Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Гентаміцин (Gentamicin)

Категорія: Формуляр для первинної медико-санітарної допомогиЛікарські засоби для місцевого лікування офтальмологічних захворюваньПротиінфекційні засобиГентаміцин

Гентаміцин (Gentamicin)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ГЕНТАМІЦИН, Балканфарма-Разград АТ (артеріальний тиск), Болгарія
  • ГЕНТАМІЦИН, Елегант Індія, Індія
  • ГЕНТАМІЦИН-ПОС, УРСАФАРМ Арцнайміттель ГмбХ і Ко. КГ, Німеччина

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Гентаміцин (Gentamicin)

Фармакотерапевтична група: S01AA11 – засоби, що застосовуються в офтальмології. Протимікробні засоби

Основна фармакотерапевтична дія: антибіотик групи аміноглікозидів та продукуючий Micromonospora purpurea; являє собою суміш сульфатів гентаміцинів С1, С2, С1а; характеризується широким спектром бактеріологічної дії: активний щодо більшості грамнегативних та грампозитивних (кишкова паличка, шигела, сальмонела, протей, клебсієла та ін.) мікроорганізмів, у тому числі штамів, стійких до стрептоміцину, канаміцину, мономіцину; впливає на потенційностійкі штами стафілококів; менш активний відносно різних видів стрептококів та грамнегативних коків; не діє на анаероби, гриби, віруси; резистентність мікробів до препарату виникає повільно, і штами, стійкі до даного препарату, у такому разі резистентні також до неоміцину і канаміцину.

Показання для застосування ЛЗ: бактеріальні інфекційні ураження кон’юнктиви, БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) рогівки, сльозового каналу; профілактика очних інфекцій при хірургічних втручаннях ВООЗ (рекомендація до застосування ЛЗ у Базовому формулярі Всесвітньої організації охорони здоров''я, 2008 рік випуску), видаленні чужорідних тіл, опіках, хімічних ушкодженнях очей.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: по 1 - 2 крап. (Краплі) 4 - 6 р/добe БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) закапують у кон’юнктивальний мішок; тривалість лікування очними краплями звичайно не перевищує 2-х, максимум 3-х тижнів.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: подразнення, свербіж, печіння, почервоніння очей; зазвичай небажані ефекти швидко зникають після відміни препарату.

Протипоказання до застосування ЛЗ: підвищена чутливість до антибіотиків аміноглікозидного ряду, неврит слухового нерва, тяжкі порушення функції нирок, уремія, вагітність, період лактації, діти до 2 років.

Форми випуску ЛЗ: крап. (Краплі) оч. (Очні) 0,3 % фл. (Флакон) 5 мл, мазь очна 0.3% по 5 г у тубах

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Протипоказаний                                                    
Лактація: Призначати з обережністю

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції нирок: При тривалому лікуванні - контроль функції.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: До 3 років виключно за життєвими показаннями. У новонароджених, немовлят і дітей молодшого віку щодня визначати концентрацію препарату у сироватці крові. Курс лікування має бути коротким
Особи похилого та старечого віку: Застосовувати з обережністю

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Ризик ототоксичності зростає при зневодненні організму застосовувати з обережністю при лікуванні пацієнтів з ботулізмом, паркінсонізмом або гіпокальціємією; ушкодження слухового чи вестибулярного апарату потребують припинення терапії або, у виняткових випадках, тільки корекції його дози. Не вводити всю добову дозу гентаміцину при таких станах: опіки площею понад 20%; цистофіброз; асцит; ендокардит; ХНН із застосуванням гемодіалізу; сепсис.
Інформація для пацієнта: Під час введення крапель препарату не торкатися поверхні ока, чи будь-якої іншої поверхні кінчиком фл. (Флакон) Протягом лікування препаратом не слід користуватись контактними лінзами.  Відразу після застосування препарату може виникнути нечіткість зору, отже, керування автомобілем, експлуатація машин і робота на висоті не рекомендується принаймні протягом 15 хв (Хвилина). після застосування препарату; не носити контактні лінзи одночасно із застосуванням препарату.
У високих дозах може спричинити порушення рівноваги, що супроводжується нудотою та запамороченням, навіть після відміни лікування, тому необхідно утримуватись від керування автомобілем, і занять іншими потенційно небезпечними видами діяльності, що потребують підвищеної концентрації уваги і швидкості психомоторних реакцій.

Комбіновані препарати, що містять Гентаміцин