Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Ацикловір (Aciclovir)

Категорія: Формуляр для первинної медико-санітарної допомогиЛікарські засоби для місцевого лікування офтальмологічних захворюваньПротиінфекційні засобиАцикловір

Ацикловір (Aciclovir)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ВІРОЛЕКС, КРКА, д.д., Ново место, Словенія
  • ЗОВІРАКС™, Драксіс Спешлті Фармасьютикалс Інк., Канада

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Ацикловір (Aciclovir)

Фармакотерапевтична група: S01AD03 – засоби, що застосовуються в офтальмології. Противірусні засоби.

Основна фармакотерапевтична дія: противірусний засіб з місцевою дією; виявляє вірусостатичну дію і є ефективним проти вірусу Herpes simplex 1 типу і 2 типу (HSV-1 та HSV-2), а також вірусу Varicella-zoster (VZV); конкурентно взаємодіє з вірусною тимідинкіназою і послідовно фосфорилюється з утворенням моно-, ди- і три фосфату, останній інгібує ДНК-полімеразу, включається замість дезоксигуанізину в ДНК (дезоксирибонуклеїнова кислота) вірусів і пригнічує реплікацію; призводить до припинення синтезу ДНК (дезоксирибонуклеїнова кислота) вірусу, але не впливає на нормальні процеси в клітині.

Показання для застосування ЛЗ: герпетичний кератит, викликаний вірусом Herpes simplex БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску)

Спосіб застосування та дози ЛЗ: дуже важливо починати лікування одразу після появи перших ознак захворювання: у нижній кон’юнктивальний мішок закладають 1-см смужку очної мазі 5 р/добу (кількість разів на добу) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) через кожні 4 год (Година); лікування виразкових форм кератиту триває від 7 до 10 днів, а інтерстиціальних форм – від 10 до 20 днів. Після зникнення ознак захворювання ацикловір слід застосовувати принаймні ще 3 дні.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: після застосування відчуття печіння, поверхневе крапкоподібне ушкодження епітелію, яке зникає без будь-яких наслідків; рідко спостерігається почервоніння та помірна сухість очей.

Протипоказання до застосування ЛЗ: підвищена чутливість до препарату; вагітність, лактація.

Форми випуску ЛЗ: мазь оч. (Очні) 3 % по 4,5 г у тубах

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Пробеніцид та циметидин подовжують період напіввиведення ацикловіру та AUC (площа на графіку під кривою “концентрація - час”). З імуносупресантами у хворих після трансплантації органів підвищується в плазмі рівень ацикловіру та неактивного метаболіту імуносупресивного препарату. Обережність з препаратами, що впливають на функцію нирок ( циклоспорин, такролімус).

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Не рекомендується застосовувати. В невідкладних випадках дозволяється, якщо очікувані переваги лікування виправдовують можливий ризик для плоду.
Лактація: Потрапляє у грудне молоко, тому годування груддю припинити під час лікування.

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції нирок: З обережністю.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Дози для дітей від 3 міс до 12 років розраховуються на одиницю поверхні тіла. Новонароджені: дозування для в/в (внутрішньовенне введення) введення підраховується на основі маси тіла
Особи похилого та старечого віку: Підвищується ризик виникнення побічних ефектів

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Лікування продовжувати не менше 3-х днів після загоєння оболонок. У хворих, які отримують високі дози препарату в/в (внутрішньовенне введення),брати до уваги показники функції нирок, особливо у випадках дегідратації або наявності ниркової недостатності. Розведений препарат для в/в (внутрішньовенне введення) інфузій має рН приблизно 11,0 і не повинен призначатися для перорального прийому.
Інформація для пацієнта: При застосуванні іншої очної мазі, інтервал має бути 10-20 хв (Хвилина). Тимчасово втрачається чіткість зору; не рекомендується водити машину, працювати зі складною технікою, станками, іншим складним обладнанням, яке потребує чіткості зору відразу після застосування. Уникати застосування контактних лінз.