Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Метронідазол (Metronidasole) *

Категорія: ГастроентерологіяПрепарати, що застосовуються для ерадикації Helicobacter pyloriАнтибактеріальні засоби, що застосовуються для ерадикації Helicobacter pyloriМетронідазол

Метронідазол (Metronidasole) *

Препарат випускається під торгівельними назвами:

 • ІНТЕЗОЛ-МІ, Комунальне підприємство "Луганська обласна "Фармація", Фармацевтична фабрика
 • МЕТРОНІДАЗОЛ, ВАТ "Біофарма", м. Київ, Україна
 • МЕТРОНІДАЗОЛ, ВАТ "Лубнифарм", м. Лубни, Полтавська обл., Україна
 • МЕТРОНІДАЗОЛ, ДП "Фарматрейд", м. Дрогобич, Львівська обл, Україна
 • МЕТРОНІДАЗОЛ, ДП "Черкаси-ФАРМА" , м.Черкаси, Україна
 • МЕТРОНІДАЗОЛ, ТОВ "Ніко", м. Макіївка, Донецька обл., Україна
 • МЕТРОНІДАЗОЛ, ТОВ "Юрія-Фарм", м. Київ, Україна
 • МЕТРОНІДАЗОЛ-ЗДОРОВ'Я, ТОВ "Фармацевтична компанія "Здоров'я", м. Харків, Україна
 • МЕТРОНІДАЗОЛ-НОВОФАРМ, ТОВ фірма "Новофарм-Біосинтез", м. Новоград-Волинський, Україна
 • ЕФЛОРАН, КРКА, д.д., Ново место, Словенія
 • МЕТРИД, Клеріс Лайфсайнсіз Лімітед, Індія
 • МЕТРОГІЛ®, Юнік Фармасьютикал Лабораторіз (відділення фірми Дж. Б. Кемікалз енд Фармасьютикалз Лтд), Індія
 • МЕТРОЗОЛ, Дженом Біотек Пвт. Лтд., Індія
 • МЕТРОНІДАЗОЛ, Євролайф Хелткеар Пвт. Лтд., Індія
 • МЕТРОНІДАЗОЛ, Орхід Хелтхкер (відділення Орхід Кемікалз енд Фармасьютикалз Лімітед), Індія
 • МЕТРОНІДАЗОЛ Б. БРАУН, Б. Браун Мельзунген АГ (артеріальна гіпертензія), Німеччина
 • ТРИКАСАЙД, Фармасайнс Інк., Канада
 • ТРИХОПОЛ®, Фармацевтичний завод "ПОЛЬФАРМА" С.А., Польща

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Метронідазол (Metronidasole)

Фармакотерапевтична група: J01XD01 - антибактеріальні засоби для системного застосування. Похідні імідазолу, P01AB01- препарати для лікування протозойних інфекцій.

Основна фармакотерапевтична дія: бактерицидна дія; належить до сімейства нітро-5- імідазолів і має широкий спектр дії відносно анаеробних м/о (Мікроорганізм) PeptoStr., Clostridium sp., Bacteroides sp., Fusobacterium, Prevotella, Veilonella; найпростіших Trichomonas vaginalis, Giardia intestinalis (Lamblia intestinalis), Entamoeba histolytica.

Показання для застосування ЛЗ: інфекції, спричинені чутливими до препарату м/о (Мікроорганізм), включаючи інфекції очеревини БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) – апендицит, холецистит, перитоніт; гінекологічні та післяпологові інфекціїБНФ – післяпологовий сепсис, тазовий абсцес, параметрит; інфекції дихальних шляхів – гангренозна пневмонія, емпіема, абсцес легенів; інфекції ЦНС (центральна нервова система) – менінгіт, абсцес головного мозку; інші інфекції – септицемія, газова гангрена, остеомієліт; профілактика післяопераційних інфекцій, лікування амебного абсцесу печінки БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск).

