Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Альпразолам (Alprazolam)

Категорія: Психіатрія, наркологіяЗасоби, що застосовуються в психіатріїАнксиолітикиАльпразолам

Альпразолам (Alprazolam)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • ЗОЛОМАКС®, АТ (артеріальний тиск) "Гріндекс", Латвія
  • НЕУРОЛ 0.25, НЕУРОЛ 1,0, АТ (артеріальний тиск) "Зентіва", Чеська Республіка
  • ХЕЛЕКС, ХЕЛЕКС® SR, КРКА, д.д., Ново место, Словенія

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Альпразолам (Alprazolam)

• Альпразолам (Alprazolam)

Фармакотерапевтична група: N05BA12 – Анксіолітики. Похідні бензодіазепіну

Основна фармакотерапевтична дія: має виражений анксіолітичний ефект, виявляє седативну, снотворну, протисудомну, міорелаксантну дії; похідне бензодіазепіну, для якого характерна наявність вираженого анксіолітичного ефекту, виявляє седативну, снотворну, протисудомну, міорелаксантну дії; однакового транквілізуючого ефекту можна досягти при використанні у 10 разів менших доз алпразоламу, у порівнянні з діазепамом; має антидепресивну дію, що аналогічна дії трицикликлічних антидепресантівУ ЦНС (центральна нервова система) взаємодіє із специфічними бензодіазепіновими рецепторами, що функціонально тісно зв’язані з рецепторами основного гальмового медіатора ЦНС (центральна нервова система) – γ-аміномасляної кислоти (ГАМК), тому в результаті дії препарату відбувається посилення гальмуючого впливу ГАМК у ЦНС (центральна нервова система) за рахунок підвищення чутливості ГАМК-рецепторів до медіатора в результаті стимуляції бензодіазепінових рецепторів.

Показання для застосування ЛЗ: тривожні стани БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); невроз, який супроводжується відчуттям тривоги, небезпеки, занепокоєння, напруження, погіршення сну, дратівливістю, а також соматичними порушеннями; змішані тривожно-депресивні стани, невротичні реактивно-депресивні стани, які супроводжуються погіршенням настрою, втратою зацікавленості оточуючим середовищем, занепокоєнням, порушеннями сну, зниженням апетиту, соматичними порушеннями; невротичні депресії, які розвинулись на фоні соматичних захворювань; панічні розлади в поєднанні з фобічною симптоматикою або без неї.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: дози препарату підбирають індивідуально та коригують під час лікування залежно від ефекту та індивідуальної переносимості; рекомендується використання мінімально ефективних доз; при тривожних станах, неврозах рекомендована початкова добова доза для дорослих становить 0,25 – 0,5 мг 3 р/добу (кількість разів на добу) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); за необхідності дозу збільшують на 0,25 мг кожні 3-4 дні залежно від тяжкості симптомів захворювання та реакції пацієнта на лікування; збільшування дози рекомендується починати з вечірньої дози; при виражених симптомах неспокою лікування можна починати з більш високих доз, МДД (максимальна добова доза) – 4 мг; пацієнтам літнього віку та послабленим пацієнтам на початку лікування призначають по 0,125 – 0,25 мг препарату 2-3 р/добу (кількість разів на добу) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); курс лікування, включаючи час необхідний для поступової відміни препарату, звичайно не повинний перевищувати 8 – 12 тижнів; доцільність більш тривалого курсу лікування варто серйозно зважити; при панічних розладах рекомендована початкова добова доза для дорослих становить 0,5 мг 3 р/добу (кількість разів на добу); у разі потреби дозу збільшують, але не більше ніж на 1 мг кожні 3-4 дні; чим вище дози, тим поступовіше слід їх збільшувати для того, щоб досягти повного терапевтичного ефекту ЛЗ (лікарський засіб); звичайно терапевтичний ефект досягається при застосуванні 5-6 мг/добу, а у тяжких випадках до 10 мг/добу; тривалість лікування кожного хворого визначають індивідуально; коли терапевтичного ефекту досягнено і симптоми захворювання усунуто, дозу алпразоламу можна знижувати, але не швидше ніж по 0,5 мг кожні 3 дні; якщо розвивається с-м (Синдром) «відміни», дозу препарату можна знову збільшити, а пізніше відміну препарату здійснювати більш поступов; при депресіях рекомендована початкова добова доза для дорослих становить 0,5 мг 3 р/добу (кількість разів на добу); у разі потреби дозу збільшують до 4,5 мг/добу; початкову дозу рекомендується призначати перед сном, щоб мінімізувати денну сонливість; курс лікування, включаючи час необхідний для поступової відміни препарату, звичайно складає 8 – 12 тижнів.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: сонливість, запаморочення, порушення координації рухів; головний біль, підвищення внутрішньоочного тиску, тремтіння, порушення мови, розгубленість, ейфорія або депресія; антероградна амнезія; у пацієнтів, що страждають на депресію, - розвинення гіпоманії або манії; нудота та блювання, сухість у роті, пронос або запор, пальпітація, гіпотензія, свербіж шкіри, висипання, спазми або слабкість скелетних м’язів, зміна апетиту та маси тіла, нетримання сечі, зниження статевого потягу, порушення менструального циклу, пригнічення дихання; лейкопенія, зниження гематокриту та вмісту гемоглобіну, підвищення рівня печінкових ферментів (лужна фосфатаза, АЛТ (Аланінамінотрансфераза), АСТ) та білірубіну в плазмі, підвищення або зниження вмісту цукру в крові; у літніх пацієнтів - розвиток парадоксальних реакцій (занепокоєння, збудження, ворожість, галюцинації, марення, порушення поведінки).

