Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Донепезил (Donepezile)

Категорія: Психіатрія, наркологіяЗасоби, що застосовуються в психіатріїПрепарати для лікування деменціїДонепезил

Донепезил (Donepezile)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • АЛЗЕПІЛ, ВАТ Фармацевтичний завод ЕГІС, Угорщина
  • АЛЬМЕР, Актавіс Лтд, Мальта
  • АЛЬМЕР, Дженефарм C.A, Греція
  • АРІПЕЗИЛ, Адіфарм ЕАТ, Болгарія
  • ДОНЕРУМ, Ранбаксі Лабораторіз Лімітед, Індія
  • ПАЛИКСИД®-РІХТЕР, ВАТ "Гедеон Ріхтер"/Гродзиський фармацевтичний завод "Польфа" Cп. з о. о., Угорщина/Польща
  • ЯСНАЛ®, КРКА, д.д., Ново место, Словенія

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Донепезил (Donepezile)

Фармакотерапевтична група: N06DA02 - інгібітори холінестерази. Засоби, які застосовують при деменції

Основна фармакотерапевтична дія: специфічний і оборотний інгібітор ацетилхолін естерази; виявляє свій терапевтичний ефект шляхом покращання холінергічної нейротрансмісії,який досягається за рахунок підвищення концентрації ацетилхоліну внаслідок оборотного пригнічення гідролізу ацетилхолінестеразою

Показання для застосування ЛЗ: деменція у пацієнтів з легким або середнім ступенем тяжкості хвороби Альцгеймера БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск), судинна деменція.

Спосіб застосування та дози ЛЗ: лікування розпочинають з 5 мг 1 р/добу (кількість разів на добу) внутрішньо, у вечірній час, безпосередньо перед сном БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); лікування препаратом у дозі 5 мг/добу слід продовжувати протягом принаймні одного місяця БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск), щоб оцінити ранні прояви клінічного ефекту й досягти рівноважних концентрацій донепезилу гідрохлориду; після клінічної оцінки ефективності препарату в дозі 5 мг/добу протягом місяця дозу можна збільшити до 10 мг 1 р/добу (кількість разів на добу) БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); МДД (максимальна добова доза) - 10 мг; дози більше 10 мг/добу у клінічних дослідженнях не вивчалися; відомостей про феномен “відміни” у випадку різкого припинення прийому препарату немає; не рекомендується призначати дітям.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: діарея, судоми м'язів, стомленість, нудота, блювання і безсоння; головний біль, інсульт, нежить, розлади ШКТ (шлунково-кишковий тракт), запаморочення; випадки непритомності, брадикардії, синоатріальної та AV (атріовентрикулярний) блокади; порушення функції печінки, включаючи гепатит; випадки психічних розладів, які зникали після зменшення дози або припинення лікування; анорексія, виразки шлунка та ДПК (дванадцятипала кишка); незначне підвищення сироваткової концентрації м’язової креатинкінази.

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до донепезилу, похідних піперидину або інших компонентів препарату; період вагітності.

Форми випуску ЛЗ: табл. (Таблетки), вкриті оболонкою, по 10 мг, по 5 мг; табл. (Таблетки), вкриті плівковою оболонкою, по 10 мг, по 5 мг; табл. (Таблетки), що диспергуються у ротовій порожнині, по 10 мг, по 5 мг

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Кетоконазол і хінідин - інгібують метаболізм донепезилу. Ітраконазол і еритроміцин, флюоксетин - пригнічують метаболізм донепезилу. Рифампіцин, фенітоїн, карбамазепін і алкоголь - знижують рівні донепезилу. Донепезил впливає на дію препаратів, що мають антихолінергічну активність. Синергізм з сукцинілхоліном, іншими нейром’язовими міорелаксантами і холіноміметиками, бета-блокаторами, що впливають на провідність серця.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Не застосовувати
Лактація: Під час лікування припинити годування груддю.

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: З обережністю при СССВ (синдром слабкості синусового вузла), порушеннях надшлуночкової провідності.
Порушення функції печинки: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції нирок: Можлива обструкція току сечі із сечового міхура.
Порушення функції дихальної системи: З обережністю при БА (бронхіальна астма), обструктивних захворюваннях легень.

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Не рекомендується
Особи похилого та старечого віку: Розпочинають з 5 мг/добу

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Здатний посилити міорелаксацію сукцинілхолінового типу під час наркозу. Може давати ваготонічні ефекти на ЧСС (частота серцевих скорочень). Пильно спостерігати хворих, в яких є ризик розвитку виразки. Може спричиняти обструкцію току сечі із сечового міхура. Може спричиняти генералізовані судоми, проте судомна активність може бути також проявом хвороби Альцгеймера. Призначати з обережністю хворим на астму, з обструктивними захворюваннями легенів в анамнезі. Уникати застосування препарату у поєднанні з іншими інгібіторами ацетилхолінестерази, агоністами або антагоністами холінергічної системи.
Інформація для пацієнта: Терапію можна розпочинати тільки в випадку, якщо є людина, яка доглядає за хворим і буде постійно контролювати прийом табл. (Таблетки) пацієнтом. Підтримуючу терапію можна продовжувати, доки зберігається терапевтичний ефект препарату. У зв'язку з цим регулярно оцінювати ефект донепезилу.
Може спричиняти стомленість, запаморочення і судоми м'язів, в основному на початку лікування або при збільшенні дози. Здатність пацієнтів, які мають хворобу Альцгеймера, керувати автомобілем або складними механізмами повинна оцінюватися лікарем у встановленому порядку.