Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Лідокаїн (Lidocaine)

Категорія: Формуляр для первинної медико-санітарної допомогиЛікарські засоби для лікування серцево-судинних захворюваньПротиаритмічні ЛЗЛідокаїн

Лідокаїн (Lidocaine)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ЛІДОКАЇН, ТОВ "Ніко", м. Макіївка, Донецька обл., Україна
  • ЛІДОКАЇН-ДАРНИЦЯ, ЗАТ "Фармацевтична фірма "Дарниця", м. Київ, Україна
  • ЛІДОКАЇН-ЗДОРОВ'Я, ТОВ "Фармацевтична компанія "Здоров'я", м. Харків, Україна
  • ЛІДОКАЇНУ ГІДРОХЛОРИД, АТ (артеріальний тиск) "Галичфарм", м. Львів, Україна
  • ЛІДОКАЇНУ ГІДРОХЛОРИД, Одеське ВХФП "Біостимулятор" у формі ТОВ, м. Одеса, Україна
  • ЛІДОКАЇН, ВАТ Фармацевтичний завод ЕГІС, Угорщина

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Лідокаїн (Lidocaine)

Фармакотерапевтична група: N01BB02 - препарати для місцевої анестезії. Аміди

Основна фармакотерапевтична дія: антиаритмічна, анестезуюча дія; пригнічує проведення не тільки больових імпульсів, але й імпульсів іншої модальності; швидко гідролізується в слаболужному середовищі тканин і після короткого латентного періоду діє протягом 60–90 хв (Хвилина); анестезуюча дія лідокаїну в 2–6 разів сильніша, ніж прокаїну; при місцевому застосуванні розширює судини, не чинить місцевоподразнюючої дії; при запаленні (тканинний ацидоз) анестезуюча активність знижується; ефективний при усіх видах місцевого знеболювання; розширює судини; не проявляє подразнюючої дії на тканини; крім основної місцевоанестезуючої дії, чинить антиаритмічну дію; антиаритмічна активність обумовлена пригніченням фази 4 (діастолічної деполяризації) у волокнах Пуркин’є, зменшенням автоматизму, пригніченням ектопічних осередків збудження; на швидкість швидкої деполяризації (фаза 0) не впливає або незначно знижує; збільшує проникність мембран для іонів калію, прискорює процес реполяризації й скорочує потенціал дії; при застосуванні в середніх терапевтичних дозах не змінює збудливість синусно-передсердного вузла, мало впливає на провідність і скоротливість міокарда.

Показання для застосування ЛЗ: шлуночкова екстрасистолія і тахіаритмії ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск), у т. ч. при г. (Гострий) ІМ (інфаркт міокарда), у післяопераційному періоді; р-н для ін’єкцій 2% – для місцевої анестезії в хірургії, офтальмології, оториноларингології, стоматології, аерозоль 10% – також для місцевої анестезії у щелепно-лицьовій хірургії, при проведенні ендоскопічних та інших інструментальних обстеженнях..

