ним алостеричного сайту транспортеру серотоніну та не має зовсім або має дуже слабку здатність зв’язуватися з цілим рядом рецепторів, включаючи серотонінові 5HT1А-, 5HT2-рецептори, дофамінові D1- и D2-рецептори, a1, a2, βадренергічні рецептори, гістамінові H1, мускаринові холінергічні, бензодіазепінові та опіатні рецептори.

Показання для застосування ЛЗ: лікування депресивних епізодів різного ступеня тяжкості, панічних розладів з або без агарофобії, соціальних тривожних розладів (соціальна фобія), генералізованих тривожних розладів.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: призначають 1 р/добу (кількість разів на добу), незалежно від прийому їжі; великий депресивний епізод - 10 мг 1 р/добу (кількість разів на добу), залежно від індивідуальної чутливості пацієнта доза може бути збільшена до 20 мг, антидепресивний ефект звичайно настає через 2-4 тижні, після зникнення симптомів лікування необхідно продовжувати звичайно протягом 6 місяців з метою закріплення ефекту; панічні розлади з агарофобією або без неї - протягом першого тижня рекомендується початкова доза 5 мг, після чого дозу можна збільшити до 10 мг, доза може бути в подальшому збільшена аж до 20 мг на день, залежно від індивідуальної чутливості пацієнта, максимальний ефект при лікуванні панічних розладів досягається через 3 місяці, термін лікування - декілька місяців; соціальні тривожні розлади(соціальна фобія) - 10 мг 1 р/добу (кількість разів на добу), залежно від індивідуальної чутливості пацієнта рекомендується підвищення дози до 20 мг/добу, полегшення симптомів, як правило, відбувається через 2-4 тижні лікування, рекомендується продовження лікування протягом 3 місяців, довготривале лікування протягом 6 місяців призначається з метою попередження рецидиву, враховуючи індивідуальні прояви захворювання; регулярно оцінюється ефективність лікування; генералізовані тривожні розлади - 10 мг 1 р/добу (кількість разів на добу), залежно від індивідуальної чутливості, доза може бути збільшена до максимум 20 мг/добу, рекомендується продовження лікування протягом 3 місяців, довготривале лікування протягом 6 місяців призначається з метою попередження рецидиву, враховуючи індивідуальні прояви захворювання; для пацієнтів похилого віку (старше 65 років) початкова доза повинна становити половину звичайної дози, що рекомендується, рекомендована щоденна доза для літніх людей дорівнює 5 мг, залежно від індивідуальної чутливості та тяжкості депресії доза може бути збільшена до максимальної - 10 мг/добу; у разі наявності ниркової недостатності легкого та помірного ступеня обмежень немає; з обережністю необхідно приймати препарат пацієнтам з тяжкою нирковою недостатністю (кліренс креатиніну <30 мл /хв); при зниженні функції печінки рекомендована початкова доза протягом перших двох тижнів лікування становить 5 мг/добу, залежно від індивідуальної реакції пацієнта доза може бути збільшена до 10 мг/добу; для пацієнтів зі слабою активністю ізоферменту CYP2C19 рекомендована початкова доза протягом перших двох тижнів лікування становить 5 мг/добу, залежно від індивідуальної реакції пацієнта доза може бути збільшена до 10 мг/добу, при припиненні лікування доза повинна поступово знижуватись протягом 1-2 тижнів для того, щоб уникнути виникнення реакції на припинення прийому препарату.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: головний біль, посилене потовиділення, швидка стомлюваність, тремор, зміна ваги, запаморочення, загальне нездужання, часте позіхання; відчуття серцебиття, ортостатична гіпотензія, тахікардія; тромбоцитопенія; порушення сну і сприйняття, парестезії, екстрапірамідні порушення, ажитація, тривога, сплутаність свідомості, утруднення концентрації уваги, зниження статевого потягу і рання еякуляція, жіноча аноргазмія, бруксизм, панічні напади, агресія, деперсоналізація, галюцинації, схильність до самогубства, порушення сну, сомнолентність, парестезії, порушення смаку; нудота, запор, посилення слиновиділення, діарея, диспепсія, сухість у роті, порушення апетиту; утруднення сечовипускання; порушення секреції вазопресину, гіпонатріємія, зміна ваги; порушення акомодації, розширення зіниць; висип, алопеція; набряк слизової оболонки носової порожнини; артралгія, міалгія.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до компонентів препарату.

Форми випуску ЛЗ: табл. (Таблетки), вкриті плівковою оболонкою, по 5 мг, по 10 мг, по 15 мг, по 20 мг,

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Не вживати пацієнтам, які приймають неселективні незворотні інгібітори МАО (Моноамінооксидаза) та протягом 2 тижнів після припинення їх прийому. Лікування інгібіторами МАО (Моноамінооксидаза) починати не раніше, як ч/з 7 днів після припинення прийому есциталопраму. Ризик розвитку серотонинового с-му - з інгібітором МАО (Моноамінооксидаза) типу А моклобемідом. З серотонінергічними медичними препаратами (трамадолом, суматриптаном та іншими трипланами) - розвитку серотонінового с-му. Підсилення дії при спільному застосуванні СІЗЗС і літію або триптофану, обережність при одночасному їх призначенні.

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: Зміна дози при зниженні функції.
Порушення функції нирок: З обережністю при тяжкій недостатності.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Не рекомендується
Особи похилого та старечого віку: Початкова доза повинна становить половину звичайної, що рекомендується. Доза може бути збільшена

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: У пацієнтів з панічними розладами на початку лікування може спостерігатися посилення тривоги. Подібна парадоксальна реакція зникає протягом двох тиж лікування. Відмінити препарат у випадку розвитку судомних нападів. У пацієнтів з діабетом лікування може змінювати глікемічний контроль (гіпоклемія або гіперглікемія). Інсулін та оральне гіпоглікемічне дозування може потребувати регулювання. Гіпонатріємія на фоні прийому СІЗЗС виникає рідко і звичайно зникає при відміні терапії. З обережністю призначати СІЗЗС хворим зі схильністю до кровотеч, хворим, що приймають антикоагулянти і ліки, що впливають на згортання крові. Комбінувати есциталопрам і інгібітори МАО (Моноамінооксидаза) типу А не рекомендується ч/з ризик виникнення серотонінового с-му. З обережністю застосовувати одночасно з ЛЗ (лікарський засіб), що мають серотонергічну дію.
Інформація для пацієнта: Не впливає на інтелектуальне або психомоторне функціонування, враховувати, що будь-який психоактивний ЛЗ (лікарський засіб) потенційно може порушувати ці функції.