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до алпразоламу або інших похідних бензодіазепіну, а також до будь-якого компоненту препарату; г. (Гострий) глаукома; тяжка міастенія; тяжка ДН (дихальна недостатність); с-м (Синдром) апное під час сну; хр. (Хронічний) психоз; тяжкі порушення функції печінки; вік до 18 років; вагітність (особливо І триместр); період лактації.

Форми випуску ЛЗ: табл. (Таблетки) з модифікованим вивільненням по 0,5 мг, по 1 мг, по 2 мг; табл. (Таблетки) по 0,25 мг, по 0,5 мг , по 1 мг

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Викликає потенціювання ефекту інших психотропних сполук, протисудомних й антигістамінних засобів, алкоголю та інших препаратів, що виявляють пригнічувальну дію на ЦНС (центральна нервова система). Кліренс алпразоламу може бути уповільнений при прийомі з циметидином, а/б-макролідами; рекомендується зниження дози при прийомі з циметидином і макролідами, (еритроміцином), з нефазодоном, флувоксаміном, флуоксетином, пропоксифеном, сертраліном, дилтіаземом та оральними контрацептивами. Не рекомендується призначати з кетоконазолом та іншими протигрибковими засобами азольного типу.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Протипоказаний у І триместрі
Лактація: Протипоказаний

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції печинки: Заходи безпеки
Порушення функції нирок: Заходи безпеки
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Досліджень немає
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних рекомендацій немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Періодично оцінювати ефективність препарату у кожному конкретному випадку. Табл. по 0,5 мг не призначати пацієнтам з патологією щитоподібної залози. Може розвинутися звикання і психофізична залежність. Дотримуватись заходів безпеки при призначенні хворим на алкоголізм або наркоманам і токсикоманам, вони мають схильність до звикання і залежності. При швидкому зниженні дози або різкій відміні, спостерігається с-м (Синдром) відміни. При припиненні прийому у хворих з нападами паніки може виникнути симптоматика паніки, що нагадує абстинентні прояви. Застосувувати у хворих з тяжкими депресіями та суїцидальною поведінкою з особливою обережністю. Аналогічних заходів безпеки дотримуватись при призначенні високих доз препарату при лікуванні панічних розладів, при призначенні інших психотропних сполук та у хворих з високою, але прихованою суїцидальною готовністю.
Інформація для пацієнта: Не рекомендується керувати автомобілем, іншими механічними пристроями та верстатами, доки не буде встановлена відсутність у них сонливості і запаморочення у відповідь на приймання препарату.