Пеніциламін (Penicillamine) * |
Категорія: Гастроентерологія → Препарати, що застосовуються для лікування хвороби Коновалова-Вільсона → Пеніциламін
Пеніциламін (Penicillamine) *
Препарат випускається під торгівельними назвами:
- КУПРЕНІЛ®, АТ (артеріальний тиск) Кутнівський фармацевтичний завод "Польфа", Польща
- КУПРЕНІЛ®, АТ (артеріальний тиск) ТЕВА КУТНО, Польща
Ціни в аптеках:
Інструкція для застосування: Пеніциламін (Penicillamine)
Фармакотерапевтична група: M01CC01 - специфічні протиревматичні засоби
Основна фармакотерапевтична дія: протиуролітична, дезінтоксикацій на по відношенню до важких металів; має високу комплексоутворюючу активність щодо іонів міді, ртуті, свинцю, заліза та кальцію; здатність препарату утворювати хелатні сполуки з міддю робить його засобом вибору для лікування гепатолентикулярної дегенерації (хвороба Вільсона); пеніциламін знижує резорбцію міді із їжі і сприяє видаленню її з тканин організму; препарат є ефективним засобом при тяжкій формі свинцевого отруєння, при отруєнні іншими тяжкими металами – залізом, ртуттю; механізм дії пеніциламіну при ревматоїдному запаленні суглобів не вивчений, але ймовірно препарат підвищує активність лімфоцитів, знижує концентрацію ревматоїдного фактору (IgM) і комплексів імуноглобулінів у сироватці і суглобовій рідині з незначним зниженням загальної концентрації імуноглобулінів у сироватці, гальмує активність Т-лімфоцитів, не впливаючи на В-лімфоцити; у хворих на цистинурію пеніциламін утворює комплекси із цистином.
Показання для застосування ЛЗ: хвороба Вільсона БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) (гепатолентикулярна дегенерація).
Спосіб застосування та дози ЛЗ: приймається не менше ніж за 30 хв (Хвилина) до їди; при хворобі Вільсона дорослим 1,5-2 г/добу в дрібних дозах; після досягнення ремісії хвороби дозу можна знизити до 0,75 г або 1,0 г на добу; у пацієнтів з негативним балансом міді слід застосовувати мінімальну ефективну дозу препарату; дозу 2 г/добу застосовувати протягом не більше 1 року; хворим похилого віку - 20 мг/кг/добу в дрібних дозах БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); дозу слід підібрати так, щоб досягти ремісії хвороби і утримати негативний баланс міді; дітям - 20 мг/кг/добу в дрібних дозах; мінімальна доза – 500 мг/добу.
Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: гарячка, біль у суглобах, еритема, кропив’янка і/чи зуд, набряк лімфатичних вузлів; запалення слизової оболонки порожнини рота; агранулоцитоз: фарингодинія і гарячка з ознобом чи без, виразки, болючі рани чи білі плями на червоній каймі губ чи в порожнині рота; апластична анемія, гемолітична анемія; гломерулопатія, інфекція сечових шляхів, нефротичний с-м (Синдром); лейкопенія, тромбоцитопенія; облітеруючий бронхіолі; ексфоліативний дерматит; с-м (Синдром) Гудпасчера; холестатична жовтяниця; myastenia gravis; с-м (Синдром) Лайелла; неврит зорового нерва; панкреатит, рецидив виразкової хвороби шлунка.
Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до препарату; вагітність і період лактації; червоний вовчак; через можливість негативного впливу на нирки пеніциламін протипоказаний хворим на ревматоїдне запалення суглобів з одночасною дисфункцією нирок, хр. (Хронічний) отруєння свинцем, у яких у ШКТ (шлунково-кишковий тракт) рентгенологічно виявлено наявність речовин, що містять свинець; одночасне лікування препаратами золота, протималярійними засобами, цитостатиками, оксифенілбутазоном, які як і пеніциламін викликають побічні реакції з боку кровотворної системи і нирок.
Форми випуску ЛЗ: табл. (Таблетки), вкриті оболонкою, по 250 мг
Візаємодія з іншими лікарськими засобами
Підвищує потребу організму у вітаміні В6. Є антагоністом піридоксину, збільшує виділення пирідоксину із сечею, що може призвести до виникнення анемії чи периферичного невриту. Утворює комплексні сполуки із тяжкими металами, при лікуванні препаратами заліза витримувати інтервал у 2 год (Година) між прийомом цих препаратів і пеніциламіну. Не застосовувати разом з ЛЗ (лікарський засіб), які гальмують функцію кісткового мозку: препарати золота, протималярійні засоби, цитостатики, оксифенілбутазон, фенілбутазон.
Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї
Вагітність: Протипоказаний
Лактація: Протипоказаний
Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів
Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції нирок: Протипоказаний при ревматоїдному запаленні суглобів з дисфункцією нирок.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку
Діти, до 12 років: Доза залежить від показань.
Особи похилого та старечого віку: Доза залежить від показань.
Застереження щодо застосування
Інформація для лікаря: Кожні 2 тиж. протягом перших 6 місяців застосування, а потім кожний місяць проводити загальний аналіз сечі, морфологічний аналіз крові з мазком, визначати кількість тромбоцитів. Можлива поява таких симптомів як протеїнурія чи гематурія (показник початку клубочкового нефриту), може призвести до нефротичного с-му. Випадки внутрішньопечінкового холестазу і токсичного гепатиту: рекомендується кожні 6 місяців проводити функціональні дослідження печінки. Опущення повік, диплопія з ослабленням м’язів очних яблук часто є ранніми симптомами міастенії. Симптоми зникають після відміни пенициламіну. При появі пухирчатки лікування припинити. На 2-му, 3-му тиж. лікування може спостерігатись лихоманка як реакція на препарат. Хворі з алергією на пеніцилін можуть бути сенсибілізовані до пенциламіну (перехресна сенсибілізація).
Інформація для пацієнта: Можливість появи симптомів гранулоцитопенії і тромбоцитопенії: гарячка, фарингодинія, озноб, петехіальні крововиливи, геморагія. Негайно повідомили лікаря про появу симптомів: задишка після фізичного навантаження, непоясненний кашель, свистяче дихання. Проведення функціонального дослідження легенів.