Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Венлафаксин (Venlafaxine)

Категорія: Психіатрія, наркологіяЗасоби, що застосовуються в психіатріїАнтидепресантиВенлафаксин

Венлафаксин (Venlafaxine)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • АЛВЕНТА®, КРКА, д.д., Ново место, Словенія
  • ВЕЛАКСИН®, ВАТ Фармацевтичний завод ЕГІС, Угорщина
  • ВЕНЛАКСОР®, АТ (артеріальний тиск) "Гріндекс", Латвія
  • ДЕПРЕКСОР®, АТ (артеріальний тиск) "Софарма", Болгарія
  • МЕДОФАКСИН, Медокемі ЛТД, Кіпр
  • МЕДОФАКСИН, Ципла Лтд, Індія

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Венлафаксин (Venlafaxine)

Фармакотерапевтична група: N06AX16 – Антидепресанти

Основна фармакотерапевтична дія: венлафаксин та його основний метаболіт О-десметил венлафаксин (ОДВ) є потужними інгібіторами зворотного захоплення серотоніну та норадреналіну, а також пригнічують зворотне захоплення дофаміну нейронами; антидепресант з новою структурою; він є рацематом двох активних енантіомерів; антидепресантний ефект пов'язаний з посиленням нейротрансміттерної активності ЦНС (центральна нервова система); венлафаксин та ОДВ, при одноразовому або багаторазовому введенні, знижують бета-адренергічні реакції, однаково ефективно впливають на зворотне захоплення нейротрансміттера; венлафаксин не пригнічує активність МАО (Моноамінооксидаза); не має спорідненості з опіатними, бензодіазепіновими, фенциклідиновими або N-метил-d-аспартатними (NMDA) рецепторами, не впливає на вивільнення норадреналіну із тканин головного мозку.

Показання для застосування ЛЗ: депресія БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) (за наявності або відсутності симптомів тривоги), у тому числі для профілактики рецидивів депресії; генералізовані тривожні розлади БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); соціальні тривожні розлади.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: звичайна рекомендована доза становить 75 мг 1 р/добу (кількість разів на добу) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); якщо з урахуванням перебігу хвороби необхідна вища доза (тяжчий депресивний стан), можна відразу призначити 150 мг 1р/добу; після цього добову дозу можна підвищувати на 37,5 -75 мг кожні 2 або 3 доби БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск) з інтервалом 2 тижні або більше, але не менше 4 діб, до досягнення бажаного терапевтичного ефекту; рекомендована МДД (максимальна добова доза) - 225 мг при помірній депресії або 350 мг при тяжкому депресивному стані; після досягнення необхідного терапевтичного ефекту добова доза, залежно від ефективності та переносимості, може бути поступово знижена до мінімального ефективного рівня; лікування епізоду депресії повинно тривати не менше 6 місяців; для підтримуючої терапії, а також терапії з метою профілактики рецидивів або нових епізодів депресії, зазвичай використовуються ті самі дози, які виявилися ефективними при звичайному епізоді депресії; лікар повинен регулярно, не рідше 1 разу в 3 місяці, контролювати ефективність тривалої терапії; раптове припинення терапії, особливо після високих доз препарату, може викликати симптоми відміни, у зв'язку з чим рекомендується перед відміною препарату поступово знизити його дозу.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: тахікардія, артеріальна гіпертензія, розширення кровоносних судин; гіпотензія/ортостатична гіпотензія, втрата свідомості, аритмії, тахікардія; крововиливи в шкіру та слизові оболонки; збільшення часу кровотечі, крововилив, тромбоцитопенія; запаморочення, сухість у роті, безсоння, неспокій, сонливість; незвичайні сновидіння, збудження, тривога, сплутаність свідомості, парестезія, підвищення м’язового тонусу, тремор; порушення зору та акомодації, мідріаз, шум та дзвін у вухах; порушення дихання, позіхання; запор, нудота; зниження апетиту, блювання, діарея; бруксизм, зворотне підвищення рівня печінкових ферментів; шлунково-кишкові кровотечі; аноргазмія, порушення ерекції, порушення еякуляції та оргазму; підвищене сечовиділення, зниження лібідо, порушення менструального циклу; пітливість; шкірні висипання та свербіж; артралгія, міальгія; підвищення рівня холестеролу в сироватці крові, збільшення або зменшення маси тіла.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до будь-якого з компонентів препарату; одночасне застосування будь-якого антидепресанта групи інгібіторів МАО (Моноамінооксидаза), а також період протягом 14 діб після введення необоротних інгібіторів МАО (Моноамінооксидаза); після відміни венлафаксину слід почекати не менше 7 діб перед початком прийому інгібіторів МАО (Моноамінооксидаза); тяжкі захворювання нирок і печінки (швидкість клубочкової фільтрації менше 10 мл/хв, протромбінований час більше 18 секунд); тяжкі захворювання серця (СН, захворювання коронарних артерій, зміни ЕКГ), порушенням електролітного балансу, гіпертензія; діти віком до 18 років; період вагітності і годування груддю.

