Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Тіамазол (Тhiamazolе)

Категорія: Формуляр для первинної медико-санітарної допомогиЛікарські засоби для лікування хвороб ендокринної системиТиреоїдні гормони та протитиреоїдні ЛЗТіамазол

Тіамазол (Тhiamazolе)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • МЕРКАЗОЛІЛ-ЗДОРОВ'Я, ТОВ "Фармацевтична компанія "Здоров'я", м. Харків, Україна
  • МЕТИЗОЛ, Ай-Сі-Ен Польфа Жешув АТ (артеріальний тиск), Польща
  • ТИРОЗОЛ, Мерк КГаА, Німеччина

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Тіамазол (Тhiamazolе)

Фармакотерапевтична група: Н03ВВ02 – антитиреоїдні засоби.

Основна фармакотерапевтична дія: антитиреоїдний засіб, гальмує утворення гормонів щитовидної залози – тироксину (Т4) і трийодтироніну (Т3); механізм тиреостатичної дії зумовлений інгібуванням активності ферменту, який бере участь в утворенні Т4 і Т3 – пероксидази, пригніченням процесу йодування тироніну, зниженням інкреції тироксину; нормалізує метаболічні процеси в щитовидній залозі, знижує основний обмін (підвищений при гіперфункції щитовидної залози), прискорює виведення із щитовидної залози йодидів, і виділення гіпофізом тиреотропного гормону; при тривалому застосуванні приводить до зникнення тиреостимулюючих імуноглобулінів; за ефективністю фармакологічної дії перевищує пропілтіоурацил; фармакологічний ефект починає виявлятися через 5 днів при прийманні дози 40 мг.

Показання для застосування ЛЗ: дифузний токсичний зоб, гіперфункція щитовидної залози, тиреотоксичний криз, гіпертиреоз (базедова хвороба); підготовка до тиреоїдектомії; післяопераційні рецидиви гіпертиреозу; попереднє і проміжне лікування при терапії радіоактивним йодом.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: дорослим та дітям старше 13 років під час першого періоду лікування, залежно від ступеня гіпертиреозу, тіамазол призначають 3 р/добу (кількість разів на добу) у сумарній дозі: 15 мг/добу у випадку легкого гіпертиреозу; 30 - 40 мг/добу у випадку помірного гіпертиреозу; 60 мг/добу у тяжких випадках гіпертиреозу; при підтримуючому лікуванні, звичайно застосовується у дозі 5 - 15 мг/добу за один або за два прийоми; тривалість курсу лікування залежить від виду та перебігу захворювання і встановлюється індивідуально; при лікуванні тиреотоксичного кризу призначається доза 60 - 120 мг/добу.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: шкірний висип, лихоманка, еритематозний вовчак; порушення кровотворення (лейкопенія, агранулоцитоз), генералізована лімфаденопатія; порушення смаку, порушення функції печінки, нудота, блювання; неврити і поліневрити, головні болі; гіперплазія щитовидної залози.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до препарату або похідних тіосечовини, гіпотиреоз (за винятком того, що виник у процесі лікування тиреостатиками), агранулоцитоз, гранулоцитопенія (у т. ч. в анамнезі), виражена лейкопенія, дуже великі розміри зобу, наявність вузлів у щитовидній залозі (за винятком випадків важкого прогресуючого перебігу захворювання, коли тимчасово неможлива операція), загруднинне розташування зоба, холестаз перед початком лікування, діти до 3 років, ушкодження кісткового мозку при проведеній раніше терапії тіамазолом або карбімазолом.

Форми випуску ЛЗ: табл. (Таблетки) вкриті оболонкою по 5 мг.

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

З амідопірином, сульфаніламідами підвищується ризик розвитку лейкопенії. Лейкоген і фолієва кислота із тіамазолом зменшують ризик розвитку лейкопенії. Гентаміцин посилює антитиреоїдну дію тіамазолу.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Протипоказаний
Лактація: Протипоказаний

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: З обережністю при недостатності.
Порушення функції нирок: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Призначають у початковій дозі 0,3-0,5 мг/кг маси тіла на добу. За необхідності додатково призначають левотироксин.
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних застережень немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Обмеженням до застосування препарату є великі струми щитовидної залози з звуженням просвіту трахеї; в цьому випадку призначають короткочасно та в комбінації з левотироксином при ретельному контролі стану. При підготовці до операції, як наслідок застосування, не виключене посилення кровоточивості щитовидної залози. Щоб уникнути цього препарат відміняють і призначають препарати йоду. Операцію проводять ч/з 2–3 тиж. Не менше ніж за 5 днів перед запланованим прийомом радіоактивного йоду прийом препарату припинити. Регулярний контроль картини периферичної крові. З метою профілактики гіпотиреозу, при досягненні еутиреозу, додатково призначають левотироксин (схема “блокуй та заміщай”); при цьому контролювати рівень вільного тироксину. Передчасне припинення лікування призводить до рецидиву захворювання. У пацієнтів, які приймають тіамазол для лікування тиреотоксикозу, після досягнення еутиреоїдного стану необхідна зміна доз препаратів, що застосовуються одночасно: зменшення доз серцевих глікозидів, амінофіліну; збільшення доз варфарину та інших антикоагулянтів (похідні кумарину та індандіону).
Інформація для пацієнта: При появі підшкірних крововиливів або кровотеч неясного генезу, генералізованого шкірного висипу і свербежу, стійкої нудоти, блювання, жовтяниці, сильних болів в епігастрії та вираженій слабкості відмінити препарат При раптовій появі болю в горлі, утрудненого ковтання, підвищення температури тіла, стоматиту, фурункульозу прийом препарату припинити і негайно звернутися до лікаря.