Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Каптоприл (Captopril)

Категорія: КардіологіяІнгібітори ангіотензинперетворюючого фермента (АПФ)Каптоприл

Каптоприл (Captopril)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • КАПТОПРИЛ, ВАТ "Київмедпрепарат", м. Київ, Україна
  • КАПТОПРИЛ, ВАТ "Тернопільська фармацевтична фабрика", м. Тернопіль/ТОВ "Тернофарм", м. Тернопіль, Україна/Україна
  • КАПТОПРИЛ, ТОВ "АСТРАФАРМ", м. Вишневе, Києво-Святошинський р-н, Україна
  • КАПТОПРИЛ, ТОВ "Стиролбіофарм", м. Горлівка, Донецька обл., Україна
  • КАПТОПРИЛ, КРКА, д.д., Ново место, Словенія
  • КАПТОПРИЛ-НОРТОН, Юнімакс Лабораторіес, Індія

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Каптоприл (Captopril)

Фармакотерапевтична група: С09АA01 – інгібітори АПФ (ангіотензин-перетворюючий фермент).

Основна фармакотерапевтична дія: гіпотензивна дія; гальмує активність АПФ (ангіотензин-перетворюючий фермент), який перетворює ангіотензин І в ангіотензин II, результатом чого є зменшення концентрації ангіотензину II, збільшення активності реніну в плазмі та зменшення секреції альдостерону; максимальний вплив на ренінангіотензинову систему спостерігається протягом 1 год (Година) і триває протягом 6–8 год (Година); при цьому активність АПФ (ангіотензин-перетворюючий фермент) в сироватці крові триває протягом 12–14 год (Година); у пацієнтів з АГ (артеріальна гіпертензія) каптоприл розширює резистивні судини та знижує загальний периферичний опір; крім цього, відбувається зниження легеневого тиску заклинення на фоні відсутності змін опору легеневих судин; препарат знижує опір у судинній системі нирок, збільшує кровоплин через нирки, гломерулярну фільтрацію, екскрецію натрію та води; підтримує рівень калію, знижує виведення білків та накопичення мезангіальних макромолекул і, тому попереджує ураження мезангію та розвиток гломерулосклерозу.

Показання для застосування ЛЗ: лікування всіх форм АГ (артеріальна гіпертензія) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск), застійної СН (серцева недостатність), лівошлуночкової дисфункції після ІМ (інфаркт міокарда) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) і для запобігання ниркової недостатності у пацієнтів з діабетичною нефропатією БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) або іншими хр. (Хронічний) захворюваннями нирок (при наявності або при відсутності гіпертензії).

Спосіб застосування та дози ЛЗ: дози призначаються індивідуально для кожного пацієнта залежно від його стану і перебігу захворювання; табл. (Таблетки) приймають за 1 год (Година) до приймання їжі або через 2 год (Година) після неї регулярно в один і той же час протягом кожного дня; АГ (артеріальна гіпертензія) - рекомендована початкова доза – 12,5 мг 2 БНФ–3 р/добу (кількість разів на добу), дози підбирають залежно від ступеня зниження АТ (артеріальний тиск), що спостерігається через 2–4 тижні лікування (як правило, достатньою є доза в 25 мг 2–3 р/добу); якщо задовільна реакція не спостерігається навіть при дозі в 50 мг 2–3 р/добу (кількість разів на добу), додають діуретин; МДД (максимальна добова доза) - 150 мг; пацієнтам з гіповолемією і гіпонатріємією спочатку призначають 6,25 мг 2–3 р/добу (кількість разів на добу); пацієнтам зі злоякісною гіпертензією на початку лікування призначають дози від 12,5 до 25 мг 2–3 р/добу (кількість разів на добу); дози збільшують через кожні 24 год (або частіше) до того часу, коли буде спостерігатись адекватне зниження АТ (артеріальний тиск); доза 25 мг рекомендована для лікування гіпертонічних кризів, ефект очікується через 15–30 хв (Хвилина); таку дозу можна повторити через 1 год, якщо не має достатнього ефекту; застійна СН (серцева недостатність) - початкова доза становить 6,25 - 12,5 мг 2–3 р/добу (кількість разів на добу) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск), дози підбираються залежно від стану пацієнта і його потреб через 2–4 тижні лікування (достатньою є доза від 25 до 50 мг 2–3 р/добу); МДД (максимальна добова доза) - 150 мг; дисфункція лівого шлуночка - початкова доза становить 6,25 мг БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск), цю дозу наступного дня підвищують до 12,5 мг 3 р/добу; при відсутності протипоказань дозу поступово протягом кількох тижнів підвищують до 50 мг 3 р/добу; діабетична нефропатія - початкова доза 6,25 мг 3 р/добу, підтримуючою є доза 25 мг 3 р/добу; порушення функції нирок - звичайною початковою дозою є 6,25 мг 2 р/добу, дозу потім збільшують кожні 7–14 днів до досягнення задовільного клінічного ефекту; гемодіаліз - треба зменшити приблизно на 50% дозу після 4 год гемодіалізу; рекомендованою початковою дозою для новонароджених є 0,01 мг/кг маси тіла 2–3 р/добу; для дітей рекомендується доза 0,3 мг/кг маси тіла 3 р/добу; МДД (максимальна добова доза) для дітей не повинна перевищувати 6 мг/кг; дітям з гіповолемією і гіпонатріємією, які приймають діуретики, і дітям з нирковою недостатністю призначають половину початкової дози (0,15 мг/кг маси тіла); новонародженим і дітям призначають каптоприл тільки тоді, коли лікування іншими антигіпертензивними ліками не допомогло в зниженні АТ (артеріальний тиск) і підтриманні його на бажаному рівні.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: висипання на шкірі (які можуть супроводжуватися свербежем або жаром, еозинофілією і болем у м’язах і суглобах), втрата або зміна відчуття смаку, сухий кашель; гіпотензія (запаморочення, вертиго, головний біль, слабкість і втома), тахікардія, посилене серцебиття, стенокардія, порушення функції нирок, протеїнурія, зменшений або збільшений діурез, ниркова недостатність, гіперкаліємія, зниження апетиту, шлунково-кишкові порушення (нудота, блювання, дискомфорт у животі, діарея, запор, сухість у роті), почервоніння обличчя, блідість, безсоння, випадання волосся, парестезія; дуже рідко спостерігаються нейтропенія, агранулоцитоз, ангіоневротичний набряк; невеликі порушення функції печінки, жовтяниця, рідко - появу с-мів, схожих на вовчак (жар, біль у м’язах і суглобах, серозит, васкуліт, лейкоцитоз і еозинофілія).

