Державний формуляр лікарських засобів
 

Навігація

Первинна допомога

За напрямком медицини


Мемантин (Memantine)

Категорія: Психіатрія, наркологіяЗасоби, що застосовуються в психіатріїПрепарати для лікування деменціїМемантин

Мемантин (Memantine)

Препарат випускається під торгівельними назвами:

  • АБІКСА, Х. Лундбек А/С/Роттендорф Фарма ГмбХ/Мерц Фармасьютікалс ГмбХ/Тойя Пак Б.В., Данія/Німеччина/Нiмеччина/Нідерланди
  • МЕМА, Драгенофарм Апотекер Пушл ГмбХ/Сінтон Іспанія С.Ел./Комбіно Фарма Лімітед, Німеччина/Іспанія/Мальта

Ціни в аптеках:

Інструкція для застосування: Мемантин (Memantine)

Фармакотерапевтична група: N06DX01 - засоби, які застосовуються при деменції.

Основна фармакотерапевтична дія: у проявах симптомів і прогресуванні нейродегенеративної деменції, за сучасними науковими даними, важливу роль відіграє порушення глутамінергічної нейромедіації, особливо за участю NMDA(N-метил-D-аспартат)-рецепторів; являє собою потенціалзалежний, середньої афінності неконкурентний антагоніст NMDA-рецепторів, блокує ефекти патологічно підвищених рівнів глутамату, який може призвести до дисфункції нейронів.

Показання для застосування ЛЗ: деменція, хвороба Альцгеймера від середньої до тяжких форм БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск).

Спосіб застосування та дози ЛЗ: терапію слід розпочинати тільки за умови наявності опікуна, який буде регулярно контролювати прийом препарату пацієнтом; діагноз встановлюється відповідно до діючих рекомендацій; дорослі - лікування слід розпочинати з призначення дози 5 мг/добу протягом 1 тижня БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск), далі рекомендується призначення дози 10 мг/добу протягом 2-го тижня і 15 мг/доб на 3-й тиждень; починаючи з 4-го тижня лікування можна проводити з використанням рекомендованої підтримуючої дози 20 мг/добу БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); МДД (максимальна добова доза) становить 20 мг БНФ (рекомендація до застосування ЛЗ у Британському Національному Формулярі, 60 випуск); з метою зниження ризику появи негативних реакцій підтримуючу дозу визначають шляхом поступового збільшення дозування на 5 мг на тиждень протягом перших трьох тижнів таким чином; рекомендована доза для пацієнтів старше 65 років становить 20 мг/добу; у пацієнтів з порушенням функції нирок середнього ступеня тяжкості (кліренс креатиніну 40–60 мл/хв/1,73м2) добову дозу слід зменшити до 10 мг; стосовно пацієнтів з тяжким порушенням функції нирок дані відсутні.

Побічна дія та ускладнення при застосуванні ЛЗ: неспокій, випадкове самотравмування, нетримання сечі, діарея, безсоння, запаморочення, головний біль, галюцинації, падіння, запор, кашель; епілептичні напади, переважно у пацієнтів, які раніше страждали на судомний с-м (Синдром).

Протипоказання до застосування ЛЗ: гіперчутливість до діючої речовини або компонентів препарату.

Форми випуску ЛЗ: табл. (Таблетки), вкриті оболонкою, по 10 мг; табл. (Таблетки), вкриті плівковою оболонкою, по 10 мг

Візаємодія з іншими лікарськими засобами

Уникати застосуванння NMDA-антагоністів (амантадин, кетамін чи декстрометорфан),які впливають на одну й ту ж систему рецепторів, тому побічні ефекти (переважно пов’язані з ЦНС (центральна нервова система), ризик фармакотоксичного психозу) можуть бути більш частими чи більш вираженими. Ризик при сумісному застосуванні мемантину й фенітоїну. Враховуючи механізм дії, можливе посилення ефектів препаратів L-допа, допамінергічних агоністів та антихолінергічних засобів. Можливим є зниження вираженості ефектів барбітуратів та нейролептичних засобів. Сумісне призначення спазмолітичних препаратів, дантролену й баклофену може модифікувати їх ефекти. Інші лікарські засоби: циметидин, ранітидин, прокаінамід, хінідин, хінін та нікотин, також здатні взаємодіяти з мемантином, обумовлюючи потенційний ризик підвищення рівнів вмісту в плазмі. При призначенні з гідрохлортіазідом чи будь-яким комбінованим препаратом, який містить гідрохлортіазид, зниження рівня вмісту останнього у сироватці крові.

Особливості застосування у жінок під час вагітності та лактаціїї

Вагітність: Не застосовувати за винятком випадків, обумовлених чіткою та явною необхідністю.
Лактація: Утриматися від годування груддю.

Особливості застосування при недостатності внутрішніх органів

Порушення функції церцево-судинної системи: Контроль при ІМ (інфаркт міокарда), декомпенсованій застійній СН (серцева недостатність) III - IV ФК.
Порушення функції печинки: Спеціальних рекомендацій немає
Порушення функції нирок: Зменшення дози при недостатності середньої важкості.
Порушення функції дихальної системи: Спеціальних рекомендацій немає

Особливості застосування у дітей та осіб похилого віку

Діти, до 12 років: Безпека та ефективність застосування не встановлена.
Особи похилого та старечого віку: Рекомендована доза становить 20 мг на добу.

Застереження щодо застосування

Інформація для лікаря: Дотримуватись обережності при призначенні хворим на епілепсію, з епізодами судом в анамнезі, пацієнтам з факторами ризику розвитку епілепсії. Збільшення рН сечі, може обумовити необхідність ретельного нагляду за пацієнтом.
Інформація для пацієнта: Здатен змінювати реакцію людини, дотримуватись обережності при керуванні автотранспортом чи роботі з обладнанням.