Спосіб застосування та дози ЛЗ: перед введенням лідокаїну необхідно проводити пробу на чутливість; для досягнення антиаритмічної дії; введення починають з болюсу в/в (внутрішньовенне введення) в дозі 1–2 мг/кг маси тіла протягом 3–4 хв (Хвилина); середня разова доза – 80 мг, максимальна разова доза – 100 мг; потім переходять на краплинну інфузію зі швидкістю 20–55 мкг/кг/хв (максимум 2 мг/хв) у 5 % р-ні глюкози або у фізіологічному р-ні; краплинні інфузії можуть застосовуватися протягом 24–36 год (Година); при необхідності на фоні краплинної інфузії можна повторити в/в (внутрішньовенне введення) введення в дозі 40 мг через 10 хв (Хвилина) після першого болюсу. в/м (внутрішньом’язеве введення) препарат вводять по 2–4 мг/кг (максимальна разова доза – 200 мг) з інтервалами 4–6 год (Година); в окремих випадках використовують більш високі дози – по 600 мг кожні 3–4 год (Година); дітям при аритмії вводять в/в (внутрішньовенне введення) струминно 1 мг/кг зі швидкістю 25–50 мг/хв, через 5 хв (Хвилина) можливо повторне введення (сумарна доза не повинна перевищувати 3 мг/кг); при необхідності переходять на інфузійне введення зі швидкістю 30 мкг/кг/хв; максимальна добова доза для дітей визначається масою тіла дитини і становить 4–5 мг/кг для дітей віком старше 3-х років для місцевої анестезії (провідникової, інфільтраційної, термінальної, спинномозкової); доза, яку вводять, значною мірою залежить від місця застосування; при місцевій анестезії – для провідникової анестезії застосовують 5–10 мл 2% р-ну; для анестезії пальців – 2–3 мл 2 % р-ну; для знеболювання плечового та крижового сплетінь – 5–10 мл 2 % р-ну; дітям до 2 років застосовують для поверхневої анестезії, попередньо наносячи на ватний тампон; дітям та пацієнтам похилого віку дозу корегують відповідно до віку та фізичного стану; аерозоль застосовується дітям з 8 років.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: запаморочення, головний біль, слабкість, руховий неспокій, ністагм, втрата свідомості, сонливість, зорові і слухові порушення, тремор, тризм, судоми (ризик їхнього розвитку підвищується на тлі гіперкапнії й ацидозу), с-м (Синдром) “кінського хвоста” (параліч ніг, парестезії) – спричиняє частіше інших місцевоанестезуючих засобів; параліч дихальних м’язів, зупинка дихання, блок моторний і чутливий, респіраторний параліч (частіше розвивається при субарахноїдальній анестезії), оніміння язика (при використанні в стоматології); зниження АТ (артеріальний тиск), тахікардія – при введенні з вазоконстриктором, периферична вазодилатація, колапс, біль у грудній клітці, аритмії, блокада серця, зупинка дихання і серцевої діяльності; шкірний висип, кропивниця (на шкірі й слизових оболонках), свербіж шкіри, ангіоневротичний набряк, генералізований ексфоліативний дерматит, анафілактичний шок; мимовільне сечовипускання; нудота, блювання, мимовільна дефекація; місцеві реакції при спінальній анестезії – біль у спині, при епідуральній анестезії – випадкове влучення в субарахноїдальний простір; стійка анестезія, зниження лібідо і/чи потенції, пригнічення дихання аж до зупинки, гіпотермія, відчуття жару, холоду або оніміння кінцівок, злоякісна гіпертермія.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до препарату, а також до інших амідних місцевоанестезуючих ЛЗ (лікарський засіб); тяжкі кровотечі, інфікування місця передбачуваної ін’єкції; захворювання СС (серцево-судинний) системи: WPW-с-м; AV-блокада II і III ступеня і порушення внутрішньошлуночкової провідності; с-м (Синдром) Морганьї-Адамса-Стокса; виражена брадикардія; СССВ (синдром слабкості синусового вузла); кардіогенний шок; значне зниження функції лівого шлуночка; наявність в анамнезі епілептиформних судом на лідокаїн, міастенія; функціональна недостатність печінки, що супроводжується зниженням печінкового кровотоку (хр. СН (серцева недостатність), цирозі); прогресування СН (серцева недостатність) (звичайно внаслідок розвитку блокад серця і шоку); коагулопатії різного генезу, артеріальна гіпотензія, психоз, істерія.

Форми випуску ЛЗ: р-н для ін’єкцій 2%, 10% по 2 мл в амп

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

З антиаритмічними препаратами - ризик розвитку токсичних ефектів. Інгібітори МАО (Моноамінооксидаза) посилюють місцевоаналгезуючу дію лідокаїну

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Призначати тільки в тому випадку, коли очікуваний терапевтичний ефект для матері істотно перевищує потенційний ризик для плоду .
Лактація: Призначати тільки в т випадку, коли очікуваний терапевтичний ефект для матері істотно перевищує потенційний ризик чи дитини.

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: З обережністю при зниженому АТ (артеріальний тиск), СН (серцева недостатність), аритмії.
Порушення функції печинки: З обережністю.
Порушення функції нирок: З обережністю.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Протипоказаний.
Особи похилого та старечого віку: Призначають.з обережністю.

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Застосовувати з обережністю пацієнтам з псевдохолінестеразною недостатністю, злоякісною міастенією, хворим на епілепсію. Неконтрольоване застосування анестетика призводить до пошкодження епітелію рогівки. Перед введенням препарату необхідно зняти контактні лінзи, а користуватися ними можна лише після повного зникнення симптомів анестезії. Перед початком лікування, перевірити стан ССС. Уникати передозування, інтервал між застосуванням двох максимальних доз повинен становити щонайменше 24 год (Година) Використовувати найнижчі дози і концентрації, необхідні для отримання бажаного ефекту. З обережністю наносити препарат на задню стінку глотки. При трансбукальному застосуванні можливий ризик розвитку дисфагії і подальшої аспірації. Швидко всмоктується ч/з слизові оболонки (особливо слизову оболонку трахеї), ч/з травмовану шкіру. Дотримуватись обережності при нанесенні препарату на уражені слизові оболонки або інфіковані ділянки, при застосуванні препарату у пацієнтів з епілепсією, при брадикардії, порушенні провідності, порушеннях функції печінки, шоковому стані, особливо якщо всмоктування значної кількості препарату очікується на основі застосовуваної дози і площі, яка обробляється.
Інформація для пацієнта: Керування автомобілем, експлуатація машин та робота на висоті дозволяється не раніше, ніж ч/з одну год (Година) після введення препарату(в конюнктивальний мішок)

Комбіновані препарати, що містять Лідокаїн