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до препарату або інших інгібіторів АПФ (ангіотензин-перетворюючий фермент); двосторонній стеноз артерій нирок, стеноз артерії однієї нирки; порфірія; період вагітності та лактації.

Форми випуску ЛЗ: табл. (Таблетки) по 12,5 мг, по 25 мг, по 50 мг.

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Діуретики, вазодилататори, гангліоблокатори, адреноблокатори посилюють гіпотензивну дію каптоприлу. Препарати, що підвищують концентрацію калію у сироватці крові, калійзберігаючі діуретики (триамтерен, амілорид і спіронолактон) або введення калію - збільшення концентрації калію в сироватці. Індометацин та інші НПЗ - знижувати антигіпертензивну дію каптоприлу. Клонідин може посилювати атигіпертензивну дію каптопрлу. Алопуринол і прокаїнамід з каптоприлом” - нейтропеня або с-м (Синдром) Стівенса‑Джонсона, причинний зв’язок нез’ясований. Імунодепресанти (азатіоприн і циклофосфамід) з каптоприлом - ризик розвитку гематологічних порушень. Виведення каптоприлу нирками знижується в присутності пробенециду. З солями літію - збільшення концентрації літію в сироватці. З препаратами для анестезії - посилюють гіпотензивний ефект. З етанолом - може посилювати гіпотензивний ефект. Антацидні препарати зменшують біодоступність каптоприлу

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Протипоказаний.
Лактація: Протипоказаний.

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Протипоказаний при стенозі устя аорти, обструктивних явищ на шляху відтоку крові від серця.
Порушення функції печинки: Не рекомендується при тяжкій недостатності.
Порушення функції нирок: Протипоказаний при стенозі ниркових артерій з прогресуючою азотемією.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Безпечність та ефективність вивчені недостатньо.
Особи похилого та старечого віку: Дозу потрібно підбирати залежно від зниження АТ (артеріальний тиск) і підтримувати на мінімальному рівні, що необхідний для досягнення очікуваного результату. На початку лікування  застосовувати малу дозу

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Не призначати хворим на стеноз устя аорти, при наявності інших обструктивних явищ на шляху відтоку крові від серця. Знижує продукцію альдостерону в організмі, звичайно у хворих, що одержують діуретики, концентрація калію в сироватці залишається незмінною. Не варто регулярно застосовувати калійзберігаючі діуретики або вводити калій. Може викликати хибно-позитивну реакцію в аналізі сечі на ацетон. Не призначати пацієнтам з реноваскулярною гіпертензією після трансплантації нирки, пацієнтам з аутоімунними захворюваннями, що супроводжуються порушенням кровотворення (нейтропенія, тромбоцитопенія). У пацієнтів що отримували капотен, яким планується проведення хірургічного втручання з загальною анестезією, передбачати можливість розвитку АГ (артеріальна гіпертензія) під впливом анестетиків, яку може корегувати введення додаткового об’єму рідини (плазмозамінників). Між препаратами групи інгібіторів АПФ (ангіотензин-перетворюючий фермент) існує перехресна гіперчутливість.
Інформація для пацієнта: Уникати вживання алкоголю. Бути обережним при керуванні транспортними засобами, при виконанні роботи, що потребує підвищеної уваги, оскільки можливе запаморочення, здебільшого після прийому першої дози.

Комбіновані препарати, що містять Каптоприл