Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Квінаприл (Quinapril)

Категорія: КардіологіяІнгібітори ангіотензинперетворюючого фермента (АПФ)Квінаприл

Квінаприл (Quinapril)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • АККУПРО®, Гедеке ГмбХ, Німеччина
  • АКУРЕНАЛ, Ай-Сі-Ен Польфа Жешув АТ (артеріальний тиск), Польща
  • КВІНАРД, Актавіс АТ (артеріальний тиск), Ісландія

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Квінаприл (Quinapril)

Фармакотерапевтична група: С09АА06 – інгібітори ангіотензинперетворюючого ферменту

Основна фармакотерапевтична дія: гіпотензивна, кардіопротективна дія; гідролізується до активного метаболіту квінаприлату, інгібітора АПФ (ангіотензин-перетворюючий фермент) крові і тканин пролонгованої дії; пригнічення АПФ (ангіотензин-перетворюючий фермент) призводить до зниження ангеотензіну ІІ, зменшення секреції альдостерону, можливо, що препарат також інгібує метаболізм брадікініну; нейтральний до ліпідів і не виказує негативного впливу на метаболізм глюкози; знижує загальний периферійний опір судин а також опір ниркових артерій, діє на АТ (артеріальний тиск) в положенні лежачи, сидячи та стоячи; пік ефекту спостерігається через 2-4 год (Година) після прийому рекомендованої дози, у деяких пацієнтів максимальний ефект зниження АТ (артеріальний тиск) крові наступає через 2-4 тижня лікування; у пацієнтів з СН (серцева недостатність) квінаприл знижує периферичний опір судин, тиск крові та тиск в легеневих капілярах при цьому підвищує серцевий викид; лікування разом з тіазидними діуретиками посилює гіпотензивний ефект квінаприлу.

Показання для застосування ЛЗ: АГ (артеріальна гіпертензія), хр. (Хронічний) СН (серцева недостатність) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск).

Спосіб застосування та дози ЛЗ: АГ (артеріальна гіпертензія) - початкова доза становить 10 мг/добу, підтримуюча доза 20 мг/добу, звичайний діапазон дози становить 10 - 40 мг/добу БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); препарат призначають 1-2 р/добу (кількість разів на добу); симптоматична хр. (Хронічний) СН (серцева недостатність) (в якості додаткової терапії до лікування діуретиками або серцевими глікозидами) - початкова доза становить 5 мг/добу; поява перехідної гіпотензії після прийому першої дози не виключає можливості обережного підвищення дози після усунення гіпотензії, однак, хворі з чітко вираженою СН (серцева недостатність), ушкодженням нирок та схильністю до порушення електролітного балансу повинні знаходитись під спостереженням лікаря в умовах стаціонару під час початкової фази лікування; це також стосується хворих, які додатково приймають судинорозширювальні засоби; якщо початкова доза буде перенесена добре, її можливо збільшувати з інтервалом у тиждень до 40 мг/добу; початкова доза повинна бути зменшена у пацієнтів з порушенням ниркової функції; для людей похилого віку рекомендуються такі початкові дози: кліренс креатиніну >60 – 10 мг/добу; кліренс креатиніну 30-60 – 5 мг/добу; кліренс креатиніну 10-30 – 2,5 мг/добу; якщо задовільний ефект не досягнуто протягом 3 місяців лікування треба замінити.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: зниження Hb (рівень гемоглобіна) та гематокриту, пригнічення функції кісткового мозку, анемія, тромбоцитопенія, лейкопенія, нейтропенія, агранулоцитоз, гемолітична анемія, лімфаденопатія, аутоімунні захворювання, гіпокаліємія, запаморочення, головний біль, зміни настрою, парестезії, порушення смаку, порушення сну, ортостатичні ефекти, відчуття серцебиття, тахікардія, ІМ (інфаркт міокарда) та інсульт мозку, хвороба Рейно, кашель, риніт, бронхоспазм, синусит, алергічний альвеоліт/ еозинофільна пневмонія, пронос, блювання, нудота, болі в животі, порушення травлення, сухість у роті, панкреатит, ангіоневротичний набряк кишечнику, гепатоцелюлярний або холестатичний гепатит, жовтяниця та печінкова недостатність, висипання, свербіж, гіперчутливість/ангіоневротичний набряк обличчя, кінцівок, губ, язика, голосової щілини та/або гортані, кропив’янка, алопеція, псоріаз, потовиділення, пухирчатка, токсичний епідермальний некроліз, мультиформна еритема, підвищення (Температура), васкуліт, міалгія, артралгія/артрит, позитивний результат тесту на антинуклеарні а/т (антитіло), прискорене ШОЕ, еозинофілія і лейкоцитоз; висипання, фото чутливість, ушкодження ниркової функції, уремія, г. (Гострий) ниркова недостатність, олігурія/анурія, імпотенція, гінекомастія, швидка втомлюваність, астенія, підвищення рівнів сечовини крові, сироваткового креатиніну, печінкових ферментів, гіперкаліємія, підвищення сироваткового білірубіну, гіпонатріємія.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до препарату або до інших інгібіторів АПФ (ангіотензин-перетворюючий фермент); вагітність, період лактації.

Форми випуску ЛЗ: табл. (Таблетки), вкриті оболонкою, по 5 мг, по 10 мг, по 20 мг, по 40 мг.

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Зменшує абсорбцію тетрацикліну. Підвищені рівні літію в сироватці крові і симптоми літієвої токсичності. Використання діуретика може збільшити ризик літієвої токсичності. З діуретиками тіазидного типу і приєднанням бета-блокаторів - посилює антигіпертензивні ефекти квінаприлу. Гіпотензивні ефекти після першої дози квінаприлу можна мінімізувати, відмінивши діуретик за кілька днів перед початком терапії. Якщо відмінити діуретик неможливо, початкова доза квінаприлу має бути зменшена. З калієзберігаючими діуретиками ( спіронолактоном, триамтереном або амілоридом), калієвими додатками або калієвмісними солями-замінниками, їх використовувати з обережністю і відповідним контролем калію у сироватці крові. У пацієнтів, що приймають винятково квінаприл, можуть збільшуватися рівні калію в сироватці крові. При супутньому введенні квінаприл може зменшувати гіпокаліємію, викликану тіазидними діуретиками. Може бути зниження терапевтичного ефекту квінаприлу при призначенні з НПЗ. Може підвищувати чутливість до інсуліну - призводити до гіпоглікемії у пацієнтів з ЦД (цукровий діабет), які застосовують інсулін або пероральні гіпоглікемічні препарати.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Протипоказаний.
Лактація: Протипоказаний.

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: З обережністю при застійній СН
Порушення функції печинки: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції нирок: З обережністю при нирковій недостатності
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Протипоказаний.
Особи похилого та старечого віку: Застосовувати з обережністю

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: У чутливих осіб, як наслідок інгібування ренін-ангіотензин-альдостеронової системи, можуть очікуватися зміни в функціонуванні нирок. У пацієнтів з тяжкою СН (серцева недостатність), у яких функція нирок може залежати від активності ренін-ангіотензин-альдостероновох систем, терапія, може бути пов'язана з олігурією або прогресуючою азотемією і рідко з г. (Гострий) нирковою недостатністю або смертю. Період виведення квінаприлату є подовженим ч/з зниження кліренсу креатиніну.У випадку хірургічного втручання необхідно повідомити анестезіолога про прийом квінаприлу, оскільки можливий розвиток вираженої гіпотензії, колапсу.
Інформація для пацієнта: Вплив на здатність керувати транспортом, працювати з технікою – незначний, іноді можливі запаморочення чи швидка стомлюваність