Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Протамін (Protamine)

Категорія: Формуляр для первинної медико-санітарної допомогиЛікарські засоби для лікування гематологічних захворюваньЛікарські засоби, що впивають на коагуляціюПротамін

Протамін (Protamine)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ПРОТАМІН-ЗДОРОВ'Я, ТОВ "Фармацевтична компанія "Здоров'я", м. Харків, Україна
  • ПРОТАМІНУ СУЛЬФАТ 10 000 МО (міжнародні одиниці), ЗАТ по виробництву інсулінів "Індар", м. Київ, Україна
  • ПРОТАМІН ВАЛЕАНТ, Валеант Фармасьютікалз Світселенд ГмбХ, Швейцарія
  • ПРОТАМІН ВАЛЕАНТ, Легасі Фармасьютікалз Світселенд ГмбХ, Швейцарія
  • ПРОТАМІН-НОРТОН, ВІНУС РЕМЕДІС ЛІМІТЕД, Індія

Інструкція для застосування: Протамін (Protamine)

Фармакотерапевтична група: V03A В14 - Антидот гепарину. Протамін

Основна фармакотерапевтична дія: виявляє специфічну антигеморагічну дію при кровоточивості, спричиненій гепарином; це низькомолекулярні протеїни з явною лужною реакцією та значним вмістом аргініну; їх одержують з молочка різних видів лосося; протамінам притаманна антигепаринна дія, при їх взаємодії з гепарином утворюються комплекси, які не спричиняють антикоагулянтної дії. 1 мг протаміну гідрохлориду нейтралізує 1 мг гепарину як його антидот; дія протаміну настає ч/з 1 - 2 хв (Хвилина) при в/в (внутрішньовенне введення) ін’єкції і триває близько 2 год (Година). Протамін сам по собі може спричиняти антикоагулянтну дію.

Показання для застосування ЛЗ: необхідність нейтралізувати дію надлишку екзогенного гепарину: при його передозуванні ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску), БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск), після операцій із застосуванням екстракорпорального кровообігу та застосуванням гепарину, при лікуванні за допомогою апарата „штучна нирка”; деякі види геморагій, пов’язані з гепариноподібними порушеннями згортання крові.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: слід застосовувати у вигляді дуже повільних в/в (внутрішньовенне введення) ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску), БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) або в/м (внутрішньом’язеве введення) ін’єкцій ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску), БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); потрібна кількість протаміну залежить від рівня гепарину, що циркулює в крові; з огляду на короткий період напіврозпаду гепарину доза протаміну, потрібна для його нейтралізації, знижується відповідно до часу, який минув з моменту ін’єкції; у випадках, коли потрібна зупинка кровотечі, спричиненої гепарином, доза препарату повинна складати 50% від останньої введеної дози гепарину (в МО); якщо гепарин був введений в/в (внутрішньовенне введення), всю дозу протаміну (1000 ОД) слід ввести в/в (внутрішньовенне введення) повільно (протягом 2 - 5 хв); у випадку п/ш (підшкірне введення) введення гепарину, меншу частину дози слід ввести повільно в/в (внутрішньовенне введення), а більшу частину – у вигляді протаміну (5000 ОД) в/м (внутрішньом’язеве введення); якщо рівень гепарину не відомий, рекомендується розпочинати введення не більше ніж з 1 мл протаміну (1000 ОД) повільно в/в; застосовують в/в струминно повільно чи крапельно з контролем згортання крові; призначають у дозі 50 мг, при необхідності введення можна повторити ч/з 15 хв (Хвилина); максимальна доза – 150 мг/год; при кровотечах добова доза становить 5 - 8 мг/кг, вводять в/в крапельно за 2 прийоми з інтервалом 6 год: максимальна тривалість курсу лікування – 3 дні; для запобігання утворенню надлишку протаміну, препарат слід призначати доти, доки не нормалізується тромбіновий час.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: при занадто швидкому введенні протаміну в/в можуть виникнути нудота, блювання, припливи, брадикардія, диспное, тяжка гіпотензія або гіпертензія; АР (алергічні реакції), включаючи шокові стани; факторами ризику до таких реакцій можуть бути алергія на рибу, вазектомія, лікування протамін-цинковим інсуліном або протаміном для інактивації гепарину.

Протипоказання до застосування ЛЗ: відома алергія на протамін.

Форми випуску ЛЗ: р-н для ін'єкцій, 1000 МО/мл , по 5000 МО/мл по 5 мл в амп. (Ампула); 10 мг/мл по 5 мл у амп. (Ампула); р-н для ін'єкцій, 1000 MО/мл по 10 мл (10 000 MО) у флак.;.

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Нейтралізує гепарин з формуванням комплексу; не змішувати з іншими фармацевтичними препаратами, особливо а/б (Антибіотик) чи рентгеноконтрастними речовинами, це може спричинити реакцію преципітації.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Можна, коли очікуваний позитивний ефект переважає можливий ризик.
Лактація: При лікуванні слід припинити годування груддю.

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Безпека та ефективність застосування до цього часу не вивчалась.
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних застережень немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Призначення пов’язане з ризиком розвитку анафілактичних реакцій. Якщо виникає підозра на розвиток АР (алергічні реакції) на протамін, перед призначенням ввести тестову дозу на тлі адекватної протиалергічної терапії. Не нейтралізує дії непрямих антикоагулянтів.
Інформація для пацієнта: Спеціальних рекомендацій немає