Форми випуску ЛЗ: капс. (капсули) пролонгованої дії, по 37,5 мг, по 75 мг, по 150 мг; табл. (Таблетки) по 37,5 мг, по 75 мг

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Протипоказано з ІМАО: тремор, міоклонія, пітливість, нудота, блювання, приплив крові, системне запаморочення, підвищення температури тіла, епілептичний напад, смерть. Галоперидол - ефект може посилитися. Підвищення рівня клозапіну у крові, розвиток його побічних ефектів. Вживання алкогольних напоїв не рекомендується . ЕСТ на фоні прийому вибіркових інгібіторів зворотного захоплення серотоніну - збільшення тривалості епілептичної активності. Варфарин - протизгортальна дія останнього посилитися.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Протипоказано
Лактація: Протипоказано

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Протипоказаний при захворюваннях серця, порушенні електролітного балансу, АГ (артеріальна гіпертензія).
Порушення функції печинки: Зменшити дозу при помірній недостатності, не рекомендується при тяжкій недостатності. Протипоказаний при тяжких захворюваннях.
Порушення функції нирок: Зменшити дозу при помірній недостатності, гемодіалізі. Протипоказаний при тяжких захворюваннях.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Протипоказаний
Особи похилого та старечого віку: Спеціальних рекомендацій немає

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: При призначенні хворим з непереносимістю лактози враховувати вміст лактози; у хворих з депресивними станами перед початком терапії враховувати ймовірність суїцидальних спроб. Для зниження ризику передозування початкова доза препарату повинна бути низькою.Обережно хворим із манією в анамнезі. Обережно призначати хворим з епілептичними нападами в анамнезі, лікування припинити при виникненні епілептичних нападів. Проводити регулярний контроль АТ (артеріальний тиск) в період коригування або підвищення дози. Можливе підвищення ЧСС (частота серцевих скорочень),собливо під час прийому високих доз. Лікар має встановити пильний нагляд за пацієнтами для виявлення ознак зловживання препаратом особливо , у кого в анамнезі є такі симптоми.
Інформація для пацієнта: Жінки повинні користуватися відповідними методами контрацепції .Негайно звернутися до лікаря при виникненні шкірних висипів, уртикарних елементів або інших АР (алергічні реакції). Проводити контроль ВТ (внутрішньоочний тиск) у хворих, які мають схильність до його підвищення та у хворих із закритокутовою глаукомою. Пацієнтів попередити про можливість виникнення запаморочення та відчуття невпевненості. Може підвищити ризик крововиливів у шкіру та слизові оболонки у хворих, схильних до таких станів. Терапія препаратом може знизити здатність до мислення або виконання рухових функцій; при виникненні таких ефектів ступінь і тривалість обмежень на керування транспортом або механізмами має встановити лікар