![]() Сальметерол (Salmeterol) |
![]() |
Категорія: Пульмонологія. Лікарські засоби, що застосовуються при обструктивних захворюваннях дихальних шляхів → Бронходилататори → Адреностимулятори → Селективні b2-агоністи → b2-агоністи пролонгованої дії → Сальметерол
Сальметерол (Salmeterol)
Препарат випускається під торгівельними назвами:
- СЕРЕВЕНТ™ ЕВОХАЛЕР™, ГлаксоВеллком Продакшн/ГлаксоСмітКляйн Фармасьютикалз С.А., Франція/Польща
Ціни в аптеках:
Інструкція для застосування: Сальметерол (Salmeterol)
Фармакотерапевтична група: R03AC12 - протиастматичні засоби. Адренергічні препарати для інгаляційного застосування. Селективні агоністи b2-адренорецепторів.
Основна фармакотерапевтична дія: частковий агоніст b2-адренорецепторів пролонгованої дії; призначають для підтримуючої терапії й з метою профілактики бронхоспазма; ефективний для попередження нічних нападів ядухи, а також попереджує бронхоспазм, викликаний фізичним навантаженням; селективний агоніст b2-адренорецепторів пролонгованої дії (12 год); є більш ефективним засобом для попередження гістамініндукованого бронхоспазму та викликає більш тривалу (не менше 12 год) бронходилатацію, ніж агоністи b2-адренорецепторів короткої дії; сильний і довготривалий інгібітор звільнення з опасистих клітин гістаміну, лейкотрієнів та простагландину D2; пригнічує ранню та пізню стадію АР (алергічні реакції); після введення однієї дози пригнічення пізньої стадії триває до 30 год (Година), коли бронходилатаційний ефект вже відсутній; одноразове застосування зменшує гіперреактивність бронхів; має додаткову, не бронходилатаційну активність, однак повне клінічне значення цього не до кінця вивчене; механізм цієї активності відмінний від протизапального ефекту ГК (Глюкокортикоїди), застосування яких не слід припиняти або зменшувати дозу при застосуванні сальметеролу.
Показання для застосування ЛЗ: профілактика нападів усіх видів БА (бронхіальна астма) (у тому числі нічної та астми фізичного навантаження), лікування хр. (Хронічний) обструктивного бронхіту та інших захворювань, які супроводжуються оборотною обструкцією бронхів БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); не відноситься до засобів невідкладної допомоги і не повинен використовуватися для лікування нападів БА (бронхіальна астма) БНФ
Спосіб застосування та дози ЛЗ: для досягнення повного терапевтичного ефекту при лікуванні оборотної обструкції дихальних шляхів необхідно регулярне застосування препарату; початок бронходилатації після інгаляції настає через 10 - 20 хв (Хвилина) і триває 12 год (Година), що особливо важливо для хворих з нічними нападами БА (бронхіальна астма), ХОЗЛ (хронічні обструктивні захворювання легенів) і хр. (Хронічний) бронхіту та для хворих з нападами, що провокуються фізичним навантаженням; у зв’язку з можливістю розвитку побічної дії, пов’язаної з передозуванням цієї групи ліків, збільшення дози та частоти застосування повинно проводитися лише лікарем; пацієнтам, яким тяжко застосовувати інгалятор, рекомендується використовувати спеціальну насадку-спейсер; рекомендовано дорослим 2 інгаляції (2 х 25 мкг) 2 р/добу (кількість разів на добу), при тяжкій обструкції дихальних шляхів дозу можна збільшити до 4 інгаляцій (4 х 25 мкг) 2 р/добу (кількість разів на добу); дітям старше 4 років - 2 інгаляції (2 х 25 мкг) 2 р/добу (кількість разів на добу); БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) недостатність клінічних даних застосування для лікування дітей до 4 років не дозволяє призначати препарат хворим цієї вікової групи.
Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: висип, анафілактична реакція, включаючи набряк та ангіоневротичний набряк, бронхоспазм та анафілактичний шок; метаболічні розлади – гіперглікемія; тремор, головний біль; тахікардія (виникає частіше при застосуванні доз вище за 50 мкг 2 р/добу), порушення серцевого ритму, включаючи передсердну фібриляцію, суправентрикулярну тахікардію та екстрасистолію; подразнення ротоглотки та парадоксальний бронхоспазм; судоми м’язів, артралгія.
Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до компонентів препарату.
Форми випуску ЛЗ: аерозоль для інгаляцій, дозований по 120 доз (25 мкг/дозу)
Візаємодія з іншими лікарськими засобами
Уникати одночасного призначення як неселективних, так і селективних бета-блокаторів для лікування оборотного бронхообструктивного с-му, за винятком випадків крайньої необхідності.
Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї
Вагітність: Коли очікувана користь для матері перевищує можливий ризик для плоду.
Лактація: Коли очікувана користь для матері перевищує можливий ризик для дитини.
Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку
Діти, до 12 років: Дітям до 4 років не призначати у зв’язку з недостатністю клінічних даних.
Особи похилого та старечого віку: Змінювати дозу при лікуванні хворих похилого віку не треба.
Застереження щодо застосування
Інформація для лікаря: Не починати застосування при значному погіршенні або на початку загострення БА (бронхіальна астма). Бронходилататори не повинні бути єдиними або головними в лікуванні хворих на тяжку та нестабільну БА (бронхіальна астма); призначати пероральну КС терапію або максимально рекомендовані дози ІКС (інгаляційний кортикостероїд). Збільшення застосування бронходилататорів, особливо короткодіючих інгаляційних бета-2-агоністів, свідчить про погіршення контролю астми; план лікування переглянути і рішення прийняти на користь збільшення протизапальної терапії (високих доз ІКС (інгаляційний кортикостероїд) або курсу пероральних КС). Застосовується не як замінник пероральних або ІКС (інгаляційний кортикостероїд), а як доповнення до них. Не застосовується для купірування нападів бронхоспазму – для цього необхідні бронходилататори короткої дії. Може бути збільшення рівня цукру в крові при застосуванні, це слід брати до уваги при лікуванні хворих на ЦД (цукровий діабет).З обережністю призначають пацієнтам з тиреотоксикозом.
Інформація для пацієнта: Хворі не повинні без поради лікаря припиняти або зменшувати терапію стероїдами навіть на фоні покращення стану