Спосіб застосування та дози ЛЗ: для лікування інфекцій, спричинених анаеробними м/о (Мікроорганізм) - дорослі (з масою тіла приблизно 70 кг) і діти старше 12 років: початкова доза становить 15 мг/кг маси тіла, підтримуюча доза - 7,5 мг/кг маси тіла кожні 8 год (Година), протягом трьох діб; потім препарат вводять у тій самій дозі, кожні 12 год (Година); максимальна добова доза не повинна перевищувати 4 г; середній курс терапії становить 7-10 днів, для лікування тяжчих інфекцій - до 2-3 тижнів; для попередження післяопераційних анаеробних ускладнень дорослим і дітям старше 12 років – в/в (внутрішньовенне введення) 15 мг/кг протягом 30-60 хв (Хвилина); введення препарату необхідно припинити за 1 год (Година) до початку операції, при потребі через 8 і навіть через 12-16 год (Година) після операції можна ввести 7,5 мг/кг; порушення ниркової функції істотно не впливає на фармакокінетичні показники препарату, тому дозу можна не змінювати; при амебіазі препарат приймають протягом 7 днів - дорослі 1,5 г на добу (за 3 прийоми); лямбліоз лікують протягом 5 днів по 750-1 000 мг на добу; лікування трихомоніазу – див. п.5.3. «Засоби для лікування трихомоніазу»; при неспецифічних вагінітах призначають по 500 мг 2 рази на добу протягом 7 днів БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); при лікуванні анаеробних інфекцій дорослим призначають 1,0-1,5 г на добу.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: болі в епігастрії, нудота, блювання, пронос; запалення слизової оболонки ротової порожнини, смакові розлади, анорексія; виняткові випадки панкреатиту; висипка, свербіж, почервоніння, кропивниця; пропасниця, ангіоневротичний набряк, виняткові випадки анафілактичного шоку; поодинокі випадки пустульозної висипки; периферична сенсорна нейропатія; головний біль, судоми, запаморочення, атаксія; психотичні розлади, у тому числі сплутанність свідомості, галюцинації; тимчасові порушення зорових функцій, такі як диплопія, міопія; агранулоцитоз, нейтропенія та тромбоцитопенія, відхилення від норми тестів функції печінки, холестатичний гепатит; червоно-коричневе забарвлення сечі.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до препарату, перший триместр вагітності, період годування груддю; гіперчутливість до похідних імідазолу.

Форми випуску ЛЗ: капс. (капсули) по 500 мг у блістерах, у фл. (Флакон); р-н для інфузій, 500 мг/100 мл по 100 мл у фл. (Флакон) або у контейнерах; табл. (Таблетки) по 250 мг, по 400 мг.

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

При змішаних інфекціях можна застосовувати в комбінації з парентеральними а/б (Антибіотик), не змішуючи препарати між собою. Може підсилювати дію пероральних антикоагулянтних препаратів; протромбіновий час може зростати. Індуктори ферментів (фенітоїн, фенобарбітал) можуть прискорити виведення метронідазолу, зниження його рівня в плазмі з одночасним підвищенням кліренсу фенітоїну. Інгібітори ферментів (циметидин) можуть збільшити час напіввиведення, знижувати кліренс метронідазолу. Одночасне вживання алкоголю викликає реакції дисульфірамоподібні. Не припустиме сумісне застосування з дисульфірамом (аддитивна дія може викликати психотичний стан, сплутаність свідомості). Рівень літію в крові може підвищуватися під час курсу лікування метронідазолом, перед початком застосування знизити дозу літію або припинити його прийом на час лікування. З циклоспорином може призвести до збільшення рівня циклоспорину в плазмі. Знижує кліренс 5-фторурацилу, ч/з що збільшується його токсичність; може заважати визначенню активності АЛТ (Аланінамінотрансфераза), ACT, лактатдегідрогенази, глюкози.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Призначати тільки після ретельної оцінки очікуваних переваг і негативних сторін застосування. В Ι триместрі застосування протипоказано.
Лактація: Треба припинити або годування або припинити застосування препарату.

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: Корекція дози при захворюваннях, обережно – при печінковій енцефалопатії.
Порушення функції нирок: Корекція дози при одночасноу гемодіалізі, кліренсі креатиніну < 10 мл/хв.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Спеціальних рекомендацій немає
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних рекомендацій немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: При терапії понад 10 днів - тільки в обгрунтованих випадках, при суворому спостереженні за хворим - необхідний регулярний лабораторний контроль картини крові. Якщо необхідний тривалий курс терапії, зважувати співвідношення між очікуваним ефектом і потенційним ризиком. Одночасне введення препарату з іншими р-нами, що містять солі натрію, може призвести до затримки натрію в організмі. Може спостерігатися загострення кандидозу. Може спостерігатися незначна лейкопенія, тому контролювати картину крові (лейкоцити) на початку і наприкінці терапії. Застосовувати з обережністю хворим, що отримуть кортикостероїди або при схильності до набряків. З обережністю за наявності г. (Гострий) захворювань та захворювань ЦНС (центральна нервова система), які мають тяжкий перебіг.
Інформація для пацієнта: Вживання спиртних напоїв суворо заборонено.
 

Комбіновані препарати, що містять Метронідазол