Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Тестостерон (Testosterone)

Категорія: Формуляр для первинної медико-санітарної допомогиЛікарські засоби для лікування урологічних та нефрологічних захворюваньАндрогениТестостерон

Тестостерон (Testosterone)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ТЕСТОСТЕРОНУ ПРОПІОНАТ, ВАТ "Фармак", м. Київ, Україна
  • ТЕСТОСТЕРОНУ ПРОПІОНАТ-БІОФАРМА, ВАТ "Біофарма", м. Київ, Україна
  • АНДРІОЛ, Н.В.Органон, Нідерланди
  • АНДРІОЛ ТК™, Н.В.Органон/Каталант Франс Бенхайм СА/Фарбіл Валтроп ГмбХ, Нідерланди/Франція/Німеччина
  • АНДРОЖЕЛЬ, Лабораторії Безен Інтернасьональ/Безен Меньюфекчурінг Белджіум, Франція/Бельгія
  • НЕБІДО, Шерінг АГ/Байєр Шерінг Фарма АГ (артеріальна гіпертензія), Німеччина/Німеччина
  • ОМНАДРЕН® 250, Єльфа Фармасетікал Компані СА (синоатріальний), Польща
  • СУСТАНОН®-250, Н.В.Органон, Нідерланди

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Тестостерон (Testosterone)

Фармакотерапевтична група: G03BA03 - препарати чоловічих статевих гормонів (андрогени) та їх синтетичні аналоги

Основна фармакотерапевтична дія: зменшує виділення лютеотропного та фолікулостимулюючого гормонів, антагоніст естрогенів, проявляє протипухлинну дію при пухлинах молочної залози у жінок, проявляє специфічну андрогенну дію: стимулює розвиток і функцію зовнішніх статевих органів, передміхурової залози, сім'яних пухирців, вторинних статевих ознак у чоловіків.

Показання для застосування ЛЗ: замісна терапія при первинному і вторинному гіпогонадизмі,ВООЗ,БНФ євнухоїдизмі; імпотенція ендокринного генезу, посткастраційний с-м (Синдром), чоловічий клімакс; неплідність внаслідок порушення сперматогенезу, олігоспермія; остеопороз, викликаний недостатністю андрогенів, акромегалія, початкові стадії гіпертрофії передміхурової залози, гормонозалежні пухлини у жінок (рак молочної залози, яєчників) ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску), клімактеричні розлади у жінок БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); функціональні кровотечі при гіперестрогенізмі; мастопатії, з передменструальним болісним напруженням молочних залоз; ендометріоз, міоми матки; лікування анемії у чоловіків та жінок при неефективності етіотропної терапії (як доповнення до етіотропного лікування); як анаболічний засіб при різноманітних патологічних станах, що супроводжуються посиленим розпадом білків (хр. інфекції, виснаження, хірургічні втручання, важкі травми, переважно у чоловіків).

Спосіб застосування та дози ЛЗ: чоловікам при євнухоїдизмі, вродженому недорозвиненні статевих залоз, видаленні їх хірургічним шляхом або в результаті травми, при акромегалії призначають препарат в/м (внутрішньом’язеве введення) або п/ш (підшкірне введення) 25 - 50 мг ч/з день або ч/з 2 дні, тривалість курсу лікування залежить від ефективності терапії і характеру захворювання; після поліпшення клінічної картини вводять в підтримуючих дозах 5-10 мг щодня або ч/з день; при імпотенції ендокринного генезу, чоловічому клімаксі, що супроводжується судинними і нервовими розладами, призначають 10 мг щодня або 25 мг 2-3 р/тиждень протягом 1-2 міс; для лікування чоловічої неплідності застосовують в дозах 10 мг 2 р/тиждень протягом 4-6 міс або 50 мг ч/день протягом 10 днів; при патологічному чоловічому клімаксі препарат призначають 25 мг 2 р/тиждень протягом 2-х міс з місячною перервою; на початкових стадіях гіпертрофії передміхурової залози вводять 10 мг 1 раз в 2 дні протягом 1-2 міс; жінкам віком понад 45 років при дисфункціональних маткових кровотечах призначають 10-25 мг ч/з день протягом 20 - 30 днів до припинення кровотечі і появи атрофічних клітин в піхвових мазках.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: пріапізм, підвищене статеве збудження, посилення лібідо і часта ерекція, гінекомастія; набряки, гіперкальціємія, запаморочення, нудота, передчасне статеве дозрівання хлопчиків зі збільшенням розмірів статевих органів, передчасне закриття епіфізів кісток, тромбофлебіт, холестатична жовтяниця, підвищення рівня амінотрансфераз, болісність в місці введення, почервоніння і свербіж; у жінок - явища маскулінізації (вірилізму), огрубіння голосу, надлишковий ріст волосся на обличчі і тілі, пастозність обличчя.

Протипоказання до застосування ЛЗ: індивідуальна непереносимість препарату, рак передміхурової залози, гінекомастія, порушення функції печінки і нирок, гіперкальціємія, СН (серцева недостатність), виражена астенізація хворих, похилий вік чоловіків, препубертатний період у хлопчиків, періоди вагітності, лактації

Форми випуску ЛЗ: капс. (капсули) по 40 мг; гель для зовнішнього застосування, 0,01 г/1 г по 5,0 г у дозованих пакетах; р-н для ін'єкцій (олійний), 250 мг/мл по 1 мл, 4 мл в амп. (Ампула); р-н для ін'єкцій 1%,5% в етилолеаті по 1 мл в амп.

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

При застосуванні з індукторами ферментів мікросомального окислення (барбітурати, рифампіцин) можливе зниження ефективності його; може знадобитися змінити дозу тестостерону. Зростання сироваткових концентрацій оксифенбутазону. Підвищує активність пероральних антикоагулянтів. Дотримуватися обмежень, що стосуються в/м (внутрішньом’язеве введення) ін’єкцій пацієнтам із набутими або спадковими порушеннями згортуваності крові. Не змішувати з іншими ЛЗ (лікарський засіб). Може зменшувати концентрацію глюкози і потребу в інсуліні. Можна комбінувати з препаратами, що стимулюють функцію щитовидної залози, естрогенами. Посилює дію анаболічних засобів, вітамінів, препаратів, що містять кальцій, фосфор

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Протипоказаний
Лактація: При необхідності лікування слід припинити годування груддю.

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: З обережністю при тяжкій СН (серцева недостатність).
Порушення функції печинки: З обережністю при тяжкій недостатності.
Порушення функції нирок: З обережністю при тяжкій недостатності.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: У хлопчиків у препубертатному періоді андрогени повинні застосовуватися з обережністю, щоб уникнути передчасного закриття епіфізів і прискореного статевого дозрівання. Необхідно регулярно спостерігати за розвитком скелета
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних застережень немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: У хлопчиків у препубертатному періоді застосовувати з обережністю з метою запобігання передчасному закриттю епіфізів або прискореному статевому розвитку. Регулярно спостерігати за розвитком скелета. За пацієнтами з латентною або маніфестною СН (серцева недостатність), порушенням функції нирок, гіпертензією, епілепсією чи мігренню (наявністю цих станів в анамнезі) постійний нагляд, можливе погіршання стану або повторні прояви цих захворювань. Призначати з обережністю чоловікам, які хворіють на доброякісну гіпертрофію передміхурової залози. При появі побічних ефектів, лікування припинити і після зникнення симптоматики поновити, приймаючи менші дози. Може впливати на результати певних лабораторних тестів.
Інформація для пацієнта: Містить активну речовину, яка може дати позитивну реакцію в антидопінгових тестах.